Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování ve sněmovně. Ministerstvo zvažuje finanční spoluúčast rodičů

V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování je ve sněmovně
zdroj: 123RF.com

21. 11. 2019

Kde je očkování dětí povinné

V minulých letech zavedlo povinné očkování Francie a Itálie. Tam je předmětem očkování 10 chorob, tedy více než u nás. V letošním roce je zavedlo Řecko a stejný krok zvažuje Irsko a Velké Británie. V Německu se připravuje povinné očkování od roku 2020. V této souvislosti prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Span, že „…podmínkou svobody je také jistota, že mě můj protějšek zbytečně neohrožuje a nenakazí…

Zákon o náhradě újmy způsobené očkováním je připraven

Sněmovní zdravotnický výbor schválil 29. října návrh zákona o náhradě újmy způsobené povinným očkováním. Odsouhlasil také pozměňovací návrh umožňující vznik odborné komise, která by měla posuzovat složité případy. Odškodnění by se mělo vztahovat jen na případy, kdy došlo k trvalému poškození. Tím se myslí trvalá škoda na zdraví s nepříznivým vlivem na uplatnění poškozeného v dalším soukromém i společenském životě.

Rozhodovat bude komise

Zda může očkování za trvalé poškození dítěte, by měla rozhodnout nezávislá odborná komise. Jejím předsedou má být zástupce ministerstva, členy by byli nejméně dva zdravotničtí pracovníci z příslušného oboru a právník. Komise by na základě zdravotnické dokumentace a dalších zjištěných skutečností rozhodla, zda újma na zdraví je či není následkem povinného očkování.  

Méně případů, než při užívání acylpyrinu

Odškodnění by se podle odborníků mohlo týkat méně než deseti případů ročně. Odborníci mluví o jednom případu na milión vakcín. Podle odborných studií mohou být důsledkem reakce organismu na podání očkovací látky alergická reakce, ztráta pohyblivosti paže či ramene, postižení mozku či zánětlivé onemocnění kloubů, vyskytnou-li se ovšem v určitém čase po očkování. Problémy nevyvolává samotná vakcína, ale nešťastná souhra několika dalších nepříznivých okolností. Špatná imunitní reakce je pouze jednou z nich.

K TÉMATU  Rozchod, a přesto se stále milujete?

Přitom například užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou (acylpyrin, aspirin, anopyrin apod.) může někdy způsobit vážné krvácení z trávicího ústrojí a skončit až smrtí pacienta. Podle odborných studií se tato komplikace objevuje až v 3,64 případech na 1000 pacientů léčených po dobu 1 roku. Tedy podstatně častěji, než reakce související s povinnými vakcínami u dětí. Na druhou stranu, podávání kyseliny acetylsalicylové zabrání až u pětiny léčených pacientů vzniku infarktu myokardu.
Prostě dosud nebyl vynalezen žádný lék, který by neměl nežádoucí účinky a všem pacientům přinesl pouze kladný efekt. Ovšem úkolem státu je chránit většinu společnosti, a to se také v případě povinného očkování děje.

Za zdraví dítěte odpovídá zákonný zástupce. Uhradí jeho léčbu?

Nad problematikou povinného očkování se ministerstvo zdravotnictví zamýšlí i z opačného úhlu pohledu. Tedy nad odpovědností rodičů, kteří dítě očkovat nedají. V zákoně o ochraně veřejného zdraví je sice již nyní za odmítnutí očkování pokuta 10 000 Kč. Ministerstvo zdravotnictví však zvažuje, že pokud dítě onemocní v souvislosti se zanedbáním očkování, musel by zákonný zástupce uhradit část nákladů na léčbu.

Problematika je řešena v novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nyní čeká na první čtení ve sněmovně. Podle ní by neočkované děti neměly být přijímány nejen do mateřských škol, ale ani do dětských skupin a podobných zařízení, které pobírají příspěvek od státu. Dotknout se to může i táborů či škol v přírodě.

Podle nedávného Eurobarometru, který organizuje Evropská komise, považuje sice 88 % Evropanů očkování za důležité k ochraně vlastního zdraví, avšak současně 48 % respondentů věří nepravdivým informacím o vakcinaci. Odpověď odborníka na webu České vakcinologické společnosti hovoří za vše:

Rodič: „Kde je moje právo se rozhodnout neočkovat, když mi dítě nevezmou do školky, pokud tak učiním?“
Vakcinolog: „Kde je právo dětí na zdravé dětství?“

Podrobné informace o mýtech a faktech o očkování najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR a webu České vakcinologické společnosti.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jakým ženám jsou muži nevěrní? Možná jste přesvědčená, že vám se nic takového stát nemůže. Nebo si dokonce myslíte, že za nevěrou stojí nedostatek intimností, studené večeře či nevyžehlené košile. Jste si tím ale jistá?
Mít známého na výpomoc s hlídáním přijde vhod. Svěřit vaše malé dítě do jiných rukou můžete za předpokladu, že máte jistotu, že o ně bude dobře postaráno. Příkladem budiž tenhle chlapík, který místo sezení doma vezme holčičku na výlet na kole po skotské vrchovině. Trochu nečekaný adrenalinový výlet.
Český jazyk a jeho gramatika není vaší silnou stránkou? Žádný učený z nebe nespadl, pomůžeme vám naučit se alespoň psát správně velká a malá písmena u všeho, co souvisí s Vánocemi. Pak můžete bez obav začít rozesílat vánoční přání.
Britská zpěvačka, herečka a skladatelka Marianne Faithfull zemřela ve věku 78 let. Hudební ikona, která prožila bouřlivý život plný vzestupů i pádů, se proslavila nejen hitem As Tears Go By, ale i syrovými a temnými alby jako Broken English či Before The Poison. Svým charakteristickým hlasem interpretovala tvorbu Kurta Weilla, Toma Waitse i meziválečné jazzové klasiky. Faithfull několikrát vystoupila i v Česku, naposledy v roce 2015.
Milán – mekka módy, kam se dostanete prakticky za pár korun. Dopravu můžete zvolit leteckou, ale ve hře je i jízda osobním autem (vždyť leží sotva 800 kilometrů daleko). Ať už se však do italského města dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte zde navštívit řadu nádherných míst. Tahle jsou ta nejdůležitější, abyste skutečně mohli říct, že jste viděli Milán po všech jeho stránkách.
Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Osmadvacetiletá Eva Burešová na sebe poprvé upozornila v soutěži Česko Slovensko má talent a prozpívala se až do finále. Pro její kariéru to byl ale teprve úplný počátek.
Ani letošní ročník Eurovision Song Contest 2025 nepřinesl České republice finálovou účast. Zpěvák Adonxs s písní Kiss Kiss Goodbye zůstal v semifinále. Přesto jeho vystoupení zaujalo extravagantním pojetím a silnou vizuální show. Kdo postoupil dál a jak probíhalo druhé semifinále v Basileji, se dočtete v našem článku.
Ucpal se vám odpad a hledáte nejlepší způsob jeho čištění? Dáme vám rychlé tipy na čištění "po domácku" a poradíme, na koho se obrátit.
Zase ti někdo píše. Proč ji sleduješ? Proč nemáme ještě společnou fotku na Instagramu? Musíš s nimi pořád být v kontaktu? Sociální sítě ničí vztahy.
Naši dva redaktoři, Mirek a Verča, zkusili zdokonalit svou angličtinu pomocí Skype lekcí. Kde našli lektory?
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.

Výběr článků

Ve velkém stylu si Marek Ztracený podmanil letošní ceny Žebřík, zatímco Ewa Farna a Chinaski nezůstali pozadu. Výjimečný večer v Plzni přinesl nejen hudební oslavy, ale i poctu legendě Jiřímu Suchému.
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?

Nepřehlédněte

Spousta lidí je se svým životem nespokojená. Někomu se nelíbí postava, jinému nos, další si stěžuje na vztah, který prožívá. Proto se většina z nás ubírá k brouzdání na Instagramu, který je doslova zahlcen perfektními fotografiemi života jiných lidí. Mnoho influencerů se ale tomuto „trendu sociálních sítí“ snaží postavit a ukazují také pravou realitu než tu vysněnou. Jednou z takových influencerek je Bree Lenehan.
Odkládáte v práci úkoly? Tak vítejte ve světě prokrastinace. Bohužel tento trend je stále rozšířenější a vede k velkým problémům nejen na pracovišti. Dnes vám přinášíme 5 rad jak v práci nezahálet.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek