Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

Srdeční nemoci i nehody. Na co se v Česku nejčastěji umírá?

Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
na co se umírá
Jaké jsou nejčastější příčiny smrti u nás? (zdroj foto: www.123rf.com)

07. 01. 2021

Kardiovaskulární onemocnění obsadila první místo 

Každým rokem u nás umírá několik desítek, ne-li stovek tisíc lidí. A podle statistik se počet úmrtí každoročně zvyšuje. Na co se u nás nejvíce umírá? Jak bylo zmíněno, většina lidí se domnívá, že za smrtí stojí dopravní nehody. Tak to alespoň vypadá díky televizním reportážím, které o jiných důvodech smrti nemluví. Jenže nehody jsou až na pátém místě žebříčku.  

První příčku žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás obsadila kardiovaskulární onemocnění čili nemoci srdce. Každým rokem bohužel usmrtí třetinu všech zemřelých u nás. Co je však pozitivní, tak je fakt, že se počet zemřelých na nemoci srdce nezvyšuje, ale stagnuje už posledních deset let. Dokonce někteří odborníci tvrdí, že se lehce snižuje.  

Nejčastější kardiovaskulární nemocí, na kterou se v České republice umírá bývá chronická ischemická choroba srdeční. V tomto případě dochází k nedokrvení srdečního svalu. Dále stojí za smrtí Čechů infarkt myokardu a klasické selhání srdce. To však většinou úzce souvisí se zmiňovanou chronickou ischemickou chorobou srdeční, konstatují lékaři.  

Rakovina na druhém místě 

Na co však Češi každým rokem umírají víc a víc je rakovina, respektive zhoubné novotvary. Říká se, že rakovina dřímá v každém člověku a je jen otázkou spekulací, jestli se u člověka objeví či nikoli. Statistiky mluvící o úmrtích u nás tuto domněnku potvrzují.  

Abychom však byli trochu konkrétnější, za největší počet úmrtí na rakovinu může nádor plic. Ten se každoročně objevuje nejvíce, a to jak u mužů, tak i u žen. Více však na nádor plic umírají pánové, ženy naopak více umírají na rakovinu prsu, což se zase mužů příliš netýká.  

Velkým problémem jsou také nádory tlustého střeva a konečníku. I na tento typ rakoviny každoročně umírá velké procento lidí.  

K TÉMATU  Jak zabavit děti během karantény

Mezi nejčastější příčiny smrti patří také cukrovka 

Diabetes neboli cukrovka – to je velice závažné onemocnění, při kterém se ani plnohodnotně nežije, ale na druhou stranu ani neumírá. Tak to tedy tvrdí mnozí odborníci. A i když se někomu může jevit cukrovka jako banální onemocnění, opak je pravdou. Právě na toto onemocnění v České republice každoročně umírá velké množství lidí.  

Podle posledních statistik na cukrovku umírá stále více a více pacientů. Za posledních deset let se tato příčina smrti dostala z osmého místa žebříčku na čtvrtou pozici, což je opravdu razantní a znatelný skok. Cukrovka před deseti lety tvořila asi dvě procenta všech úmrtí u nás, aktuálně jsou to čtyři až pět procent.  

Pozor na chřipku a zánět plic 

Když doputoval koronavirus do České republiky, najednou se vytasily statistiky mluvící o počtu zemřelých na klasickou chřipku. Díky statistikám jsme si mohli uvědomit, že chřipka opravdu není tak banální onemocnění, jak se o ní mluví nebo jak si řada lidí myslí. V žebříčku nejčastějších příčin úmrtí obsadila šesté místo čili octla se těsně za dopravními nehodami.  

Úmrtí na chřipku, případně zánět plic, každoročně tvoří tři procenta všech úmrtích u nás. K úmrtí na chřipku dochází většinou během zimy, nejvíce pak v únoru.  

Co je velice zajímavé, tak je fakt, že na chřipku nejvíce umírají svobodné ženy. Jak je to možné, to se neví. Dále jsou také velice ohrožené děti ve věku od jednoho do devíti let. I ty bohužel na chřipku nebo záněty plic velice často umírají.  

Chronická onemocnění na konci žebříčku 

Mezi deseti nejčastějšími příčinami úmrtí u nás bychom našli také chronická onemocnění. Že jsou chronická onemocnění příliš velkou kategorií? Pak si ji pojďme trochu zkonkrétnit.  

K TÉMATU  O tohle si letos napište Ježíškovi

Nejvíce se u nás umírá na chronická onemocnění jater. S tímto mají problém především pánové, a to ve věku od pětatřiceti do čtyřiapadesáti let či pánové po rozvodovém řízení. Dále se umírá na chronické nemoci dolní části dýchacího ústrojí. Na toto se umírá opět především v zimě. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Těhotenská cukrovka. Co vás všechno může potkat?

Sezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I přímotopy jdou s dobou. Ta si žádá úsporné a efektivní přístroje, které nebude třeba schovávat do skříní, ale naopak vystavovat na obdiv členům domácnosti i návštěvám.
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Odstranit dioptrickou vadu, zbavit se navždy brýlí, ale i další zákroky si stále častěji pořizujeme na splátky. Které?
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Jaro 2025 přináší svěží vlnu módních trendů, které kombinují odvážné prvky s praktičností a udržitelností. Inspirací se staly jak přehlídková mola, tak ulice světových metropolí. Chcete být styloví a zároveň zůstat věrní svému osobnímu stylu? Podívejme se na nejvýraznější módní trendy, které ovládnou letošní sezónu.
Už vás omrzelo klasické umyvadlo ve vaší koupelně? Letošní trendy podněcují fantazii. Nechte se klidně unést až za hranice svých vlastních představ.
Zkoušíme zahnat blbou pachuť dnešní doby pohybem. Když budeme sedět na gauči jako bábovky a sledovat špatné zprávy, rozhodně vám dobře nebude. Čas, který nyní máme, je třeba využít pro dobro věci.
Těhotenství je krásné a vzrušující životní období, které neustále přináší nové výzvy a zážitky. Jednou z takových výzev může být cestování během těhotenství. Bez ohledu na to, zda plánujete relaxační dovolenou nebo podnikáte služební cestu, je důležité zvážit zvláštní potřeby a rizika spojená s tímto obdobím. Tento článek vám poskytne užitečné rady, jak bezpečně cestovat v těhotenství, a také se zaměří na důležitost kvalitního cestovního pojištění pro těhotné ženy.
Vstupujeme do roku 2024 s očekáváním nových trendů a výzev na pracovním trhu. Článek "Trh práce v roce 2024: Kde a jak hledat nové příležitosti?" nabízí exkluzivní pohled na oblasti s rostoucím potenciálem a zaměřuje se na klíčové aspekty, které ovlivní profesní prostředí. Zjistíte, jaké nové příležitosti se formují v technologických inovacích, nových odvětvích a měnících se pracovních modelech. Přinášíme vám průvodce pro orientaci v rychle se měnícím pracovním prostředí a radíme, kde hledat nové možnosti pro rozvoj kariéry. Nezmeškejte příležitost seznámit se s trendovými odhady na pracovním trhu v roce 2024 a připravit se na úspěšné nalezení nových perspektiv pro váš profesní růst.
Jaké jsou trendy v bydlení pro letošní zimu? Toužíte si trendově zařídit váš domov? Pak se můžete inspirovat těmito 4 aktuálními trendy.

Výběr článků

V dnešním světě spojeném s technologiemi se stává digitální detox klíčovým prvkem pro udržení zdravých mezilidských vztahů. Náš článek o digitálním detoxu vám přináší inspiraci a návody, jak osvěžit svůj život od digitálních vlivů. Od obnovení osobního spojení po nalezení rovnováhy mezi online a offline světem, objevte cestu k zdravějším vztahům skrze digitální odpočinek.
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.

Nepřehlédněte

Herec Libor Zavislan zemřel ve věku 67 let. S divadlem spjatý Zavislan působil na scéně několik dekád a zanechal výraznou stopu v české divadelní scéně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek