Mezi klasickou výbavu dětí už dnes patří i smartphone. Nosí je s sebou hlavně kvůli bezpečnosti, to je pohled rodičů. Děti samotné mají chytré zařízení hlavně na hraní, a pokud mají dostupná data, potom na sledování YouTube a Instagramu. Mezi ostatními vrstevníky se vaše ratolest bez mobilu téměř neobejde. Je to jako nekoupit lego, které mají všichni spolužáci ze třídy. Bránit interakci s ostatními není moudré, ale všechno má své meze a hranice.
Mobil do první třídy? Ne!
Průzkumy ukazují, že zhruba třetina rodičů dává mobil do rukou už prvňákovi. Jejich argumentem je výše zmíněná bezpečnost a možnost zavolat pro obě strany. Spousta rodičů ale s tímhle nesouhlasí a stojí si za tím, že takto malé dítě prostě smartphone vlastnit nemá. Obecně panuje názor, že dítě vlastní mobil většinou od deseti let, což dokazují i čísla z průzkumů. Výjimku by tak mohli tvořit malí žáci, kteří dojíždějí. Zeptejte se sami sebe: opravdu vám dítě zavolá? A je to nutné, když ho po škole vyzvednete nebo jde rovnou do družiny? Dříve se děti bez mobilního telefonu také obešli a zpravidla se nic nestalo. Kontrola dítěte v družině je zbytečná a zavolat můžete případně paní učitelce (v nejnutnějším případě).
Dvě mouchy jednou ranou
Spousta rodičů přenechává dítěti svůj vlastní telefon, když si pořídí nový. To je celkem rozumná volba, protože pokud není na odpis, v podstatě nezatěžujete rodinný rozpočet a dítě už s vaším telefonem nejspíš umí i zacházet, pokud mu ho občas půjčíte.
Nemusí mít ani poslední model ani velký display
Buďme k sobě upřímní. Malí školáci nepotřebují ani poslední model telefonu nebo smartphone z nejvyšší řady značky. Starší potomci si ho nejspíš vyberou sami, ale děti z prvního stupně základní školy lepší přístroj ani neocení. Vlastnosti takového přístroje za tisíce v žádném případě nevyužijí a parametry telefonu pro ně nemají žádný význam. Chtějí velkou obrazovku, to je celé. Stejně tak není moudré do dětského telefonu investovat z hlediska možné ztráty přístroje, případně nevhodného zacházení a manipulace.
Internet pro malé školáky není
Mobilní telefon pro dítě do deseti let by neměl mít předplacený přístup k internetu. Je to jako kdyby vás rodiče ve stejném věku nechali celý den sedět u kreslených seriálů. Prostě se neodlepíte a děti to mají dnes úplně stejně s platformami jako YouTube. Obsah na internetu doslova hltají a jak varují psychologové i lékaři, není to dobře pro jejich vývoj. Menší děti by neměly dostávat do rukou telefony vůbec, žáci na prvním stupni by potom měli mít alespoň omezená data, případně je nemít vůbec. Ať se připojí až doma na wi-fi, kde jste i vy.
Všechno je nakonec pouze na vás, na rodičích. Dnes je doba internetová a před tlakem okolí děti neubráníte, i tak je ale v pořádku seznamování s technikou a virtuálním světem odložit. Nejlepší bude nějaký kompromis s jasně stanovenými pravidly.