Kostival lékařský – kořen
Je vynikající při hojení zlomenin, zánětech kostí, vaziva a žil, natržených svalech, sraženinách a krevních podlitinách, zkrátka při bolestech kloubů, kostí, šlach a svalů a tzv.hlubokých zánětech.
„Kostival používejte vždy na noc ve formě masti – potřebuje na práci klid,“ radí bylinkářka Kateřina Bílková, která pro vás uvedené bylinky vybrala.
Jeřáb ptačí – plody
Vysoký obsah vitamínu C a proto jej využívejte při léčbě chřipkových onemocnění. Plody jsou mírně močopudné, působí velice dobře na mírnění bolestí kloubů, při revmatických nemocech a dně, také při zahlenění a zánětu průdušek. Syrové plody se užívají jako projímadlo, ale tepelnou úpravou a sušením se tato schopnost ztrácí.
Náš tip: Recept na jeřabinové víno
Čerstvé trochu rozmačkané jeřabinky dejte do vhodné nádoby a zalijte přibližně objemově dvojnásobným množstvím čistého bílého vína. Nechte macerovat 2-3 týdny, občas protřeste. Přeceďte, pijte ráno a večer po 1 dcl.
Růže šípková – plody
Šípek je přímo přírodní celaskon. Zásobárna vitamínu C. Na co funguje? Na chřipku, nachlazení, onemocnění cév a celkové posílení organismu. Vysoký obsah vitamínu C se rychle ztrácí, a proto sbírejte každý rok čerstvé.
Jak správně připravit čaj ze šípku? Dávku sušených šípků namočte do studené vody a nechte přes noc macerovat, ráno pouze zahřejte těsně před bod varu a přeceďte do šálku. Čaj bude velmi chutný, zlatavé barvy a plný vitamínů.
Dobromysl obecná – nať s květem
Jedinečná bylina, která čistí zahleněné plíce, pomáhá při suchém kašli, uklidňuje, posiluje organismus a zlepšuje krevní oběh atd. Je to bylinka, která povzbuzuje a všeobecně zlepšuje náladu. Ve středověku selky přidávaly dobromysl sekáčům do jídla během žatvy, aby je chránila před uštknutím hadem a aby si uchovali dobrou mysl, ale hlavně chuť do práce.
Vřes obecný – nať s květem
Sbírejte horní polovinu natě s květem. Poskládejte do svazečků a sušte co nejrychleji na stinném místě. Čaj pijeme při zánětech močového měchýře a při zvětšené prostatě, dále při onemocnění ledvin, při revmatismu a při horečce.
Jak s bylinami zacházet?
„Rozhodně je dobré je nemíchat,“ radí Kateřina Bílková a dodává, že je dobré vždy zůstat u jedné, protože třeba některé mají tak široký záběr účinků, že umí pomoci ve všech směrech. Není třeba proto dělat čaj z 15 bylin, stačí jedna.