Nitroděložní tělísko: dělení
V jednoduchém pojetí se nitroděložní tělísko dělí na dva typy – hormonální a nehormonální. Tělíska mají různou podobu, ale nejčastěji převládá tvar písmene „T“. Na trhu najdete velkou spoustu variant nitroděložních tělísek a s jeho výběrem vám bezesporu pomůže gynekolog, který určí tu nejvhodnější variantu.
Princip fungování nitroděložního tělíska
Tělísek je více druhů, všechny však fungují tak, že brání spermiím v pohybu směrem k vajíčku. Tělísko navíc ovlivňuje život vajíčka a komplikuje proces připevnění oplodněného vajíčka ke stěnám děložní dutiny. Mnoho nitroděložních tělísek obsahuje stříbro a měď. Tyto kovy významně snižují nejen rychlost proniknutí spermií, ale také zabraňují vzniku a vývoji různých zánětlivých procesů.
Některá tělíska dokonce léčí
Na trhu se najdou i speciální tělíska obsahující navíc i určitý hormonální systém, který se postupně uvolňuje do výstelky dělohy. Používají se například při různých zdravotních problémech jako forma jejich léčby. Jedná se třeba o děložní krvácení u žen, které doprovází velká ztráta krve, což vede k úbytku mnoha červených krvinek a ohrožení života a zdraví ženy. Takové nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy trpící trombózou, které z tohoto důvodu nemohou užívat hormonální antikoncepci.
Účinnost nitroděložního tělíska
Nitroděložní tělísko je jednou z nejúčinnějších antikoncepčních metod používaných v ČR. Existuje takzvaný Pearlův index, který hodnotí antikoncepční účinek. Nitroděložní tělíska se umisťují poměrně vysoko v porovnání s dalšími antikoncepčními prostředky a vykazují až 98,8% účinnost, což je velice dobrý výsledek.
Kdy zavést a jak dlouho tělísko nosit?
Zavedení tělíska probíhá v ambulanci a jedná se o jednoduchý zákrok. Ideální dobou nejsou první dny menstruačního cyklu, nýbrž zhruba 3.–6. den menstruace. Maximální doba nošení tělíska se liší podle jeho druhu, ale je to zhruba 3–5 let. Při dlouhodobém nošení tělíska v těle by mohlo dojít k infekci na sliznici děložní dutiny nebo by mohlo vést k zánětu v pochvě. Nové tělísko pak může být zavedeno 1 měsíc po další menstruaci. Odstranění nitroděložního tělíska je ale možné kterýkoli den menstruačního cyklu.
Pro koho jsou tělíska vhodná?
Nitroděložní tělíska nejvíce vyhovují ženám v pozdějším věku, tedy těm, které již mají děti a hledají dlouhodobou antikoncepční metodu. Rovněž je doporučována pro ženy, které nesnesou hormonální antikoncepci. Jelikož tato metoda antikoncepce neobsahuje estrogen, volí ji i kojící matky a je možné ji zavést hned po šestinedělí. Některé typy hormonální nitroděložní antikoncepce je možné zavést i ženám, které dosud nerodily, avšak musí dosáhnout 18 let.
Pro koho tělísko není vhodné
Stane se, že lékař nitroděložní tělísko nedoporučí. Často se tak děje v případech, kdy má žena problematické menstruační krvácení nebo často trpí na infekce a záněty dělohy či pochvy. Nevhodné je i pro ženy, které často střídají sexuální partnery. Problém může nastat i u těch žen, jež se potýkají s abnormalitou děložního hrdla nebo trpí akutním onemocněním jater.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko