Pátek , 18. 07. 2025

Drahomíra

Pít hodně nebo málo vody? Jaké mýty panují kolem pitného režimu? A co vašemu tělu prospěje nejvíce?

Je pití dvou litrů vody denně málo nebo moc?  Proč káva nebo kola do pitného režimu nepatří? Zatěžujete pitným režimem své tělo nebo mu naopak děláte dobře? Snažili jsme se to zjistit. Tak čtěte, ať víte víc!
Správný pitný režim: prospěje vám hodně vody nebo spíš méně?
zdroj: 123RF.com

Právě teď je čas se věnovat tomu, co pijeme. Ne, nebude řeč o vašem oblíbeném vínu, pivu nebo drinku, ale o vodě. Bez jídla vydržíme týdny, ale bez vody jsme schopni přežít jen pár dní. Každá naše buňka ji potřebuje ke své správné funkci a pomáhá také odplavit nečistoty pryč z těla. Mnoho lidí si stále plete obyčejnou vodu s černým čajem, kolou nebo kávou. Kofeinové nápoje ale tělo odvodňují. Tedy zbavují ho vody. Právě díky tomu, jste pak možná unavení, bolí vás hlava nebo se vám nedaří zhubnout. Abyste byli v obraze, máme pro vás pět hlavní mýtů, které vás nasměrují k tomu, abyste se cítili ve svém těle dobře, nabiti energií a odpočatí.

Mýtus č. 1: Denně alespoň 3 l tekutin

Ano i ne. Vše závisí na vašem věku, hmotnosti, ročním období, fyzické aktivitě, ale i tomu, co vám vyhovuje. Nedělejte věci jen podle obecně dané šablony. Vnímejte své tělo. Podle doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin platí, že dospělý člověk by měl vypít zhruba 30-40 ml tekutin na každý kilogram své váhy. Doplnit byste měli minimálně tolik tekutin, kolik jí během dne ztratíte v moči, dýcháním a pocením. Například tělo sportovce si v parnu žádá i 5 litrů vody denně. 

Mýtus č. 2: Jen vodu a ne rum

Voda je skutečně nejvhodnější volbou. Zvlášť pokud se snažíte zhubnout nebo chcete zlepšit své zdraví. Ale… Není to jediné, co lze pít. Měla by zaujmout většinové postavení ve vašem denním pitném režimu, ale pro obohacení a chuť můžete sáhnout také po ovocných a bylinných čajích nebo ovocných šťávách bez přidaného cukru. Namíchejte si také domácí limonády! No a ten rum si raději odpusťte…

K TÉMATU  Konečná stanice trombóza. Odborník radí, jak této vážné nemoci předejít. Rizikovým faktorem je i sedavé zaměstnání a stres!

Mýtus č. 3: Limonády nebrat

Do pitného režimu se počítají všechny tekutiny. Je třeba ale vědět, po čem je lepší sáhnout. Limo se spoustou cukru je špatně, ale domácí limonády, kdy víte, co si do nich dáváte, je naopak dobrou volbou. Stačí místo kostek cukru přidat kolečka pomeranče, limetky, citronu, nebo okurky. Ochutit je pro svěžest můžete třeba také bylinkami: mátou, meduňkou, bazalkou. Pochopitelně čerstvými.

Mýtus č. 4: pivo a vinný střik se počítají

Vychlazené pivo umí uhasit náhlou žízeň, ale nenahradí tělu ztracené tekutiny. Jeho nadbytek naopak dehydratuje a zatěžuje vnitřní orgány. Podobně jako víno, které je vždy lepší konzumovat ve stejném poměru s vodou. Oba alkoholické nápoje představují vydatný zdroj kalorií, proto by měly být tabu během hubnoucího procesu. Co naděláte, že. Ale zase ta postava pak!

Mýtus č. 5: přes den nestíhám, stačí večer

Chyba. Večer je zkrátka pozdě, navíc v tuhle hodinu už tělo takovou potřebu na pití nemá. Navíc, pokud začnete hasit žízeň v pozdější hodinu, je jasné, že se během noci moc nevyspíte. Váš plný močový měchýř se bude hlásit o slovo a vy se ráno probudíte navíc díky častým návštěvám záchodu i unavení. Chce to na pití myslet hned od rána.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
Nevěra je nepříjemná zkušenost, která dokáže zamávat i tím zdánlivě nejsilnějším vztahem. Mezi ženskou a mužskou nevěrou panují rozdíly. Jaké?
Nejúchvatnější pláže světa? Tyhle si zamilujete. Existují totiž místa, o kterých jste zákonitě nevěděly a my jsme se rozhodli vám je odtajnit. Tak schválně, kam byste se chtěly podívat?
První rande je důležitým momentem, z něhož se může – či nemusí – vyvinout vztah, nebo dokonce láska. Jak zapůsobit a co raději nedělat?
Christina Applegate, herečka známá především jako Kelly Bundová ze sitcomu Ženatý se závazky, se odvážně svěřila se svým bojem s roztroušenou sklerózou. Od své diagnózy v roce 2021 otevřeně mluví o výzvách, které tato autoimunitní nemoc přináší, a o svých osobních pocitech, včetně hluboké deprese. Applegate nadále inspiruje mnoho lidí svou upřímností a odhodláním čelit této náročné situaci.
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
Období dovolených nemusí skončit s prázdninami. Máme pro vás tip na úžasné místo, ze kterého se vám nebude chtít ani odjet. Místo, ve kterém si na své přijdou milovníci osvěžujícího koupání, objevování památek i nadšenci pro horskou turistiku.
Na českých vánočních stolech letos opět nesmí chybět tradiční kapr. Podle odhadů Rybářského sdružení ČR se letos vyloví přibližně 18 500 tun ryb, což je podobné množství jako vloni. Cena kaprů by měla zůstat srovnatelná s loňským rokem, což je dobrá zpráva pro spotřebitele.
Blíženci jsou třetím znamením zvěrokruhu (22.5. - 21.6.), kterému vládne planeta Merkur. Jedná se o vzdušné znamení, pro něž je charakteristická upovídanost, zvídavost a přemýšlivost. A co dalšího? Jak Blíženci obvykle přistupují k životu, lásce, kariéře?
Vlastnoručně vyrobený módní doplněk? Praktická háčkovaná kabelka vypadá šmrncovně a až jí opatříte zapínáním a crossbody popruhem, nikdo vám neuvěří, že je to vaše práce!
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.

Výběr článků

Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?

Nepřehlédněte

Anna K., vlastním jménem Luciana Krecarová, patří mezi nejvýraznější osobnosti české hudební scény. Narodila se 4. ledna 1965 ve Vrchlabí a během své kariéry dokázala spojit hudební talent, neuvěřitelnou pracovní morálku a odvahu čelit životním výzvám.
Vždy když potkáme muže, který se nám líbí, bojíme se, že uděláme nebo řekneme něco, čím ho naštveme nebo alespoň nepříjemně překvapíme... Má to tak většina z nás a je to přirozené. Navíc spousta mužů v počátcích vztahu nedává svou nelibost nebo naštvání najevo, ale to neznamená, že k vám nic negativního nemohou pocítit. Mohou, jen si to nechávají pro sebe.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek