Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

5 přírodních pomocníků na podporu imunity. Co skutečně pomáhá?

Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
na podporu imunity
Přírodní pomocníci na podporu imunity. (zdroj foto: www.123rf.com)

09. 11. 2020

09. 11. 2020

Echinacea

Co funguje na podporu imunity? Kouzelná rostlina echinacea! Známá také jako třapatka je z hlediska posílení imunity velmi cennou bylinkou. Nejenže potěší každého milovníka rozkvetlých zahrad a záhonů, ale také je velkým pomocníkem v oblasti lékařství. Existuje několik druhů echinacei, avšak v léčitelství je nejvíce používaná echinacea purpura – nachová nebo také purpurová.

Třapatka nachází uplatnění při léčbě infekcí močových a dýchacích cest, při nemoci z nachlazení a kožních onemocněních. Tato rostlina má schopnost podporovat imunitní systém. Další účinné látky, které třapatka obsahuje, jsou silice, kyselina kávová a vinná, polysacharidy a jiné cenné látky.

Echinacea je k dostání v mnoha různých podobách – například sušená, extrakt, tobolky, mast, ale také v podobě sirupů, které jsou chutné, což značně usnadňuje podávání těm nejmenším dětem. 

Rakytník

Také rakytník je v posledních letech vyhledávanou rostlinou na podporu imunity, která je typická svými oranžovými a trpkými plody. Právě ony se mohou pochlubit blahodárnými účinky na lidské tělo. V České republice je hojně pěstovaný rakytník řešetlákový.

Z dlouhého seznamu vitamínů obsažených v rakytníku stojí za zmínku vitamín B9, který podporuje krvetvorbu a růst i vývoj plodu miminka. Dále hojně obsažený vitamín C, jež je nezbytný k životu a udržení zdraví. Bohatě zastoupený vitamin D v plodech rakytníku přispívá ke správnému vývoji a růstu kostí. A v neposlední řadě vitamín E, který je velmi důležitým antioxidant.

Zpracování rakytníku má mnoho podob. Z bobulí lze připravit sirup či džem nebo je možné plody usušit, rozemlít a užívat denně jednu lžičku s medem. Listy jsou vhodné k přípravě netradičního rakytníkového čaje. Nejvíce účinných látek dodáte svému tělu při konzumaci čerstvých plodů bez jakékoliv úpravy.

Hlíva ústřičná

Na první pohled nepříliš vábná, ale přesto jedlá houba s léčivými účinky. Vyhledávaná mimo jiné pro své protizánětlivé účinky. Hlíva je vhodný přírodní doplněk stravy při virových onemocněních, ekzémech a popáleninách. Konzumace hlívy příznivě ovlivňuje i tvorbu červených krvinek a hladinu cholesterolu. Pravidelné užívání hlívy ústřičné pomáhá předcházet infekcím, zmírňuje průběh nemoci a celkově zlepšuje odolnost proti onemocnění.

K TÉMATU  Dodržujete pitný režim i na podzim?

Zázvor

V indické a čínské kuchyni hojně používané koření žluté barvy, známé svou velmi výraznou aromatickou chutí. V některých zemích důležitá přísada do pečiva, limonád i piva a v českých domácnostech velmi oblíbená přírodní pochutina, kterou v zimních měsících nakupuje do zásob jako prevenci před nachlazením mnoho hospodyněk.

Ve všech úpravách, ať už čerstvý, sušený, nakládaný nebo vařený, působí blahodárně na lidské zdraví. Zázvor je velmi ceněnou pochutinou hlavně pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky. Léčí rýmu, chřipku, podporuje hubnutí a krevní oběh a dokonce zpomaluje určité druhy rakoviny.

Pomáhá od žaludečních a těhotenských nevolností. Pokud dáváte zázvor dětem je však vhodné řídit se radou: méně je někdy více. Při užití většího množství se mohou projevit i vedlejší účinky zázvoru, které nejsou mezi lidmi příliš známé. Některým lidem vyvolává bušení srdce, pálení žáhy a zažívací potíže. Proto je zázvor dobré užívat opravdu jen v omezeném množství.

Nedoporučuje se jeho užívání diabetikům nebo lidem, kteří užívají léky na srdce.

Kozí kolostrum

Nakonec si blíže představíme přírodní produkt s názvem kozí kolostrum, známé také jako mateřské mlezivo. Kolostrum je velmi cenná látka, která se tvoří u matek (nejen těch lidských) těsně po porodu. Je to nesmírně důležitá látka výrazně působící na rozvoj imunity dětí. I proto se miminka přikládají matce k prsu ihned po narození.

Nedostatek této látky může zapříčinit slabý imunitní systém a následně náchylnost k onemocněním. Obsahuje vysokou koncentraci imunoglobinu, je bohaté na proteiny a lipidy. Látek obsažených v kolostru je velké množství. Za zmínku stojí minerály, vitamíny i cytokiny. Látky jsou obsažené v kolostru v malé koncentraci, ale nejdůležitější je celkový vliv prospěšných látek. Proto je kolostrum považováno za jedinečný přírodní produkt.

Kolostrum je díky doporučení lékařů stále vyhledávanějším doplňkem stravy nejen pro svůj cenný obsah, ale i díky šetrnému způsobu zpracovávání sušením mrazem, které uchová maximum aktivních látek v kolostru. Nejčastěji se s kolostrem setkáte ve formě prášku. Kolostrum se vyznačuje krémově bílou barvou a jedinečnou mléčnou chutí.

K TÉMATU  Lehce pikantní nakládané zelí. Vydrží ve spíži měsíce

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Starejte se o svůj nejdůležitější imunitní orgán

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Solární světélka, zapíchaná podél chodníčku, udělají také příjemnou atmosféru. Ale noční osvětlení zahrady, jako je tohle, vás přenese rovnou do pohádky. Světla zavěšená v koruně stromu nebo naopak umístěná u kmene menších stromků vytváří ve tmě přímo čarovnou náladu.
Petr Hannig, významná osobnost české hudební scény, zemřel 21. ledna 2025 ve věku 79 let. Hannig, známý jako producent, skladatel a objevitel talentů, zanechal nesmazatelnou stopu v české popové hudbě. Jeho kariéra zahrnovala spolupráci s hvězdami jako Lucie Bílá a pozdější angažmá v politice.
Sourozenecké vztahy jsou jedním z nejkomplexnějších pout v rodině. I když začínají sdílením dětského pokoje nebo hraček, postupně se vyvíjejí a čelí různým výzvám. Od soupeření o pozornost rodičů až po konflikty v dospělosti – dynamika mezi sourozenci bývá napínavá, ale zároveň nabízí obrovský potenciál pro vzájemnou podporu a lásku. Jak se vztahy mezi sourozenci mění v průběhu let a co dělat, aby se nezvrhly v trvalé konflikty?
Říká se, že každá žena je v podstatě krásná, jen je zapotřebí přijít na správný způsob, jak onu krásu vyzdvihnout.
Módní inspirace není nikdy dost. Pokud jste tedy i vy nadšená fashion milovnice, rozhodně vám neunikly aktuální trendy, které nás během podzimu a zimy 2022/2023 čekají. Na scéně se objeví maximálně pohodlné teplákové soupravy i elegantní dámské šaty. Co bude tím pravým, co letos oblečete vy?
Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
Máme tu prosinec! Víkend bude trochu teplejší, a co nás čeká, napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Jitka Čvančarová slaví 47. narozeniny – a jak jinak si ji připomenout než pohledem na šaty, o kterých mluvila celá republika. Odvážné róby z červeného koberce v Karlových Varech dokazují, že Jitka se nikdy nebála vyčnívat. Podívejte se na její nejikoničtější módní momenty v naší galerii.
Všechny se chceme líbit, proto každé ráno stojíme před zrcadlem a vybíráme si to pravé oblečení. K čemu nám to ale je, když se během nejbližších hodin zpotíme tak, že máme mokrá záda a fleky v podpaží? To na sobě pak můžeme mít ty nejluxusnější šaty, a stejně se cítíme pod psa.
Jak docílit toho, abyste měla vlasy nejen lesklé a pevné, ale také zdravé a odolné? Buď si můžete koupit vlasovou masku v drogerii, anebo si připravit vlastní, která vašim vlasům dodá všechny potřebné živiny a za mnohem nižší cenu.

Výběr článků

Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Sluníčko a teploty překonávající 20°C. Takto nějak přichází léto do české kotliny. Nemusíte na něj čekat na přelom května a června. Za takovým létem můžete vyrazit už v dubnu, třeba do Turecka nebo na Mallorcu.
Někdo jich má málo, jiný zase až moc. Pihy jsou nedílnou součástí pokožky každého z nás. Drobné pihy krásy jsou víceméně neškodné, ovšem to neznamená, že by znaménka nebyla riziková. Naopak. I ony se v budoucnu mohou proměnit v zákeřný melanom, kterému jde předejít jedině poctivou prevencí u dermatologa. A my známe jednu moderní metodu, před kterou neuteče žádné znaménko.

Nepřehlédněte

Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Svatba se plánuje od začátku do konce. Právě tohle ale přímo volá o to, aby něco nevyšlo podle představ. Někdy je to neškodný trapas, jindy nepříjemný pád. Typickým příkladem je házení kytice nevěsty!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek