Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Menstruační kalíšek: Vše, co o jeho používání potřebujete vědět

Menstruační kalíšek rozdělil ženy na dva tábory – ty, co si bez něho menstruaci nedokáží představit a ty, které jsou jeho zarytými odpůrkyněmi. Ať tak, či onak, menstruační kalíšky jsou pomůckou, která ženám v mnohém uleví. V článku se dozvíte vše o menstruačním kalíšku i o jeho výhodách a nevýhodách.
menstruační kalíšek
Menstruační kalíšek chce trochu cviku, ale poté se stane vaším spolehlivým pomocníkem.

20. 10. 2022

Pružná nádobka ze zdravotně nezávadného materiálu (z lékařského silikonu) – přesně tak by se dal menstruační kalíšek popsat. Tento kalíšek se zavede do pochvy téměř stejným způsobem jako tampon a po čas menstruace zachytává krev. Kalíšek je tedy zapotřebí pravidelně vyndat, vyprázdnit, omýt a zase vrátit zpět. V závislosti na tom, jak silná menstruace je, můžete kalíšek vyměnit až po 12 hodinách.

Historie menstruačního kalíšku

Ačkoliv se menstruační kalíšek do povědomí dostal teprve nedávno, jeho historie se datuje až k roku 1867, kdy byl udělen první patent na design této nové pomůcky. Tenkrát se jednalo o jakýsi gumový pytlíček upevněný kroužkem, ke snadnějšímu vytažení měla pomoci šňůrka. A stejně jako dnes, i tehdy měl své zastánkyně i odpůrkyně.

Jak na věc?

  1. Při zavádění kalíšku si nejprve důkladně umyjte ruce.
  2. Následně je potřeba se uvolnit.
  3. Cílem je, aby se kalíšek plně rozevřel, takže s ním v pochvě lehce pootočte. První zavádění kalíšku není snadné, ale jakmile se do toho dostanete, uvidíte, jak hladce vám to půjde.

TIP: Nejjednodušším způsobem, jak zavést menstruační kalíšek, je ho přeložit napůl a pomocí palce a ukazováčku jej zavést do pochvy. Jakmile budete na místě, kalíšek pusťte a on se rozevře. Je také důležité zmínit, že ideální polohou pro zavedení je dřep.

Pro větší jistotu správného vložení za kalíšek mírně zatáhněte a otočte jím. Takto by měl kalíšek mnohem lépe přilnout ke stěně pochvy.

kalisek
Jak správně složit menstruační kalíšek před zavedením do pochvy.

Je čas kalíšek vyjmout

Zpočátku není jednoduché ani kalíšek vyjmout.

  1. Dřepněte si, uvolněte se a nahmatejte stopku kalíšku.
  2. Po jejím nahmatání pokračujte k samotnému kalíšku, který opatrně z pochvy vytáhněte.

Určitě vás rovněž zajímá, jak poznat, zda už je kalíšek plný, či nikoliv. Je to stejné jako s tamponem. Na toaletě se jednoduše utřete toaletním papírem. Pokud zpozorujete krev, je čas kalíšek vyprázdnit.

K TÉMATU  Skinimalismus: Když méně znamená více. Péče o pleť nemusí být složitá

Jak kalíšek čistit?

Čištění kalíšku není žádná věda. Během menstruace po vytažení kalíšek umyjte vodou a mýdlem. Nezapomeňte ho pořádně opláchnout. Jakmile vám menstruace skončí, kalíšek vydezinfikujte – ideálně pětiminutovým vyvařením. Takto zlikvidujete všechny bakterie.

Kdy použít menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek můžete používat jak v noci, tak přes den. Jeho používání není nijak omezené, a to dokonce i při velmi silné menstruaci. V tomto případě ho budete muset jen častěji měnit – koneckonců stejně jako tampony a vložky.

kalisek
Menstruačním kalíškem můžete plně nahradit jiné pomůcky ženské intimní hygieny.

Jakou zvolit velikost?

Menstruační kalíšky se dodávají hned v několika velikostech. Pro začátečnice jsou lepší menší kalíšky, pro ty pokročilejší se silnou menstruací jsou vhodné ty největší kalíšky. Záleží pouze na vás, na co si troufnete, jaká je vaše menstruace a jaký typ vám více vyhovuje.

Výhody a nevýhody menstruačního kalíšku

Tou nejhlavnější výhodou menstruačního kalíšku je jeho udržitelnost. Můžete ho totiž opakovaně používat, čímž tak ušetříte nemalé peníze. Používáním menstruačního kalíšku se zbavíte odpadu, který při používání vložek a tamponů vzniká. Menstruační kalíšek je vždy potřeba jen pořádně umýt a vložit zpět do pochvy.

Mezi další výhody patří také zápach, při používání kalíšku prostě žádný neucítíte. Je to dáno tím, že menstruační krev není vystavená vzduchu, jako tomu bývá například u vložek.

Nevýhodou menstruačního kalíšku je nepohodlí při jeho špatném zavedení do pochvy. Nehledě o menstruačních nehodách, které se kvůli tomu mohou stát. Chce to zkrátka chvíli čas, než získáte ten správný grif.

A jaký máte názor na menstruační kalíšek vy? Zkusila jste ho někdy nebo o jeho používání uvažujete?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

hhhMenstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Banány patří mezi rychlou svačinku, ale také mezi potraviny, které pozitivně ovlivňují nervový systém a zlepšují náladu. V Japonsku na banány nedají dopustit především ženy, protože díky banánům si udržují štíhlou postavu. Už jste slyšeli o banánové dietě?
Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
V minulých dnech panovalo i na horách teplé, až jarní počasí. V nižších polohách a na jižních svazích taje sníh. Na sjezdovkách je ráno přimrzlý, odpoledne měkne nebo se mění v krupici. Kam tedy vyrazit lyžovat? Zde jsou tipy na některá zimní střediska.
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Jsem už roky rozvedená a svou dceru vychovávám sama. Moje rodina je s tím smířená, ale moje bývalá tchyně to nikdy nerozdýchala. Ona je prostě stará škola, je věřící, a tak s ní náš rozchod docela zamával. Zpočátku mě nechtěla už nikdy vidět, pak ale ovdověla a chtěla se více sblížit s vnučkou.
Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Každý rok 5. prosince vstupuje do českých domácností trojice postav – Mikuláš, čert a anděl. Svátek svatého Mikuláše, inspirovaný legendou o jeho štědrosti, má dlouhou tradici, kterou si většina z nás spojuje s dětstvím. Ale zatímco Mikuláš a anděl přinášejí nadílku a pochvaly, čert zůstává postavou, která děsí. Je ale dnes opravdu nutné děti strašit představou pekla, aby „byly hodné“? Nebo je čas se na tuto tradici podívat jinak?
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?

Výběr článků

Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
Pracujeme, honíme se, všude samé povinnosti... Jediné, co umíme, je odpočinout si u dobrého jídla a pití. Jenže to tělu nestačí. Jednoho dne totiž řekne dost a my úplně odpadneme. Co s tím? A proč je nutné to změnit?

Nepřehlédněte

Hlavní rozdíl, kterým se vířivky liší od bazénu? Užíváte si je celoročně! Odhalit vyhřátou kouřící hladinu je paráda, třeba uprostřed noci, kdy můžete pozorovat hvězdy. Stejně tak skvělý zážitek je koupání v zimním období, kdy horká koupel kontrastuje s chladným vzduchem.
Herec Martin Hruška, známý svým působením v Divadle pod Palmovkou a Jihočeském divadle, náhle zemřel ve věku 56 let. Úmrtí tohoto talentovaného umělce potvrdilo Jihočeské divadlo na svém facebookovém profilu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek