Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Necháváte vaše dítě vyhrát každou hru, protože je to příjemnější než vztek, pláč a hádka? Děti se ale musí naučit prohrávat!

Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Prohrávat je součástí života. Nechte dítě prohrát a naučit se to.
zdroj: 123RF.com

15. 03. 2019

Vyhrát pokaždé prostě nelze

Co dělat, aby se dítě naučilo nést prohru? Pro dítě může mít jakákoliv hra v tu chvíli daleko větší význam: možná do ní investovalo maximum a chtělo být nejlepší. Jenže přišla rána pro jeho sebevědomí. A tak křičí a obviňuje druhé. Nechte ho být a dovolte mu se vztekat. Snažte se jeho vztek chápat. Když se něco nepovede dospělému, také má mnoho lidí tendenci hledat nejprve viníky u někoho jiného. Ale většinou dokážeme své rozladění, že někdo jiný vyhrál, lépe zvládnout. Malé dítě těžko chápe, že některá hra je hra a je pouze věcí náhody, jak se vyvine. A jiná hra má svého vítěze, který je prostě v danou chvíli lepší.

Hněv je znamením toho, co dítě do hry investovalo

Podle odborníků je normální, že se dítě po prohrané hře zlobí. Hněv je jasným znamením, že dítě do hry investovalo svůj um, své schopnosti, vysoké nasazení. A pokud výsledek neodpovídá investici, musí si prožít svoji frustraci. Pro dítě to není jen „smůla“, ale až ohrožení jejich existence, protože hráč si najde jednoduchou odpověď: Snažil jsem se a nebylo mi to nic platné. Má tedy cenu se vůbec snažit? Příště už třeba nebude chtít žádné hry hrát. Ale tím bude jen zastírat strach z další prohry. Odložit tedy deskové hry a myslet si, že až vyroste, tak to bude lepší? Byla by to chyba.

Hrajte dál, naučit se prohrávat je nutné!

Nevzdávejte se společných chvil ani soutěžních her. Jednou z možností, jak dítě lépe snese prohru, je, když na ni nebude samo. Zkuste při hrách vytvářet týmy. Při prohře pak dítě není na své špatné pocity samo a druhý, dospělejší, mu je lépe pomůže unést. A naopak ho může motivovat, že „příště určitě vyhrajeme“. Všeobecně platí, že dítě by mělo mít takové schopnosti, aby mohlo vlastním přičiněním porazit ostatní účastníky hry, a to i ty starší. Ale pokud chce malé dítě hrát složitější deskovou hru, je pochopitelné, že ji těžko vyhraje. Občas je dobré se ale dohodnout, že „také někdy vyhraje“. Nebo bude třeba jen druhý, třetí, prostě nebude poslední. Jde to zařídit, ale: ten nejmladší by neměl o dohodě vědět a dohoda by měla platit na jednu hru. Pokud by vyhrál pokaždé, získal by klamné přesvědčení, že je nejlepší v rodině. A naopak starší sourozenci by získali pocit, že jejich povinností je nejmladšímu vždy uhladit cestičku.

K TÉMATU  Dovolená na Valašsku: Tradiční místo pro děti i dospělé

Prohry u stolu připraví dítě na životní soupeření

Už od nejjednoduššího pexesa život dítě připravuje na výhry a prohry. Frustrující pocit z občasné prohry zná každý z nás. Je dobré, aby dítě vědělo, že jsou lidé, kteří jsou lepší, než ono. Připomeňte mu to například při sledování sportovních soutěží a dodejte, co to vítěze stálo úsilí. A když vítěz příště prohraje, nezapomeňte mu to připomenout znovu. Vidíš, včera byl první, dneska je druhý. Skvělých lidí, kteří něco umějí, je spousta. Naučte dítě brát prohru jako součást života. Jen jich nesmí být příliš mnoho za sebou.  Každý přece potřebuje občas zazářit. A takovou situaci pro své dítě určitě budete umět vytvořit i vy.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Brambory si umíme představit jako přílohu prakticky k čemukoli. Dáváme si je vařené ve slupce i bez, milujeme je v podobě bramborové kaše, někdy dostaneme chuť na brambory pečené v troubě.
Podzimní období přináší chladnější dny, kdy se naše tělo přirozeně touží po něčem teplém, výživném a plném chutí. A co může být lepšího než polévka, která nejen zasytí, ale také zahřeje? V české kuchyni mají polévky dlouhou a bohatou tradici, a jejich obliba sahá hluboko do historie. Podzimní polévky jsou navíc ideálním způsobem, jak využít sezónní suroviny, jako jsou brambory, dýně, zelí nebo houby. Připravili jsme pro vás výběr deseti nejlepších polévek, které nejen že zahřejí, ale také připomenou tradiční chutě české kuchyně. V článku se také zaměříme na historii jednotlivých polévek a zajímavosti o jejich původu.
Bude se zastřihovat! Střední nebo krátká délka střihu znamená úplně nový účes, ale také rozhodnutí zbavit se své dlouhé okrasy. Možná se inspirujete!
Večerníček slaví 60 let od prvního vysílání. Česká televize připravila interaktivní výstavu ve Strahovském klášteře, nové díly pohádek na Déčku i podcasty pro dospělé. Přinášíme přehled všeho, co letošní oslavy Večerníčku nabídnou.
Obujte si své Manolo Blahnik, protože holky jsou zpět. Druhá série „A jak to bylo dál...“ je stále v našich myslích (díky návratu Samanthy Jones), ale už teď se nemůžeme dočkat, jaké nové drama třetí série přinese.
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.
Že je to nemožné? Není, vážně ne. Běhat můžete i ráda bez toho, aniž byste cítila sebemenší odpor k teniskám, běžeckému úboru nebo k rannímu vstávání a potu. Nic z toho totiž běh obsahovat nemusí. Jen možná máte o běhání zkreslené představy.
Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.

Výběr článků

Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.
Jaké si odnesla Nela vědomosti a pocity z třetího sezení s Marcelou Hlaváčkovou v rámci koučování Emočních rovnic?

Nepřehlédněte

V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Retro aerobik, trikot zaříznutý víc než šaty na ples, song o kuřeti s rejží a k tomu slavnostní večírek, který připomínal domácí party pro nejbližší – přesně tak vypadá nový videoklip Báry Mottlové. Lehkost, humor a vizuální nadsázka se spojily v projekt, který si nehraje na velké umění, ale trefuje se přesně tam, kam míří: do břicha, kde právě trávíte rýži s kuřetem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek