Organizovaná zábava pro předškolní děti není nutná
Odborníci se shodují v tom, že dobrý úmysl rozšiřovat dětem obzory od nejútlejšího věku nemusí vždy přinášet ovoce. Organizovanou zábavu děti do šesti let nepotřebují. Důležitější je, když jsou s rodiči či blízkými příbuznými, kteří posouvají jejich znalosti formou hry a neformální zábavy. S kroužky pro děti by se nemělo zbytečně tlačit na pilu.
Vážný zájem v mladším věku je spíš výjimkou
Děti někdy střídají koníčky a zájmy každoročně, třeba i několikrát za rok. A dospělí se diví, že nejsou vytrvalí. Ale to není příčina. Těch, kteří se již v útlém věku vyhraní a baví je například jeden sport, jeden zájem, je velmi málo. Většina dětí se hledá a trvá to často několik let, někdy až do dospělosti, než přijdou na to, co je ve volném čase naplňuje a baví.
Střídání koníčků je běžné
Proto než budete nutit dítě nadále navštěvovat kroužek, do kterého nechce chodit, zvažte následující. Může to být prostá lenost. Nebo si dítě v kroužku nenašlo kamarády, ale téma kroužku ho baví. Možná by bylo lepší, kdyby tam chodilo s někým, koho zná. Nebo dítě zjistilo, že k danému zájmu či sportu nemá vlohy a nebaví ho to. Ostatní jsou vždycky lepší. Jestli ale vaše dítě baví číst knížky a nechce hrát volejbal, nemá cenu, aby takový kroužek dále navštěvovalo a vy jste do něj investovala.
Zájmy mají být zábavou, ne povinností
Pokud rodiče vidí, že je dítě mimořádně talentované v některé oblasti, samozřejmě ho chtějí podporovat. Důležité je, že zároveň musí dítě tento koníček alespoň trochu bavit. Zde se podle psychologů určitě vyplatí zaměřit se na danou oblast a dítě tímto směrem rozvíjet.
NE nadměrnému nucení
Kolik kroužků týdně je tak akorát, je složité odpovědět. Některé dítě má široké spektrum zájmů a nejraději by navštěvovalo dva kroužky denně. Když k tomu rodiče přidají navíc ty, které oni považují za nutné (například počítače, angličtinu apod.), může dojít k nadměrnému přetížení organismu.
Dětští psychologové upozorňují, že přehnaně organizovaný čas může přispívat ke zdravotním potížím. Dítě může být dokonce hyperaktivní, mít problémy se soustředěním, a přidat se mohou jako reakce na přetěžování také zdravotní problémy. Například alergie, zhoršení ekzémů nebo astma.
Odpočinek je také důležitý
Dítě má právo na odpočinek a čas samo na sebe. Když například učitelka upozorňuje rodiče, že dítě ve škole při hodinách usíná, je to varovný signál. Je otázkou, zda musí desetileté dítě pětkrát týdně trénovat ve sportovním oddílu a domů chodit pozdě večer, kdy je tak unavené, že se nestihne připravit do školy. Je pochopitelné, že rodiče chtějí svému talentovanému dítěti připravit sportovní budoucnost. Jednou ho třeba může živit.
Bohužel, mnoho rodičů si skutečnost, že své děti nadměrně přetěžují, vůbec nepřipouští. Jde o to najít určitou vyváženost, která dítěti přinese radost ze sportu, ale zároveň nebude opomíjet jeho školní přípravu.
Pozitivní vliv mají kroužky, kam se dítě těší
Zájmové kroužky pro děti naším potomkům prospívají, když je navštěvují s chutí. Ovšem všeho s mírou. Odborníci se shodují, že tři mimoškolní aktivity týdně jsou přiměřené.
Minimálně jeden den v týdnu nechte dítě jen tak lelkovat a odpočívat. Z vědeckého zkoumání vyplývá, že právě při takovém lelkování dochází v mozku dítěte ke změnám, které jsou pravděpodobně důležitější než změny, ke kterým dochází při řízené aktivitě. Nuda tak prý podporuje fantazii, vynalézavost a soběstačnost.