Úterý , 15. 07. 2025

Jindřich

Matka samoživitelka. Na co vše máte nárok? Přehled dávek a příspěvků na jednom místě

Být sama na výchovu dítěte, ať už z jakéhokoliv důvodu, není věc jednoduchá. Zapomeňme dnes na psychologický podtext a složitosti rodiče, který zvládá sám roli mámy – táty dohromady. Pojďme se zaměřit na čistě materiální stránku věci. I ta není jednoduchá. Na jaké dávky a příspěvky máte nárok a kde je žádat?
spatna matka
Zdroj: 123RF.com

31. 12. 2018

Nemusí to být nutně jen matka, kdo je sám na výchovu dítěte, i když v 90 % je to tak. Také termín samoživitelka není úplně přesný, nicméně se nejčastěji používá. Mnoho rodičů (otců) na své dítě přispívá pravidelně a podílí se i na nepravidelných výdajích typu sportovní výbava, jazykové kurzy, letní tábory apod. Spíše se tedy hodí termín, který používá i zákon: osaměle žijící rodič. A na co vše má ten, kdo vychovává dítě sám, nárok? Je mnoho druhů různých materiálních pomocí, příspěvků a dávek, které lze čerpat. Pojďme si je přiblížit.

Alimenty

Pravidelná měsíční platba od rodiče, který trvale s dítětem nežije. Její výše se vypočítává od měsíční mzdy rodiče, který platí, tj. většinou otce. Kromě alimentů je ještě možnost po dohodě nebo soudně získat příspěvky na další výdaje jako jsou léky, tábory, sportovní výbava, jazykové kurzy a další. Platit může ovšem pouze ten rodič, který je uveden v rodném listě. Pokud ho žena neuvede, nemá na platby alimentů nárok. Alimenty jsou uzavírány dohodou obou rodičů, není-li možné dospět k dohodě, jsou ustanoveny soudně. Jsou také vymahatelné a to i zpětně. Existuje i oficiální tabulka pro výpočet výživného, schválená Ministerstvem spravedlnosti ČR. Tabulka ale není pro soudy závazná, proto ji berte pouze jako orientační.

Porodné

Dříve měla na tento státní příspěvek nárok každá žena. I proto se porodnému říkalo někdy „kočárkovné“. Už je to ale jinak. Porodné již není vypláceno plošně, je určeno pouze pro maminky s nižšími příjmy. Konkrétně jsou to příjmy do 2,7 násobku životního minima tři měsíce před porodem. Do toho je počítán příjem celé rodiny, resp. všech členů, kteří spolu žijí v jedné domácnosti. Pokud je otec dítěte uveden v rodném listě, a nežije s matkou, je nutné ho oficiálně vyloučit ze společné domácnosti. Pak se jeho příjem nezapočítává. Porodné se vyplácí ve výši 13 000 Kč na jedno dítě, 10 000 Kč na dítě druhé. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

PPM (tzv. mateřská)

U mateřské jsou podmínky stejné pro všechny matky, ať již žijí v páru či jsou na dítě samy. Podmínkou peněžité pomoci v mateřství  je být zaměstnaná nebo si v případě OSVČ platit nemocenské pojištění 270 dní v posledních dvou letech a 180 dní před porodem. Výpočet výše mateřské je pak odvíjen od výše mzdy, resp. od výše nemocenského pojištění. Mateřská je vyplácena po dobu 28 týdnů. Řeší Okresní správa sociálního zabezpečení.

Rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená pak ve většině případů rovnou navazuje na mateřskou a můžete ji čerpat až do 4 let věku dítěte. Zde je vše stejné pro samoživitelky i ostatní matky. Pro každého je pak vyměřena částka 220 000 Kč, která se podle zvolené délky rodičovské rozpočítává na tuto dobu rovnoměrně. Čerpání můžete měnit po třech měsících. Aktuálně se ale jedná o zvýšení této částky, termín, kdy k tomu dojde ještě není pevně dán. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

K TÉMATU  Francouzky budou moci mít děti i bez partnera. U nás to možné není a zákony se směle obchází

Přídavky na dítě

Jsou určeny pro péči o nezaopatřené děti. Pokud rodina či osoby žijící ve společné domácnosti nedosahují součtu příjmů ve výši 2,7 násobku životního minima, je jim určen přídavek na dítě. Ten se vyplácí až do věku 26 let dítěte (pokud dítě studuje) a je rozdělen podle věku dítěte. U dítěte do 6 let věku je to 500 Kč, od 6 do 15 let věku je to 610 Kč, od 15 do 26 let věku dítěte pak 700 Kč/měsíc. Žádejte na Úřadu práce.

Příspěvky na bydlení

Na tento příspěvek mají nárok jen ti, kteří mají nízké příjmy a jsou v místě bydliště hlášeni k trvalému pobytu. Dále se postupuje podle určeného koeficientu. Příjmy se dokládají každé čtvrtletí a podle nich je vypočítáno, na jakou výši příspěvku je nárok. Přesnou výši zkuste vypočítat v online kalkulačce nebo se zajděte zeptat na pobočku Ministerstva práce a sociálních věcí, které dávku vyplácí.

Dávky v hmotné nouzi

Je možné i čerpat dávky v hmotné nouzi. Mezi ně patří třeba příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc a další dávky. Některé jsou jednorázové, jiné i měsíční, v každém případě se ale vztahují pouze na ty, kterým po přídavcích na dítě, příspěvku na bydlení a dalších nezbudou žádné další prostředky na obživu.

Bude se hodit:

Na internetu si i můžete dopředu dávky spočítat. Na finančních portálech jsou volně dostupné kalkulačky Přídavků na dítě, příspěvku na bydlení, rodičovské i mateřské. Nečekejte, až vám vše vypočtou úřady a pro přehled si můžete vše dopředu sami spočítat.

V příštím díle přineseme přehled neziskových organizací a sdružení, které mohou také pomoci samoživitelkám s tíživou situací.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Růži, královnu květin, můžete použít v kosmetice i v kuchyni. Růžová voda je již mnoho let nejčastěji používanou květovou vodou. Je skvělá pro všechny typy pleti, od mladé problematické, přes přecitlivělou suchou až po náročnou zralou. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a pro alergiky. Vyrobte si ji doma. A ještě mnohem víc.
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Léto láká k vodě, na grilovačky a párty s přáteli, ale pracovní povinnosti nepočítají s prázdninami. Jak tedy zůstat produktivní i během horkých měsíců, kdy byste nejraději trávili čas venku? Tento článek vám přináší praktické rady a tipy, jak efektivně plánovat čas, udržet si příjemné pracovní prostředí a zvládnout pracovní úkoly s lehkostí i během letních dní.
Tyhle boty se nosí na červený koberec i do skateparku. Obouvají je hollywoodské hvězdy Naomi Watts a Helen Mirren, ale i top skateboardisté světa. Nyní boty Cariuma míří do Česka, kde chtějí zaujmout stylem a udržitelností – za každý pár vysadí dva stromy.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Jestli se také chystáte na předvánoční úklid, máme pro vás několik tipů, jak si usnadnit odstraňování různých skvrn a špíny. Všechno níže uvedené jsme vyzkoušely, takže dáme za rady ruce do ohně, že fungují!
Sen o pohádkové výhře se stal skutečností. Hráč na Slovensku v neděli proměnil neobvyklou sázku v životní jackpot – v loterii Loto vyhrál neuvěřitelných 3,56 milionu eur, tedy téměř 89 milionů korun. A přestože sázel „jen“ za 1 716,50 eura (přes 42 tisíc korun), jeho risk se víc než vyplatil.
V dnešním uspěchaném a konzumním světě hledají lidé stále efektivnější způsoby, jak uspořádat svůj život. Jedním z trendů, který se v poslední době stává stále populárnějším, je koncept kapsulového šatníku. Tento minimalistický směr v oblasti módy nabízí mnoho výhod a může výrazně usnadnit život každému, kdo se rozhodne ji vyzkoušet. O co jde a jak kapsulového šatníku docílit?

Výběr článků

Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Znáte ten pocit, kdy se probudíte a první sluneční paprsky už jemně kloužou po parapetu? Jaro je zkrátka jiné. Nese v sobě naději, nové začátky, víc světla, víc radosti. A také – každoroční změnu času, která letos připadá na neděli 30. března. V noci ve 2:00 se ručičky posunou na 3:00, což znamená jediné: vyspíme se o hodinu méně, ale dny se rázem prodlouží.

Nepřehlédněte

Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek