Jak začít balit?
V první řadě je fajn si ujasnit, na jaký letní tábor dítě vlastně jede. Pokud jede pod stan, určitě mu nebalte elektroniku a nejdražší trička ze skříně. Pravděpodobnost zašpinění je totiž skoro 100 %.
Stanové tábory bývají umístěné v lesích nebo na jejich okrajích. V letních parných dnech se děti často do lesů chodívají schovat před sluníčkem, a také se v lese dají pořádat různé zábavné hry. Proto se doporučuje mezi základní výbavu táborníka nabalit oblečení, které není moc drahé a popřípadě se může zašpinit nebo dokonce poničit.
Udělejte si starý dobrý seznam
Je dobré mít seznam alespoň těch nejzákladnějších věcí. Pokud zapomeneme věc, kterou dítě nebude využívat každý den, určitě se nic hrozného nestane. Seznam si můžete rozdělit do kategorií. A to:
- oblečení
- hygiena
- boty
- zábava
- psací a sportovní potřeby
- lékárnička
- spaní a hračky
Mezi oblečení zařaďte vše, co dítě potřebuje pro běžný provoz. Spodní prádlo, svršky i bundy a mikiny. U hygieny nezapomeňte na ručníky a pytlík na špinavé prádlo.
Oblečení
Jak jsme již psali, oblečení na letní tábor vybírejte ze skříně spíše to horší. Na táborovou diskotéku by mělo dítě jít trošičku vyšňořené, ale jinak mu bude stačit standardní oblečení, které nosí doma na zahradu. Mezi základní oblečení patří spodní prádlo, trička, mikiny, kraťasy, tepláky, legíny, kšiltovka a pyžamo.
V kufru by neměly chybět plavky, pláštěnka a klidně pod stan na konci srpna zabalte i zimní čepici a šátek. Pro případ, že bude dítě soutěžit například v soutěži krásy, mu přibalte jedno oblíbené slavnostnější oblečení.
Boty
Bot není potřeba moc. I když se letní tábor nachází v lesích, postačí troje boty.
- Gumáky pro případ častých a trvalých dešťů
- Tenisky na každodenní nošení a sport
- Jsou vhodné nabalit sandály. Ty mají tu výhodu, že se dají nosit, když jsou třeba tenisky mokré. Přestože je to módní faux pas, ponožky v sandálech mezi stany a lesy nikoho nepohorší.
Hygiena
Do hygieny nabalte mýdlo, šampón, a pokud je již dítě starší klidně i deodorant. Nezapomínejte na kartáček a pastu, hřeben a také na ručníky. Nejlépe uděláte, když zabalíte minimálně dva. Jeden větší na osušení těla a druhý menší na obličej.
Děti často na táborech chodí k vodě, a tak pokud je poblíž místa konání tábora vodní nádrž, můžete přibalit ještě rychleschnoucí ručník pro případ koupání. Pokud nemáte dostatek spodního prádla, může si dítě prádlo vyprat za pomocí mýdla nebo mu můžete do malé lahvičky nalít prací prostředek.
Lékárnička
I když je na každém táboře lékařský dozor tzv. zdravotník, je fajn, když dítěti nabalíte repelent proti klíšťatům a opalovací krém. Veškeré léky, které dítě užívá pravidelně, odevzdáte při příjezdu na tábor zdravotníkovi, který se o dávkování medikamentů v průběhu pobytu postará.
Zábava a psací potřeby
Dítě se na táboře mnohdy neobejde bez deníčku a psacích potřeb. Také jestli chcete, aby vám či vašim známým dítě napsalo pohled, určitě jej nějakou tužkou vybavte.
Na letní tábor se hodí vzít hrací karty, malou deskovou hru nebo malou hračku. Něco, co si dítě může vzít do batůžku, ale nezabere to moc místa. Určitě se doporučuje dítěti nabalit masku, v případě, že je na programu tábora maškarní ples. Rovněž se neobejde bez lahve na pití, kapesníčků a bez peněženky s pár drobnýma.
Spaní
Je velmi důležité vědět, jak a kde se na táboře spí. Pokud se jedná o stanový tábor, musíte dítěti nabalit také spací pytel. Často si děti s sebou vezou také oblíbeného plyšáka a polštářek. I kdyby se spalo v chatkách, určitě dítěti zabalte funkční baterku, a to i s náhradními bateriemi.
A hurá na tábor!
Všechny věci z připraveného seznamu zabalte do kufru nebo cestovní tašky. Kufry jsou praktické v tom, že se dají zasunout pod postel a nezabírají mnoho místa.
Je fajn vše segmentovat do samostatných sáčků. Tedy hromádku triček zvlášť, hromádku kalhot zvlášť atd. I když se to může zdát neekologické, na táborech v letních měsících se často práší, a tak zůstane prádlo déle čisté. Sáčky také věci ochrání před případným promočením střechy stanu.
Nebojte, pokud dítě něco zapomene, existují telefony a oddílový vedoucí vám určitě rád napíše, abyste danou věc poslali. A možná, že zapomenutou věc dva týdny ani potřebovat nebude.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Dětský tábor – jeho výhody a nevýhody. Přihlásit dítě, nebo ne?