Pružná nádobka ze zdravotně nezávadného materiálu (z lékařského silikonu) – přesně tak by se dal menstruační kalíšek popsat. Tento kalíšek se zavede do pochvy téměř stejným způsobem jako tampon a po čas menstruace zachytává krev. Kalíšek je tedy zapotřebí pravidelně vyndat, vyprázdnit, omýt a zase vrátit zpět. V závislosti na tom, jak silná menstruace je, můžete kalíšek vyměnit až po 12 hodinách.
Historie menstruačního kalíšku
Ačkoliv se menstruační kalíšek do povědomí dostal teprve nedávno, jeho historie se datuje až k roku 1867, kdy byl udělen první patent na design této nové pomůcky. Tenkrát se jednalo o jakýsi gumový pytlíček upevněný kroužkem, ke snadnějšímu vytažení měla pomoci šňůrka. A stejně jako dnes, i tehdy měl své zastánkyně i odpůrkyně.
Jak na věc?
- Při zavádění kalíšku si nejprve důkladně umyjte ruce.
- Následně je potřeba se uvolnit.
- Cílem je, aby se kalíšek plně rozevřel, takže s ním v pochvě lehce pootočte. První zavádění kalíšku není snadné, ale jakmile se do toho dostanete, uvidíte, jak hladce vám to půjde.
TIP: Nejjednodušším způsobem, jak zavést menstruační kalíšek, je ho přeložit napůl a pomocí palce a ukazováčku jej zavést do pochvy. Jakmile budete na místě, kalíšek pusťte a on se rozevře. Je také důležité zmínit, že ideální polohou pro zavedení je dřep.
Pro větší jistotu správného vložení za kalíšek mírně zatáhněte a otočte jím. Takto by měl kalíšek mnohem lépe přilnout ke stěně pochvy.
Je čas kalíšek vyjmout
Zpočátku není jednoduché ani kalíšek vyjmout.
- Dřepněte si, uvolněte se a nahmatejte stopku kalíšku.
- Po jejím nahmatání pokračujte k samotnému kalíšku, který opatrně z pochvy vytáhněte.
Určitě vás rovněž zajímá, jak poznat, zda už je kalíšek plný, či nikoliv. Je to stejné jako s tamponem. Na toaletě se jednoduše utřete toaletním papírem. Pokud zpozorujete krev, je čas kalíšek vyprázdnit.
Jak kalíšek čistit?
Čištění kalíšku není žádná věda. Během menstruace po vytažení kalíšek umyjte vodou a mýdlem. Nezapomeňte ho pořádně opláchnout. Jakmile vám menstruace skončí, kalíšek vydezinfikujte – ideálně pětiminutovým vyvařením. Takto zlikvidujete všechny bakterie.
Kdy použít menstruační kalíšek
Menstruační kalíšek můžete používat jak v noci, tak přes den. Jeho používání není nijak omezené, a to dokonce i při velmi silné menstruaci. V tomto případě ho budete muset jen častěji měnit – koneckonců stejně jako tampony a vložky.
Jakou zvolit velikost?
Menstruační kalíšky se dodávají hned v několika velikostech. Pro začátečnice jsou lepší menší kalíšky, pro ty pokročilejší se silnou menstruací jsou vhodné ty největší kalíšky. Záleží pouze na vás, na co si troufnete, jaká je vaše menstruace a jaký typ vám více vyhovuje.
Výhody a nevýhody menstruačního kalíšku
Tou nejhlavnější výhodou menstruačního kalíšku je jeho udržitelnost. Můžete ho totiž opakovaně používat, čímž tak ušetříte nemalé peníze. Používáním menstruačního kalíšku se zbavíte odpadu, který při používání vložek a tamponů vzniká. Menstruační kalíšek je vždy potřeba jen pořádně umýt a vložit zpět do pochvy.
Mezi další výhody patří také zápach, při používání kalíšku prostě žádný neucítíte. Je to dáno tím, že menstruační krev není vystavená vzduchu, jako tomu bývá například u vložek.
Nevýhodou menstruačního kalíšku je nepohodlí při jeho špatném zavedení do pochvy. Nehledě o menstruačních nehodách, které se kvůli tomu mohou stát. Chce to zkrátka chvíli čas, než získáte ten správný grif.
A jaký máte názor na menstruační kalíšek vy? Zkusila jste ho někdy nebo o jeho používání uvažujete?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT