Pondělí , 25. 11. 2024

Emílie

Mindfulness: Naučte se díky prastaré technice vnímat přítomnost

Možná je to tempem doby, možná za tím může být chuť změnit něco ve svém životě. Techniky, které pracují s osobním rozvojem, jsou stále více v kurzu. A jednou takovou je ve své podstatě obyčejná, ale přitom natolik zázračná dovednost mindfulness, která vám prostřednictvím všímavosti vztažené k vám obrátí život vzhůru nohama. Ale jen v tom dobrém slova smyslu.
mindfulness
Naučte se krotit myšlenky a soustředit se na přítomnost.

27. 03. 2023

27. 03. 2023

Pořád se všude kolem nás objevují cesty, které nám pomáhají se seberozvojem, ale také s tím, abychom žili lépe – po stránce fyzické i psychické. Většina z nich ve své podstatě vychází z přirozenosti člověka, kterou jsme ale uspěchanou dobou poněkud zazdili. A právě tyto techniky jsou tu od toho, aby to, co je v nás zakořeněné (a co vlastně umíme, jen si to na první dobrou neuvědomujeme) probudily k životu. Touhle cestou kráčí i technika mindfulness, s jejíž pomocí si v mnohých ohledech zlepšíte kvalitu života. Stačí vědět, jak na to.

Pomocí mindfulness přeškolíte svou mysl

Naše mysl je sama o sobě docela komplikovaná. Je plná myšlenek, příběhů, různých situací, které ani zdaleka nemusí souviset s tím, co se aktuálně děje. Většinu času se toulá v minulosti či v budoucnosti než v přítomnosti. Její přirozeností je přemýšlet, analyzovat, zjišťovat i předvídat. To znamená, že mysl ponechaná svému vlastnímu zařízení bude neustále hledat nové podněty, nové věci k přemýšlení a nové způsoby, jak unikat z reality.

O to důležitější je v takto zaneprázdněné mysli najít prostor pro všímavost, která se vědomě soustředí na tady a teď, tedy na přítomnost, která zrovna probíhá. A právě to je úkolem mindfulness, díky kterému se více zaměříte na to potřebné, nad čím je opravdu potřeba přemýšlet (a řešit) a naopak se vzdálíte od toho, co vám mnohdy zbytečně bere energii. A to je ostatně klíčem k vyřešení mnoha problémů.

Když je mysl nástrojem pro samoléčbu

Pokud se v rámci svého života více zaměříte na všímavost vůči přítomnému momentu, skvělým nástrojem je meditace, ale lze to i při každodenních činnostech, krásně si tím vyčistíte mysl od všech zbytečností. Je to jakýsi detox vašich myšlenek. Pomocí této techniky se zkrátka stanete rodičem své vlastní mysli a nebudete se ji nechávat ovládat. Vy budete ten, kdo ji bude vést tak, aby to bylo ku prospěchu vašeho života.

K TÉMATU  Biohacking aneb hackněte se k lepšímu životu

Při opakovaném cvičení všímavosti s trpělivostí a soucitem k sobě samému můžete naučit svou mysl být v klidu, a to tak, aby byla s vámi a soustředila se na to, co je pro vás důležité. Pokud se techniky mindfulness dobře naučíte, a budete je provádět opakovaně, do života vám to může přinést například:

  • Zlepšení kognitivních schopností
  • Zpomalení stárnutí mozku
  • Snížení příznaků stresu, úzkosti, deprese a únavy
  • Zvýšení pocitů klidu a pohody
  • Snížení pravděpodobnosti vzniku psychosomatických onemocnění
  • Zlepšení délky a kvality spánku
  • Minimalizaci bolesti
  • Zvýšení kvality života při chronickém onemocnění
  • Zlepšení imunitního systému
  • A mnohé další…
mindfulness
Často utíkáte myšlenkami k několika dalším věcem najednou?

Když fakta mluví jasně

Technika mindfulness, která se v současné době kombinuje i s řadou dalších technik, se díky svým schopnostem dostala do hledáčku mnohých studií. Na výsledky z několika provedených se společně podíváme.

  • Studie z roku 2019 ukázala významné změny ve struktuře mozku, včetně objemu šedé hmoty a tloušťky kortikální kůry, které byly spojené s nižším výskytem deprese ve srovnání s nemeditujícími. Studie byla prováděná u lidí, kteří poprvé meditovali a podstoupili meditační trénink všímavosti v délce 40 dnů.
  • Jiná studie z roku 2019 zjistila, že mindfulness byl účinný při zvyšování pocitu pohody, snižování vnímaného stresu a zvyšování spokojenosti s prací na pracovišti na základě osobních zpráv od účastníků.
  • Studie z roku 2020 zjistila, že zavedení bdělé a meditační praxe během pandemie bylo levnějším způsobem, jak doplnit léčbu úzkostí. Studie také poznamenala, že všímavost a meditační praktiky se dobře uplatňují u lidí různého věku s různým rozsahem schopností.
  • Další výzkum z roku 2019 odhalil, že mindfulness může dokonce pomoci předcházet rakovině zvýšením hladiny melatoninu, hormonu, o kterém je známo, že má protirakovinné vlastnosti.
meditace
Meditace je skvělým nástrojem, jak se soustředit na přítomnost.

Mindfulness cvičení krok za krokem

Nejjednodušší způsob, jak cvičit všímavost, je soustředit se na dech a zaměřit svou pozornost na opakovaný nádech a výdech. Tato technika je podrobně popsána v Šiva sútrách, textu z 9. století, který patří k neduální mystické tradici kašmírského šaivismu, o níž se předpokládá, že ji napsal mudrc Vasugupta. Prastará technika přináší způsob, jak zas a znovu přivádět svou pozornost zpět k přítomnému okamžiku, a to i v rámci každodenního života.

  1. Bez ohledu na to, co zrovna děláte, si můžete procvičit svou pozornost zaměřenou na dech. Ať už stelete postel, surfujete na webu nebo venčíte psa, téměř každý okamžik je příležitostí stát se více přítomnými. Vnímejte přítomnost.
  2. Začněte tím, že si uvědomíte vjem svého dechu. Vnímejte zvedání a klesání břicha i hrudníku. Pozorujte, jak se dech pohybuje dovnitř a ven z vašich nosních dírek. Všimněte si, jak chladí při nádechu a hřeje při výdechu.
  3. Nakonec si pravděpodobně všimnete, že se vaše mysl zatoulala nebo jste se nechali rozptýlit něčím, co se kolem vás děje. Jednoduše přiveďte pozornost zpět k dechu, aniž byste se hodnotili nebo „hodnotili“ svůj výkon. Neexistuje teď nic jiného než vnímat svůj dech.
  4. Tento proces opakujte znovu a znovu. Cvičit můžete po stanovenou dobu nebo po celý den.
K TÉMATU  Digitální svět a sociální sítě zcela narušují naše soustředění a způsobují stres

Tento způsob pak postupně aplikujte i do dalších částí vašeho života a třeba příště se zase zkuste zaměřit na své vědomé pocity. Možností, jak praktikovat mindfulness, je celá řada, avšak práce s dechem je vůbec ta nejpodstatnější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Úklid jako cesta k duševní pohodě. Zlepší vám náladu, soustředění i soužití s partnerem

Zdroje článku:
https://www.healthline.com/health/mind-body/what-is-mindfulness
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chtěli byste si domů pořídit malé kotě nebo jste jeho čerstvým majitelem? Máme pro vás praktické rady, které vám pomohou v péči o nového člena rodiny. Tohle se bude hodit.
Pokud chcete být letos in, můžete vsadit na dámské černé pantofle. Jestliže netušíte, jak je vkusně zakomponovat do outfitu, nemusíte si zoufat. My vám to na následujících řádcích předvedeme. Prozradíme si, jak černé pantofle stylizovat do elegantního, do volnočasového i do sportovně laděného outfitu. Proto čtěte a inspirujte se!
Split je druhým největším městem v Chorvatsku a každoročně láká mnoho turistů. Toto místo spojuje dávné krásy historie s moderním způsobem života. Čekají vás zde krásné památky, skvělé jídlo a mnoho zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít.
Následujete každoroční trendy předních designérů z Česka i celého světa? Pak se letos budete divit. Stříbrné barvě totiž odzvonilo. Co ji nahradí?
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
V nejnovějším dílu Výměny manželek došlo k nečekanému zvratu, když Martina nevydržela ani týden a opustila náhradní rodinu plnou špíny, chaosu a neposlušných dětí. Přečtěte si, jaké šoky a překážky ji přiměly k předčasnému odchodu z domácnosti, která ji přivítala do svého středu. Drama, emoce a nevídané situace – to vše v nejnovějším dílu, který rozvířil divácké diskuse.
Solární světélka, zapíchaná podél chodníčku, udělají také příjemnou atmosféru. Ale noční osvětlení zahrady, jako je tohle, vás přenese rovnou do pohádky. Světla zavěšená v koruně stromu nebo naopak umístěná u kmene menších stromků vytváří ve tmě přímo čarovnou náladu.

Výběr článků

Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Turistické boty jsou fantastické boty, které se nosí, když jste v divočině a razíte cestu z prašných cest, podél žulových balvanů a po hřebenech úzkých kaňonů, dají se ale outdoorové boty pánské či dámské nosit každý den? Přeci jen, byly původně vyrobeny k jinému účelu.

Nepřehlédněte

Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek