Úterý , 06. 05. 2025

Radoslav

Partnerská krize po porodu aneb, když s dítětem přichází problémy

„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
partnerská krize
Partnreská krize může potkat kohokoliv nejen po porodu. (foto: 123RF)

04. 08. 2021

04. 08. 2021

Přestože by mělo být narození dítěte jedno z nejšťastnějších období partnerského vztahu, bohužel tomu tak ve velkém procentu manželství/partnerství není. Spíše ho provází partnerská krize.

Nestává se to pouze u partnerů, kteří mají první dítě, ale i těm, kterým se narodil již druhý či třetí potomek. Nelze tedy případné problémy svádět na to, že změna, která po narození miminka nastala, je větší, než pár očekával.

Velmi často se stává, že se žena na své (především to první) miminko upne natolik, že svým způsobem zapomíná na pocity a potřeby svého muže. Najednou na něj nemá tolik času a energie, nevěnuje mu tolik pozornosti jako před narozením miminka.  Spousta mužů si to přirozeně bere příliš osobně.

Není nic neobvyklého, že tito muži na své děti žárlí. Situace tak není ideální jak mezi partnery, tak i mezi otcem a dítětem, které muž vnímá jako příčinu problémů a o to hůře si k němu hledá cestu.

Štěstí přeje připraveným

S přípravou na rodičovství je potřeba začít dříve, než se dítě narodí. Zodpovězením následujících tří hlavních otázek si uděláte s partnerem jasněji v tom, co vlastně od rodičovství očekáváte.

  1. Co očekáváme od života a jaké máme cíle?

Budoucí rodiče si musí odpovědět na otázku, co od svého života očekávají, co je pro ně nejdůležitější a jakých cílů chtějí dosáhnout. Jsou cíle, které lze uskutečnit výhradně v době bezdětnosti, jiných lze dosáhnout i s dítětem a dalších pouze v rámci rodičovství. Stanovte si priority a zodpovědězte si otázku, jestli je s nimi rodičovská role v souladu.

  1. Co nás čeká?

Tušíte, co rodičovství obnáší, nebo žijete v příliš romantické představě? Mnoho nastávajících rodičů nemá často do doby vlastního rodičovství s miminky žádné hlubší zkušenosti. V reklamách vídáme jen šťastné a spokojené děti, ale přísloví, které tvrdí, že starostem rodičů mohou rozumět pouze rodiče, je více než pravdivé. Realita by tedy pro některé mohla být více než bolestivá. Děti totiž nejsou vždy jen šťastné, pokojné, zdravé a usměvavé.

  1. Máte reálnou představu, jakou péči novorozenec skutečně potřebuje?

Jedna věc je představovat si, že bude něco náročné a druhá to doopravdy zažít. Velmi cenné informace o dovednostech vám pomůže získat četba odborné literatury a knih zaměřených na péči o děti nebo pravidelné „průzkumnické” návštěvy u přátel, kteří již rodiči jsou. Další skvělou alternativou, jak se na miminko připravit, jsou předporodní/rodičovské kurzy.

K TÉMATU  Úklid jako cesta k duševní pohodě. Zlepší vám náladu, soustředění i soužití s partnerem

Když vyvstane konflikt

Péče o miminko je náročná. Díky nedostatku spánku a času na sebe navzájem mohou být novopečení rodiče podráždění. Svou nespokojenost a frustraci tak mohou ventilovat mnohem vznětlivěji, než obyčejně. Největší nebezpečí vzniká, pokud se spolu partneři nechtějí nebo neumí domluvit na řešení konfliktu. Pokud se jeden nebo oba partneři nastaví do destruktivního módu, bývá řešení velmi obtížné a někdy dokonce nemožné. Nejdůležitější je tedy klidná komunikace.

Pokud to situace neumožňuje, je nejlepší dát si nějaký čas na “vychladnutí”. Jít na procházku, sednout si ke knize. Zkrátka počkat, až ty prvotní nepřátelské emoce opadnou a poté zkusit partnerovi své důvody k nespokojenosti přednést s klidem. Pozor ovšem na výčitky. Místo výčitky: “Zlobím se, protože jsi nevynesl odpadky,” zkuste své pocity formulovat jako prosbu: “Opravdu by mi pomohlo, kdyby jsi mohl odnést odpadky.”

Partnerská krize: máme ještě šanci?

Kde je vůle, je i cesta. Oprosťte se od svých křivd a pokuste se podívat na situaci i očima toho druhého. Jedním z příkladů, kdy nejčastěji dochází k rozepři mezi partnery, je situace, když se muž vrátí po dlouhém a náročném dni domů z práce, a ještě než si stačí sundat kabát, už ho žena mezi dveřmi zahrne podrobným líčením svých celodenních starostí a chce si o nich povídat.

Muž ji v tomto okamžiku uzemní tím, že má sám plnou hlavu starostí a je unavený. Většina žen by se po takové reakci urazila a následovala by buď hádka nebo několik dní tiché domácnosti. Ruku na srdce, dámy. Nešlo by to jinak? Co kdybyste v takové chvíli přinesly svému muži něco dobrého na zub a dopřály mu hodinku či dvě na odpočinek? Váš muž to jistě ocení a pokud nepatří mezi chorobné sobce, bude vám zajisté po takovém odpočinku rád věnovat pozornost a naslouchat vám.

Klíčem k opětovnému získání harmonie je zkrátka správná komunikace. Ať už řešíte jakýkoliv problém, komunikujte mezi sebou s partnerem pokud možno klidně, rozvážně se vzájemným respektem i úctou. Jistě se doberete řešení, které bude vyhovovat vám oběma.

K TÉMATU  Jaká porno videa sledují muži nejvíce? Známý portál zveřejnil své statistiky

Ve dvou se to lépe táhne

Zásadní problém je v tom, že ač spolu dva lidé žijí, mají společné úkoly, povinnosti a vychovávají spolu děti, žije ve skutečnosti každý z nich ve své vlastní hlavě svůj vlastní život a jen málokdo ho do puntíku sdílí se svým protějškem. Partneři pak vzájemně nevidí věci v souvislostech a nemohou se tudíž vzájemně podpořit. I když vedle sebe mají toho druhého, žije většina lidí svůj psychický život osamoceně uvnitř sama sebe.

Je proto důležité si jednou či dvakrát do týdne najít alespoň půl hodinu na to, abyste si mohli povídat o všem, co vás stresuje, co vás na tom druhém rozčiluje, na co často myslíte, jaké máte sny a čeho se bojíte. Aby mělo vaše povídání smysl a bylo ku prospěchu, je třeba, aby ten z vás, který právě hovoří, mluvil opravdu jen o sobě a svých pocitech.

Vyvarujte se „ty jsi slíbil/a, ty neděláš, ty jsi udělal/a“ a podobným frázím. Jste-li naopak na straně posluchače, snažte se informace od svého partnera přijmout a nijak je neznevažovat ani nekomentovat. Nabídněte svému partnerovi oporu, obejměte ho, pohlaďte a ujistěte, že všechno společně zvládnete. V případě, že společná komunikace i přes všechnu snahu obou partnerů vázne, je vhodné zauvažovat o konzultaci s poradcem.

Čas na komunikaci

Jakmile si najdete prostor a čas na komunikaci, začněte si sdělovat především to, co po narození miminka prožíváte. Vyhněte se vzájemným výčitkám. Nepopisujte fakta a situaci, jaká je či jaká není. Neupozorňujte na to, co jste si slíbili nebo na to, kdo je z čeho zklamaný. To by nikam nevedlo a nehnuli byste se z místa.

Soustřeďte se na to, abyste opravdu sdělovali pouze své pocity. Jste-li v roli posluchače, snažte se pochopit to, co ten druhý v dané chvíli prožívá. Nezlehčujte pocity svého partnera. Nikdo z nás nežije v těle ani v hlavě toho druhého. Přistupujte s úctou a empatií k tomu, co vám ten druhý sděluje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kdy se ve vztahu objevují krize a které roky bývají kritické? Postavte se jim a překonejte je společně!

Opomíjení zabijáci vztahu: špatná komunikace i rozvrh domácích prací! Co váš vztah může ještě dostat do krize?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
Nakupování oblečení vás může bavit, ale přesto se nemusí stát zábavou. Hlavní náplní vašeho volného času. Také nemusíte mít plnou skříň, abyste byla vždycky dobře oblečená. Stačí jen přemýšlet a kombinovat.
Sváteční atmosféra, radostné děti, a přitom… co s těmi dlouhými vánočními prázdninami? Dnešní článek na Dámské Lize vám přináší hravé rady a tipy, jak s dětmi aktivně a s úsměvem přežít Vánoční prázdniny. Od kreativních vánočních dílen až po rodinná dobrodružství, přinášíme vám inspiraci, jak si užít tuto časově náročnou, ale zároveň kouzelnou dobu s plným srdcem a lehkostí.
Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Arganový olej, známý jako "marocké zlato", je tajemstvím krásy mnoha úspěšných žen. Tento přírodní elixír je klíčem k zdravé pokožce, lesklým vlasům i silnému sebevědomí.
Všude kolem sebe vidíte v zimním období reklamy, jak máte jednu chvíli úplně ucpaný nos a stačí pár kapek "zázračného" přípravku a už se vám skvěle dýchá. Bez ohledu na všechny kapičky stále platí staré přísloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Jak s ní zatočit?
Naučte se, jak stanovit zdravé hranice ve vašem vztahu. Tento průvodce vám ukáže, jak hranice pomáhají udržet vzájemný respekt a porozumění, a jsou základem pro dlouhotrvající a šťastný vztah.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Pro pobyt v přírodě a při různých sportovních aktivitách venku jistě oceníte funkční oblečení, se kterým vás nepřekvapí žádné počasí ani nepříznivé podmínky. Proto bude nejlepší volbou softshellový materiál, s nímž se nemusíte bát žádného dobrodružství.
Vychutnejte si nejzábavnější kompilaci ze společného života s domácími mazlíčky. Psi a kočky jsou úžasní, a i přes jejich rozdíly mají spoustu společného. Patří mezi zvířátka, která máme doma nejčastěji. A umí tropit pěkné vylomeniny!
Možná se někteří ptáte, proč by měli mít homosexuálové právo sňatku a nabýt tak manželství, když existuje tzv. registrované partnerství. Registrovaní partneři však nemají stejné pravomoci jako manželé.

Výběr článků

Plánujete svou letošní dovolenou? Nelákalo by vás však pouze ležení u moře, ale spíše aktivní dovolená? Vaše kroky mohou směřovat na Kostariku – zemi adrenalinu a zážitků.
O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.

Nepřehlédněte

Pokud se chcete letos blýsknout, můžete vsadit i na červené tenisky. Ty jsou stylové a můžete je ladit s nejrůznějšími trendy oděvy a s módními doplňky. Jestliže zrovna nejste módní guru, nemusíte si zoufat. My vám na následujících řádcích prozradíme o červených teniskách vše podstatné. Proto čtěte a pojďte se inspirovat s námi!
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek