Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Dítě a mobilní telefon. Odkdy ho má školák mít a čím se řídit při výběru

Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Mobilní telefon pro dítě. Čím se řídit u výběru smartphonu pro malé školáky
zdroj: 123RF.com

29. 08. 2019

29. 08. 2019

Mezi klasickou výbavu dětí už dnes patří i smartphone. Nosí je s sebou hlavně kvůli bezpečnosti, to je pohled rodičů. Děti samotné mají chytré zařízení hlavně na hraní, a pokud mají dostupná data, potom na sledování YouTube a Instagramu. Mezi ostatními vrstevníky se vaše ratolest bez mobilu téměř neobejde. Je to jako nekoupit lego, které mají všichni spolužáci ze třídy. Bránit interakci s ostatními není moudré, ale všechno má své meze a hranice.

Mobil do první třídy? Ne!

Průzkumy ukazují, že zhruba třetina rodičů dává mobil do rukou už prvňákovi. Jejich argumentem je výše zmíněná bezpečnost a možnost zavolat pro obě strany. Spousta rodičů ale s tímhle nesouhlasí a stojí si za tím, že takto malé dítě prostě smartphone vlastnit nemá. Obecně panuje názor, že dítě vlastní mobil většinou od deseti let, což dokazují i čísla z průzkumů. Výjimku by tak mohli tvořit malí žáci, kteří dojíždějí. Zeptejte se sami sebe: opravdu vám dítě zavolá? A je to nutné, když ho po škole vyzvednete nebo jde rovnou do družiny? Dříve se děti bez mobilního telefonu také obešli a zpravidla se nic nestalo. Kontrola dítěte v družině je zbytečná a zavolat můžete případně paní učitelce (v nejnutnějším případě).

Dvě mouchy jednou ranou

Spousta rodičů přenechává dítěti svůj vlastní telefon, když si pořídí nový. To je celkem rozumná volba, protože pokud není na odpis, v podstatě nezatěžujete rodinný rozpočet a dítě už s vaším telefonem nejspíš umí i zacházet, pokud mu ho občas půjčíte.

Nemusí mít ani poslední model ani velký display

Buďme k sobě upřímní. Malí školáci nepotřebují ani poslední model telefonu nebo smartphone z nejvyšší řady značky. Starší potomci si ho nejspíš vyberou sami, ale děti z prvního stupně základní školy lepší přístroj ani neocení. Vlastnosti takového přístroje za tisíce v žádném případě nevyužijí a parametry telefonu pro ně nemají žádný význam. Chtějí velkou obrazovku, to je celé. Stejně tak není moudré do dětského telefonu investovat z hlediska možné ztráty přístroje, případně nevhodného zacházení a manipulace.

K TÉMATU  Tchyně aneb jak si ji vychovat, aby vám zobala z ruky

Internet pro malé školáky není

Mobilní telefon pro dítě do deseti let by neměl mít předplacený přístup k internetu. Je to jako kdyby vás rodiče ve stejném věku nechali celý den sedět u kreslených seriálů. Prostě se neodlepíte a děti to mají dnes úplně stejně s platformami jako YouTube. Obsah na internetu doslova hltají a jak varují psychologové i lékaři, není to dobře pro jejich vývoj. Menší děti by neměly dostávat do rukou telefony vůbec, žáci na prvním stupni by potom měli mít alespoň omezená data, případně je nemít vůbec. Ať se připojí až doma na wi-fi, kde jste i vy.

Všechno je nakonec pouze na vás, na rodičích. Dnes je doba internetová a před tlakem okolí děti neubráníte, i tak je ale v pořádku seznamování s technikou a virtuálním světem odložit. Nejlepší bude nějaký kompromis s jasně stanovenými pravidly.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Myslíte si, že máte kufr dostatečně velký, ale když do něj dáte všechny věci, nemůžete ho ani za nic na světe zavřít? Snažíte se do něj vměstnat všechny své věci, ale prostě jste nad jeho limit? Pak byste měli změnit balící taktiku.
Není radno si s ní zahrávat, protože vám může pořádně znepříjemnit život. Někteří lidé ji bohužel ale ignorují a pak si také nesou následky. Co je alergie na slunce, jak se projevuje a co se s ní dá dělat? Sluneční alergii nebagatelizujte a snažte se nad ní vyzrát co nejrychleji.
Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?
Je samozřejmé, že člověk rád pomůže svým dětem a příbuzným, pokud se dostanou do finanční tísně. Ovšem v praxi se podle právníků a exekutorů často stává, že dlužník peníze nevrací. V rodině to může být problém, který nevratně naruší dobré vztahy.
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
Tolik krásných věcí může člověk vyrobit úplně sám. Kreativní DIY nápady vám napoví, jak je to snadné. Zaručeně najdete něco, co budete chtít i u vás doma! Perfektní nástěnné hodiny, jaké nemá nikdo jiný, dřevěný dekor přímo na zdi, pohodlné zahradní posezení z palet a další vychytávky. Co se vám líbí nejvíc?
Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
Na první pohled působí jako silná žena s nezaměnitelným hlasem, která má svou kariéru pevně v rukou. Ale za tím vším se skrývá mnohem víc. Nový dokumentární film „Anna K“, který dnes večer odvysílá Česká televize na programu ČT1 ve 21:20, nabízí jedinečný a hluboce osobní vhled do života jedné z nejoblíbenějších českých zpěvaček.
Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?

Výběr článků

Filmy, na které se budete těšit. Možná nejsou významné svou hloubkou, ale, dámy, pozor! Ti chlapi v nich jsou prostě neodolatelní! Kdo vám zpříjemní dnešní den?
Máte rádi, když je každá vaše dovolená tak trochu jiná? Co kdyby vaše příští dny volna byly ve znamení luxusu a dobrodružství? Vydejte se na plavbu jachtou s kapitánem po překrásném Jaderském moři. Objevíte krásy chorvatského pobřeží a ostrovů ze zcela jiného úhlu. Takováto dovolená nemusí být ani extrémně předražená, jak si mnozí myslí. Domluvte se s přáteli a náklady za pronájem jachty si rozdělte.
Co předvádí vousatý chlapík v talentové soutěži je překvapením pro všechny diváky. Jeho tanec budí nadšené ovace. Na první pohled by do něj nikdo neřekl, že se umí takhle rozpohybovat!

Nepřehlédněte

Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek