Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Mýty a fakta o víně. Škodí, nebo pomáhá?

o víně
Co jste možná nevěděl o víně? (Foto: 123RF)

26. 11. 2021

Samozřejmě platí (a nejen o víně) jen jedno jediné – všeho s mírou. V případě alkoholu to platí dvojnásob. Naštěstí víno skutečně zdravé je, ale záleží na tom, v jakém množství ho pijete a zdali je červené či bílé, kvalitní nebo nekvalitní.

Skutečně prodlužuje život?

Slupka vinných hroznů, jak některé výzkumy ukázaly, obsahuje látku zvanou resveratrol, jež dokáže odbourat volné radikály a tím přirozeně obnovovat lidské buňky. Tím pádem stárneme pomaleji a prodlužujeme si konzumací vinných hroznů nebo vína život. Na druhou stranu další nespočet výzkumů ukazuje, že víno stejně jako každý jiný alkoholický nápoj je jed.

Neméně badatelů se ovšem přiklání k tomu, že víno společně také s kvalitním kakaem či lesními plody potlačuje v našem těle zánětlivé procesy. 

Pravda je na obou stranách. Víno může skutečně pomáhat, ale když to s ním přeženete, stane se zabijákem.

Proč víno našemu tělu škodí?

Hlavní nevýhodou byť jediné sklenky vína je to, že ho náš organismus odbourává dlouhé hodiny. Pokud si dáte skleničku k obědu, ještě existuje šance, že než půjdete spát, tělo ji vstřebá. Ale pokud si dáte byť jedinou sklenku vína před spaním, kvalita spánku se zhorší až o čtyřicet procent.

Spánek je ale pro naše tělo nesmírně důležitý. Ve spánku regenerujeme, odpočíváme a pokud tělo o kvalitní spánek přijde, strádá a dříve nebo později se to na něm bezpochyby projeví. 

Pozor na Alzheimerovu chorobu

Ti, kdo si víno dopřávají pravidelně a v nadměrném množství, jsou také náchylnější k tomu, že budou mít vyšší tlak a zvýšený cholesterol. To samozřejmě vede v těch nejzávažnějších případech k onemocnění srdce, tedy například k infarktu. A aby toho nebylo málo, vědecké studie poukazují na to, že konzumace jakéhokoliv alkoholu zvyšuje riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou. 

Způsobuje rakovinu prostaty

Zejména muži by se pak měli mít na pozoru při pití bílého vína. To zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prostaty až o dvacet šest procent. Ale červené víno naopak riziko vzniku rakoviny snižuje v průměru o dvanáct procent. 

K TÉMATU  Vyhrajte balíček pro zmírnění napětí

Kdy víno skutečně pomáhá?

Stejné vědecké studie, které tvrdí, že při pravidelné konzumaci vína můžeme onemocnět srdeční chorobou, zároveň potvrzují, že v malém množství, tedy maximálně jedna sklenička vína denně, naopak může riziko srdečních chorob snížit. Jedna sklenka vína denně vás ochrání i před vznikem demence, dokonce je účinnější, než když nebudete pít víno vůbec.

Zázračný lék na spermie

Italské studie zase přišly s tím, že když muži vypijí láhev a skleničku vína k tomu týdně, mají mnohem vyšší počet spermií, které jsou v mnohem lepší kondici než spermie těch mužů, kteří víno nepijí vůbec. 

Zamezuje vzniku křečových žil

V neposlední řadě vědci dokázali, že víno je relativně dobrou prevencí proti trombóze. Brání vzniku krevních sraženin. Milovnice kvalitního vína budou ale jistě potěšeny i tím, že sklenka vína denně podporuje lepší trávení bílkovin a sacharidů a také neutralizuje vznik křečových žil. 

Červené versus bílé víno

Jaký je mezi nimi rozdíl a které je zdravější? Každé má své přednosti. Červené víno tlumí průjem, podporuje tvorbu červených krvinek a také pomáhá na unavené oči. Díky vysokému obsahu polyfenolů má i antioxidační účinky. Jak již bylo řečeno výše, zabraňuje tvorbě krevních sraženin a ucpání cév.

Řečtí vědci přišli také na to, že červené víno snižuje negativní vlivy způsobené kouřením cigaret. Dále ničí například herpetické viry. Taktéž díky vitamínům C a E a betakarotenu působí blahodárně na naši pleť, zpevňuje ji a vyhlazuje, proto je červené víno často přidáváno do pleťových masek, krémů a čistících gelů. 

Bílé víno má zase močopudné účinky a tlumí pocit hladu. Suché bílé víno pomáhá proti nadýmání a zácpě a rovněž reguluje výši cholesterolu v krvi. Stejně jako červené víno funguje jako prevence proti onemocnění srdce a cév.

K TÉMATU  10 tipů, jak zvládnout svůj první sólo trip. Respektujte kulturu a zjistěte si podfuky na turisty

Které je tedy zdravější?

Přestože si možná myslíte, že je právě červené víno zdravější, opak je pravdou. Když si projdeme veškeré dostupné vědecké výzkumy, zjistíme, že bílé víno jakožto preventivní prostředek proti srdečním onemocněním je mnohem účinnější než to červené. Bílé víno je rovněž mnohem silnějším antioxidantem a je efektivnější v boji proti krevním sraženinám.

Jenže tak jednoduché to ovšem není. Velmi záleží na samotné kvalitě vína, na odrůdě a také odkud pochází. Jako lék fungují jen vína kvalitní bez přidaných chemických a konzervačních látek. Pokud si tedy myslíte, že si koupíte levné víno v krabici nebo PET lahvi a bude mít stejný účinek jako drahé a kvalitní víno v láhvi, jste na omylu. Tak to bohužel nefunguje.

Aby víno pomáhalo, je také důležité dodržovat zdravý životní styl. Jíst vyváženě a hodně se hýbat. 

Dvě plné sklenky už jsou příliš

Ženám se obvykle doporučuje konzumovat maximálně 3 dcl vína denně, mužům 4 dcl. Jestliže ale čekáte celý týden na to, až si budete moct o víkendu dopřát rovnou lahvinku nebo dvě, čekáte zbytečně. Nejspíš po něm budete mít dobrou náladu a zaženete každodenní chmury, ale po fyzické stránce vám prospěšné určitě nebude.

Řiďte se starým dobrým a v tomto článku již několikrát zmíněným pravidlem, že méně je více. Raději si dopřejte jednu sklenku kvalitního vína denně, než čtyři nekvalitního. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Česká zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla poprvé otevřeně promluvit o domácím násilí, které trvalo tři roky. Její expartner ji psychicky i fyzicky týral. Nyní svůj příběh sdělila veřejnosti a popsala své pocity.
Generační rozdíly ve vztazích jsou běžným jevem, který může přinášet jak výzvy, tak i nové příležitosti. Pokud jste žena, která má mladšího partnera, možná jste už narazila na odlišné pohledy na život, různé zkušenosti a očekávání. Jak ale překonat tyto generační rozdíly a najít společnou řeč, která posílí váš vztah?
Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Věcí, které máme doma a jsou potenciálně životu nebezpečné, je bezpočet. Od různých chemikálií v koupelně až po ostré rohy nábytku. A jakmile si pořídíte malé dítě ukáže se, že vlastně celý váš dům je jedno velké nebezpečí.
Nic nevykouzlí v obývacím pokoji lepší atmosféru než krby a krbová kamna. Planoucí oheň je nejen přírodním zdrojem tepla, ale působí i jako balzám na duši. Když se venku ochlazuje a za okny padne tma, zářivé plamínky se postarají o pocit pohodlí a útulnosti. Prohlédněte si krásné krby a krbová kamna a možná dostanete chuť si zatopit dřevem.
Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.
Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?

Výběr článků

Designová krbová kamna vypadají v obývajím pokoji navozují tu správnou atmosféru. Kamna Nordica spadají do střední a vyšší třídy, a kvalita tomu odpovídá. Některá mají varnou plotnu, jiná lze umístit přímo na zeď. Prohlédněte si galerii.
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
Mít pevné nohy bez celulitidy – to je sen nejedné ženy. Mezi námi se najde jen malé procento těch, které jsou se svými dolními končetinami spokojené.

Nepřehlédněte

Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek