Úterý , 25. 02. 2025

Liliana

Správná péče o šperky. Jak zajistit, aby vás dlouho zdobily?

Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
šperky
Péče o šperky je stejně důležitá, jako péče o oblečení. (foto: 123RF)

07. 03. 2022

Možná je to pro vás úplná novinka, ale šperky je nutné čistit. Téměř každý klenotník vám řekne, že ať jde o šperk za tisíc nebo sto tisíc korun, má se nosit každý den. Od toho šperky jsou, aby dělaly ženu krásnou. Zdobily ji a staly se její plnohodnotnou součástí. Samozřejmě, že časem dostanou patinu, sem tam na nich najdete nějaký škrábanec nebo oděrku, ale to je úplně normální. Přesto by pro vás péče o šperky neměla být o nic méně důležitá, jako péče o oblečení nebo přímo o vás.

Žádná abraziva. Nikdy!

Nikdy ovšem k čištění nepoužívejte nic, co obsahuje abraziva. Ani zubní pasta není příliš vhodná, zato vám na čištění poslouží obyčejné vlhčené ubrousky nebo i klasické papírové utěrky či kapesníčky. Můžete použít i určité chemické prostředky, ale ty musejí být přímo určené k údržbě šperků, ostatním se také raději vyhněte.

Jen voda a mýdlo

V ideálním případě jednou za čas šperk namočte do vody s přírodním mýdlem nebo jarem a zubním kartáčkem ho jemně očistěte. Poté šperk opláchněte v čisté vlažné vodě. Některé drahé kameny, například opál anebo perly, jsou na chemii velmi citlivé, proto se raději sama do chemického čištění nepouštějte.

péče
Šperky ponořte do jemné mydlinkové lázně a očistěte kartáčkem. (foto: 123RF)

Péče o zlaté šperky

Čistíte-li zlaté šperky, vyhněte se také chlóru, který může změnit jejich barvu. Stačí je jen přeleštit kusem bavlněné látky nebo čisticí vatou, kterou seženete v téměř každém klenotnictví. Zlatý šperk lze také čistit v tekutém roztoku, do kterého ho ponoříte a tím odstraníte i větší nečistoty v záhybech a jiných špatně dostupných místech. Čas od času se na špercích objeví i modré nebo zelené skvrny. Ty odstraníte citrónovou šťávou. Pokud ale skvrny zůstávají, je zapotřebí šperk odnést do klenotnictví, kde si s nimi už poradí.

K TÉMATU  Dermaplaning: Vše, co byste o něm měli vědět

Zčernal vám zlatý šperk? Stává se to sice jen ve výjimečných případech a to tehdy, pokud zlato reaguje na vámi užívané léky, případně možná máte agresivní pot nebo jste na zlato alergičtí. Pokud máte doma skutečně hodně zlatých šperků, doporučujeme zakoupit ultrazvuk. Ten však nemůžete použít na čištění perel, opálů nebo korálů či smaragdů.

Péče o stříbrné šperky

Stříbrné šperky by se měly uchovávat v hedvábném papíru nebo v uzavřené krabičce, v níž jsou spolehlivě uchráněny před prachem a vlhkostí. Je-li šperk porhodiovaný, je zapotřebí tento proces každý rok obnovovat. Na čištění šperků vám postačí obyčejný čistič, který seženete v každé drogerii. Jednoduše ho nalijete do uzavíratelné nádoby a šperk do něj položíte. Nádobu uzavřete a nechte alespoň deset minut roztok působit. Pak šperk opláchněte pod proudem vlažné vody.

Perly musíte nosit, jinak strádají

Pro perlové šperky je důležité, aby byly nošené. Právě mastnota, kterou lidská pokožka vypuzuje, perly milují. Díky ní zůstávají zářivé a lesklé. Pokud máte doma starou perlu, kterou jste dlouho nenosila, je důležité ji okamžitě něčím namastit, tak obnovíte její lesk. Je-li už šupinkovatá, rovněž ji potřete například olivovým nebo jiným olejem. Perlové náhrdelníky však nikdy nenamáčejte do vody, ale čistěte je hadříkem. Také by neměly být vystavené vysokým teplotám, protože mohou prasknout nebo zčernat. Zároveň je chraňte před parfémy a make-upem. Odlepí-li se vám perla, pak je dobré zajít do klenotnictví a nechat si perlu znovu přilepit.

Diamanty nesnáší vysoké teploty

Diamanty a další drahé kameny také potřebují péči. Nevystavujte je vysokým teplotám a chemickým prostředkům. Čistěte je pouze navlhčeným hadříkem nebo teplou vodou s mýdlem. Také čas od času zkontrolujte, jestli kameny drží na svém místě. Pokud ne, nechte si je od odborníka znovu přilepit.

šperky
Existují speciální hadříky na čištění šperků. (foto: 123RF)

Máte pocit, že šperk s drahým kovem ztratil svůj lesk? Použijte trochu čistého pupalkového oleje, který na kámen (nikoliv na celý šperk) nanesete a necháte ho několik hodin, třeba i přes noc, působit. Pak už jen šperk osušte bavlněným hadříkem nebo suchým ubrouskem.

K TÉMATU  Pandora začne prodávat dostupnější produkty

Profesionální ošetření

Vždy si ovšem jednou za dva nebo tři roky nechte šperky ošetřit od profesionálů. Ten rozhodne o tom, jak nejlépe navrátit vašim šperkům původní podobu. Používají se techniky smirkování, leštění, ultrazvukového čištění a nakonec se šperk galvanicky pokoví.

Kde a jak šperky uchovávat?

Všechny šperky bychom měly uchovávat ve šperkovnici nebo krabičkách vypolstrovaných jemnou látkou. Zároveň by se šperky neměly vzájemně dotýkat. Svědčí jim rovněž pokojová teplota, sucho a tma. Potřebujete-li sundat šperk mimo domov a nevíte, kam ho bezpečně uložit, zabalte ho do látkového nebo papírového kapesníčku. Případně můžete použít také igelitový sáček. Nikdy ovšem šperk nevkládejte do peněženky k mincím nebo jen tak volně do kabelky nebo do tašky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Netradiční využití zubní pasty v domácnosti, kde byste to možná nečekala

Proč byste vždy měly mít ve své šperkové kolekci stříbrný náhrdelník?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Oldřich Nový by vám coby Kristián řekl, ať zavřete oči, neboť odchází. Z něj si ale příklad neberte. Svoje oči skutečně zavřete, ale jenom proto, že se na vás partner dívá. Takovou jízdu totiž ještě nezažil. A co vy? Už jste zkusili kouzlo vzájemné masturbace?
Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.
Petra má dnes tříletého chlapečka, který již chodí do školky. Žije se synem sama v bytě, většinu dne tráví u své matky a babičky.
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
V neděli 21. července 2024 nastal vzácný druhý úplněk ve znamení Kozoroha. Tento jev, který obvykle vidíme pouze jednou ročně, přináší téma uzavírání nedořešených záležitostí a vyzývá nás k zodpovědnému chování. Úplněk ovlivňuje naši práci, kariéru i osobní život, a může přinést překvapivé politické změny. Věnujte pozornost svému zdraví, zejména kostem, kůži a zubům, a využijte tohoto období k meditaci, zbavení se strachů a přehodnocení svých životních cílů.
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.

Výběr článků

Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.
Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.

Nepřehlédněte

Nic nevykouzlí v obývacím pokoji lepší atmosféru než krby a krbová kamna. Planoucí oheň je nejen přírodním zdrojem tepla, ale působí i jako balzám na duši. Když se venku ochlazuje a za okny padne tma, zářivé plamínky se postarají o pocit pohodlí a útulnosti. Prohlédněte si krásné krby a krbová kamna a možná dostanete chuť si zatopit dřevem.
Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek