Vlastní zdroje elektřiny
Nejsnáze se jako vlastní zdroje elektřiny pro rodinný dům dají využít slunce a vítr. Sluneční svit dokážeme přeměnit na elektřinu pomocí fotovoltaických panelů. Elektřinu jimi vyrobenou je možné, po převedení v měniči na střídavý proud, napojit na elektrické rozvody domu. Pokud si domácnost pořídí i baterie, může se stát zcela nezávislou na běžné elektrické síti.
Podobně se dá pracovat s větrnou elektrárnou, která je pro rodinné domy dostupná ve vertikálním provedení (bez velkých listů, které známe z vrtulových elektráren). Dá se snadno instalovat na dům nebo v jeho okolí a hlavně: rotace svislého provedení větrníku nedělá takový hluk jako velké větrné elektrárny.
Vlastní zdroje tepla
V oblasti tepla je nutné se bavit ve dvou rovinách: ohřev vody pro její přímé využití v domácnosti, plus vytápění během chladných měsíců. Jak ohřev vody, tak vytápění lze řešit skrze elektrickou energii, ale je možná i jiná cesta.
Solárními panely (neplést s fotovoltaikou) je možné, alespoň přes sezonu, zajistit dostatek teplé vody pro domácnost. Vhodné je doplnit její ohřev i o elektrický zdroj, protože zejména v zimě je slunečního svitu málo. Někdy slunce nezasvítí i několik týdnů. Zajímavým se v posledních letech stává i využití tepla z odpadní vody.
Zajímavým zdrojem tepla určeného k vytápění se může stát tepelné čerpadlo. Efektivní je v případě vytápění podlahovým topením. Jestliže však máte klasické nástěnné radiátory, s tepelným čerpadlem si příliš nepomůžete – alespoň dokud jej nenecháte realizovat jako hloubkový vrt. Mnohem zajímavější se v tomto případě stává ohřev vody na topení pomocí elektřiny vyrobené větrnou elektrárnou. Nutné bude zapojit do systému i baterie.
Tip: Na stránkách NováZelenáÚsporám.cz v kategorii Rodinné domy se dozvíte vše potřebné o dotacích na vlastní zdroje energií, i na energetické úspory. Dotace se může vyšplhat až na 50 %.
Nejvýhodnější je kombinace zdrojů a úplná samostatnost: takzvaný ostrovní systém
Kdo touží vyřešit si problémy s rostoucími cenami energií jednou pro vždy, měl by se orientovat na takzvaný ostrovní systém. Co to je? Jde o naprostou nezávislost domu na dodávkách plynu i elektřiny, v moderním pojetí i na dodávkách tuhých paliv pro vytápění. Podpora přichází v této oblasti i od státu, který speciálním bonusem odměňuje ty domácnosti, které využily dotace na více projektů z programu Nová zelená úsporám.
Dům, který funguje jako ostrovní systém, je zcela samostatný a jeho majitelé neplatí žádné zálohy na plyn a elektřinu. Veškeré potřebné zdroje energie si prostě obstarávají sami. To se samozřejmě neobejde bez vstupních nákladů. Vzhledem k rychle rostoucím cenám energií se ale návratnost investice do vlastních zdrojů energií pohybuje dokonce pod deseti lety. Když se využijí dostupné dotace z veřejných rozpočtů, může být návratnost ještě kratší.
Banky navíc celkem ochotně půjčují na projekty spojené s pořízením vlastních zdrojů energií. Získat lze jak hypotéku na rekonstrukci, různé typy zelených hypoték, tak i běžnou půjčku bez zástavy a bez uvedení účelu. Srovnání aktuálních podmínek neúčelových půjček na účet, využitelných i pro financování vlastních zdrojů energií, najdete zde.
Co zvážit, než se do pořízení vlastních zdrojů pustíte
Mít vlastní zdroje elektřiny a tepla je do budoucna výhodným řešením jak po stránce ekonomické, tak i ekologické. Sice stále není dořešena recyklace některých složek zařízení pro výrobu energie ze slunečního záření, ovšem i tak zůstává mezi nejčistšími. A zůstane až do doby, než zdokonalíme jaderné štěpení nebo zprovozníme jadernou fúzi, abychom dokázali využít tu ohromnou masu energie vázanou v samotné hmotě.
Jenže i vlastní zdroje energie mají své nevýhody. Když pomineme náklady na jejich pořízení, na pravidelnou údržbu a případné řešení poruch, musíme zvážit ještě další důležitý parametr, a tím je hlučnost. Fotovoltaika, tepelné čerpadlo i větrná elektrárna, respektive jejich nutné součásti, produkují celkem vysokou hladinu hluku. Proto je nutné mít v domě prostor k uložení hlučných částí těchto zařízení do suchého a bezmrazého prostředí, ale zároveň i mimo obytnou část domu tak, aby hluk do místností nepronikal.