Sobota , 30. 11. 2024

Ondřej

6 způsobů, jak trénovat paměť: Nedovolte svému mozku, aby zakrněl

Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
paměť
Paměť je jako svaly ve vašem těle. Když je nepoužíváte, zakrní.

11. 04. 2022

Mozek nikdy nesmí zakrnět, jinak se problémy s pamětí jen zhoršují. Každý den je tak zapotřebí najít si alespoň pár minut a věnovat se efektivnímu tréninku své paměti. Existuje celá řada tipů, které vám pomohou mozek udržet v kondici. Co vyzkoušíte vy?

Počítejte jako ve škole

Nechcete se jednou dočkat toho, že onemocníte ve stáří Alzheimerovou chorobou? Začněte trénovat paměť – můžete to zkusit třeba tak, že se budete snažit počítat. Sčítejte a odečítejte, ale z hlavy, neberte si na pomoc kalkulačku, která by vám práci usnadnila. Postupně se snažte zátěž zvyšovat.

Kromě sčítání jednoduchých položek zkuste vymýšlet i matematické příklady. Zahrajte si na školu, vypočítávejte nejrůznější slovní úlohy nebo matematické rovnice. Nevadí, že se spletete, hlavně, že zapojíte mozek a budete se snažit přijít příkladu na kloub.

Vytvořte si paměťový palác

Paměťové paláce jsou také výbornou metodou, jak můžete začít trénovat paměť každý den. Čím více věcí si zapamatujete, tím lépe. A jak na to? Ve své mysli si musíte vytvořit právě něco jako palác, ale nemusí to být nutně budova, stačí místo, které dobře znáte.

Namyslete si cestu, nějakou místnost, prostě cokoliv. Tento váš imaginární paměťový palác pak bude sloužit k ukládání věcí.

Představíte si svůj prostor, v něm pak další věci, a do nich si pak postupně v hlavě můžete ukládat jakékoliv další. Třeba nákupní seznamy, informace do práce či do školy, úryvky z knih, texty písní a podobně. Čím více toho uložíte, tím více si toho zapamatujete – a je třeba každý den přidávat něco. Hrátky s pamětí vás budou bavit.

Stále se učte

Učení trénuje mozek skvěle, ale to neznamená, že se musíte vracet do školy. Úplně nejlepší je učení se novým cizím jazykům, opakovat si ale můžete už i jazyk, který jste měli na škole třeba jako druhý.

K TÉMATU  Kdo vás může okrást o peníze? Pozor si dejte na mechaniky i policisty

Pokud máte děti, výborně! Učte se společně s nimi slovíčka, opakujte si jednoduché věty. Cizí jazyky se skvěle dají učit doma, stačí vám k tomu kniha, kde najdete základy, slovíčka ale najdete i na internetu.

Nemusí se z vás stát rodilý mluvčí, ale už jen to, že si budete pamatovat pár nových slovíček, je úspěch.

Mapa trasy na papíře

Chodíte rádi na procházky, berete rodinu o víkendu na výlet? Jakmile se vrátíte domů, vezměte si do ruky papír a tužku, a pokuste se zpaměti zakreslit trasu, kterou jste zrovna ušli.

Můžete nakreslit jednoduchou trasu, ale můžete se pokusit zakreslit i mapu s okolím místa, které jste navštívili. Vzpomenete si, co všechno jste cestou minuli a viděli?

Skládejte puzzle

Skládání puzzle není jen zábavou, ale skvěle se přitom cvičí paměť. Můžete začít menšími kousky, postupně ale zkoušejte puzzle, které je drobné a má více dílků. Bude vám to trvat třeba i měsíc nebo déle, než poskládáte celý obrázek, ale výborně u toho budete trénovat mozek.

sudoku
Společenské hry, křížovky, sudoku, to vše vám zlepší paměť.

Luštěte nebo hrajte pexeso

Luštění křížovek se doporučuje hlavně seniorům. Vzpomenete si na všechno, co jste kdysi věděli? Luštění křížovek je zábava, ale někdy je to ten nejlepší trénink paměti. Můžete zkusit i sudoku nebo jiné hrátky se slovy a čísly.

Pokud máte s kým, hrajte čas od času i deskové hry, třeba dámu, šachy nebo právě pexeso. Zapamatovat si všechny obrázky, to dá také hodně zabrat.

Na paměti je třeba neustále pracovat, rozhodně by neměli trénovat paměť jen senioři. Všichni dospělí zapomínají, ale mozek nikdy nesmíme nechat na pokoji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Internetová doba současnosti. Jak mění propojenost se světem náš mozek. Co všechno nám i tělu prokazatelně chybí

K TÉMATU  Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Jakým způsobem pláž působí na váš mozek i psychiku? A jak je možné, že má léčivou moc?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Cesta k úspěšné kariéře může být složitá a plná výzev. Manažeři musejí být schopni rychle a efektivně implementovat své znalosti do pracovních procesů, rychle a správně rozhodovat a mít široký rozhled.
Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!
Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.
Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.
Nestíháte vařit a připravovat si svačiny do práce? Často saháte po polotovarech nebo se stravujete u stánků s rychlým občerstvením, protože si myslíte, že vám to ušetří čas? Možná ano, ale určitě to nešetří vaši peněženku, nehledě na to, že se pak stravujete hodně nezdravě. A chcete s tím něco udělat?
Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
Natáčet zpravodajství naživo umožní zachytit nečekané situace. Chybu udělají samotní komentátoři, ale často se do záběru dostane skutečné překvapení. Výsledek většinou pobaví, zvlášť, když se reportáž povede odvysílat přímo v hlavních zprávách.
Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?
Že ocet se hodí tak akorát do salátu a tím to hasne? Ale jděte. Zbaví vás škytavky a bradavice. Také odpudí otravné komáry, kteří vás nenechají na pokoji. Dá se s ním i žehlit, což vám ušetří spoustu času!
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.

Výběr článků

Gabriela Partyšová, dlouholetá tvář TV Nova, se rozhodla po 27 letech změnit své profesní působiště. Známá moderátorka, která uváděla pořady jako "Život ve hvězdách" a "Snídaně s Novou", nyní přechází na pozici kreativní ředitelky Praha TV. Na nové stanici bude mít také příležitost moderovat vlastní pořad.
Kvasinky zlepšují vstřebávání živin a podporují správné trávení. Dojde-li ale v organismu k jejich přemnožení, projeví se to řadou nepříjemných příznaků.
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?

Nepřehlédněte

Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Znáte to: šéf tlačí novými úkoly a vy se snažíte najít odvahu říct NE. Jak však odmítnout šéfa bez rizika a udržet si duševní pohodu? Dnes se zaměříme na praktické strategie, jak elegantně odolat nadměrné pracovní zátěži, zachovat klid a udržet si zdravý životní rytmus.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek