Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle

Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

03. 01. 2020

Kdy přichází menopauza

Menopauza, také označovaná jako přechod nebo klimakterium, je lékařský termín pro poslední přirozené menstruační krvácení. Dochází k menší produkci ženských hormonů, vyhasíná činnost vaječníků a mizí menstruace. Už po 40. roce života se může objevit menstruace nepravidelně. Toto období se označuje jako premenopauza.

Tři čtvrtiny žen má potíže

Podle odborníků má až 75 % žen v tomto období tělesné, zdravotní a psychické potíže. Z toho u 45 % žen jsou to obtíže velice nepříjemné nebo těžké. Až u 60 % žen se objevují potíže především psychické. Může to být nespavost, nesoustředěnost, podrážděnost, úzkostnost, i deprese. Jen zhruba 25 % žen projde přechodem bez obtíží.

Potíže mohou trvat i několik let

Měnící se hladiny hormonů způsobují řadu příznaků, které mohou trvat měsíce i léta. Z fyziologických potíží jsou nejčastější návaly horka, pocení a výkyvy nálad. Snižuje se pružnost kůže, v intimních oblastech dochází k vaginální suchosti, svědění a pálení.

Mohou přijít také výrazné zdravotní potíže, mezi něž patří osteoporóza, neboli řídnutí kostí. Zvyšuje se možnost srdečního onemocnění, vysokého krevního tlaku a zvýšení cholesterolu.

Menopauza má vliv i na psychickou rovinu. Často dochází k poruchám spánku, protože klesá hladina estrogenu. Tím dochází k narušení některých chemických procesů v mozku, mezi něž patří i regulace spánkového hormonu – melatoninu.

Lékaři doporučují hormonální terapii

Užívání léků, které obsahují estrogen a progesteron, má nahradit funkci vaječníků. Přestože je hormonální terapie účinná při léčbě návalů horka, výkyvů nálad, suchosti sliznic i nespavosti, má stejně jako každá jiná léčba, několik vedlejších příznaků. Bývá to například nevolnost, otoky dolních končetin, a také nárůst tělesné hmotnosti. Jestliže chcete jít jinou cestou, poohlédněte se po přírodních preparátech.

Psychika a tělo v harmonii

Nejprve si ovšem položte základní otázky: Jak kvalitní je vaše stravování? Máte dost pohybu? Odpočíváte dostatečně? To jsou totiž často ty nejlevnější a nejdostupnější léky na mnoho problémů.

K TÉMATU  Pivo nebo víno? Máme pro vás dobré zprávy. Ale i ty špatné

I když jste třeba právě v zaměstnání na vrcholu, nezapomínejte na sebe. Vždyť zdravý životní styl, a zvláště dostatek pohybu, je přímo úměrný vaší výkonnosti i dobré náladě. Navíc úpravou jídelníčku můžete předejít i zdravotním potížím, které by vás mohly čekat třeba právě v podobě osteoporózy.

Vyzkoušejte zdraví z přírody

Pozitivní vliv má užívání přírodních preparátů obsahujících takzvané fytoestrogeny. Tyto látky, podobné v ženském těle přirozeně se vyskytujícím estrogenům, naleznete v obilovinách, zelenině, luštěninách i některých bylinkách. V organismu mohou působit jako slabá forma estrogenu a některé z nich mají dokonce pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Výhodou přírodních doplňků stravy je vysoká bezpečnost, minimum vedlejších účinků a překvapivě vysoká účinnost.

Které bylinky pomohou?

Ploštičník hroznatý pomáhá při návalech horka či suchosti vaginální sliznice. Třezalka tečkovaná účinkuje na výkyvy nálad a zklidňuje psychiku. Květy červeného jetele slouží k prevenci osteoporózy a pomáhají předcházet nemocem kardiovaskulárního systému. Ženšen uleví od výkyvů nálad a poruch spánku. Navíc má velmi pozitivní vliv na kvalitu sexuálního života. Kořen anděliky vyrovnává hladinu estrogenů, zmírňuje křeče během PMS, ulevuje od návalů horka a může zmírnit bolesti pánve v menopauze. Čajem ze šalvěje zmírníte návaly horka a pocení. A konečně chmel, z něhož nemusí mít radost jen milovníci tohoto zlatého moku. Má uklidňující účinky a pozitivní vliv na psychické potíže.

Bylinky a jejich užívání konzultujte s odborníky

Než začnete užívat bylinky, které jste si nasbírala v přírodě, určitě se poraďte se svým gynekologem i praktickým lékařem. Je třeba ověřit možné interakce s léky, které užíváte. Nikdy neužívejte více preparátů nebo bylin najednou bez konzultace s odborníkem.

A jak se s menopauzou vypořádáváte vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pleťová séra jsou nepostradatelnou součástí naší každodenní péče o obličej. Výběr toho správného však může být docela náročný krok. V první řadě musíte zjistit, co vaše pleť potřebuje, a pak teprve hledat to správné pleťové sérum.
Co předvádí vousatý chlapík v talentové soutěži je překvapením pro všechny diváky. Jeho tanec budí nadšené ovace. Na první pohled by do něj nikdo neřekl, že se umí takhle rozpohybovat!
Dnes je ten správný den pro návštěvu kadeřníka. A pozor na náhodné setkání! Můžete se skutečně zamilovat! Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Věděla jste, že obleková pánská vesta může být jedním z nejuniverzálnějších kousků v šatníku každé ženy? Je to tak, můžete ji nosit jak na volno, tak tzv. slim fit. Pojďme se podívat tomuto trendu na zub.
Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.
Často nás trápí už od kolébky. Není ale žádnou výjimkou, že se objeví až v dospělosti. Jeho projevy jsou různorodé, ale pokaždé nepříjemné. Naštěstí se dá s atopickým ekzémem úspěšně bojovat.
Život zpěvačky Victorie Velvet vyhasl ve věku čtyřiceti let. Tato talentovaná umělkyně, narozená v Jihoafrické republice, vyrostla od svých patnácti let v České republice, kde také zahájila svou úspěšnou pěveckou kariéru. Její život však skončil tragicky, když ji v jejich turecké vile zavraždil její manžel David Tom Blyth.

Výběr článků

Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Taky se někdy cítíte ve svém vztahu jako ve vězení? A kdo vlastně řekl, že je nutné žít ve svazku jednoho muže a jedné ženy?
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.

Nepřehlédněte

Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek