Čtvrtek , 03. 04. 2025

Richard

Konečná stanice trombóza. Odborník radí, jak této vážné nemoci předejít. Rizikovým faktorem je i sedavé zaměstnání a stres!

Trombóza je název onemocnění, při kterém se v krvi utvoří sraženina a ucpe žílu. Jedná se třetí nejčastější kardiovaskulární onemocnění, jehož příznaky nebývají nápadné, ale následky mohou být fatální.

Jak trombóza vzniká?

Trombóza nejčastěji vzniká na lýtkách. U těhotných je vyšší riziko postižení pánevních a stehenních žil. Její příčinou je kombinace genetických předpokladů a vlivu okolního prostředí ve smyslu nezdravého životního stylu, stresu či nedostatku pohybu spojeného se sedavým zaměstnáním, dlouhým cestováním nebo pobytem na lůžku. Následkem jsou chorobné pochody a změny v těle jako poškození výstelky cév, porucha toku krve a vyšší krevní srážlivost.

Trombóza může probíhat i bez dramatických příznaků

Bolest, otok lýtka nebo barevné změny pokožky, to jsou klinické příznaky, které mohou signalizovat, že se vaše tělo potýká s trombózou. V některých případech je spojená s výraznou bolestivostí a otokem celé dolní končetiny. Ale pozor, trombóza je záludná a může probíhat i bezpříznakově, proto i při sebemenším podezření vyhledejte co nejdříve cévního lékaře.

Nejohroženější jsou starší lidé nebo lidé se sedavým zaměstnáním

Mezi rizikové faktory patří především nedostatek pohybu, proto jsou nejvíce ohrožení pacienti se sedavým zaměstnáním a starší pacienti (nad 70 let). „Mezi další ohrožené pacienty patří obézní, omezeně pohybliví, po úrazech, dále s aktivním onkologickým onemocněním, již s předchozí anamnézou hluboké žilní trombózy, hematologickou malignitou, s akutním infekčním onemocněním, či hormonální léčbou. Specifickou skupinou jsou mladé ženy kuřačky s hormonální kontracepcí,“ doplňuje výčet pacientů ohrožených trombózu cévní chirurg Asklepionu MUDr. Radek Vyšohlíd.

Jak se můžeme trombóze vyhnout?

Obecně platí, že zdravý životní styl bez kouření, stresu a s dostatkem pohybu je nejlepší způsob, jak předcházet nejen trombóze, ale i dalším kardiovaskulárním a civilizačním onemocněním. Preventivní používání kompresivních punčoch na dlouhé lety, stání a sezení má také svůj význam. V neposlední řadě je to pak preventivní podávání léků na ředění krve u indikovaných skupin pacientů, například po chirurgických a ortopedických výkonech.

Jak probíhá léčba?

„Léčba hluboké žilní trombózy je založena na zevní kompresi pomocí kompresivní punčochy a na ředění krve. Dříve používané perorální preparáty bylo nutné pravidelně kontrolovat a přinášely řadu negativních účinků, aplikace pomocí injekcí byla zase nepraktická, nepohodlná a bolestivá. Aktuálně jsou na trhu nové typy preparátů, které jsou podávány v tabletách a bez nutnosti pravidelných kontrol účinných hladin léku. Léčba probíhá 3-6 měsíců, v podložených případech i déle,“ vysvětluje Dr. Vyšohlíd.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Saunování přináší celou řadu zdravotních benefitů. Během chvíle dokonale prohřeje celé tělo, podporuje relaxaci, posiluje imunitu. Chodit do sauny pravidelně rozhodně má smysl. Jen při tom nesmíte chybovat.
Historie nás často fascinuje. Proč se zabývat dějinami státu nebo světa, když ta nejlepší učebnice historie vás může čekat ve vlastní rodině. Sestavte si rodokmen a uvidíte. Třeba získáte nové příbuzné a s nimi nové vztahy, nové zajímavé kontakty a přátele nebo překvapivé odhalení!
Už oběhlo dlouhých 10 let od smrti známého a skvělého zpěváka Petra Muka, který nám tu zanechal mnoho úžasných písní jako například Ráchel, Naděje, Tančíš sama, nebo Láska tě spoutá.
Každá kočka potřebuje občas ostříhat drápky. Tenhle kocour ale dává jasně najevo, že nesouhlasí. Co na něj platí? Podívejte se na krátké video, které zaručeně pobaví.
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
Čekáte na sólovku od zpěvačky Marty Jandové? Tak je tady! Konečně. Co se stalo, že Marta přichází se svým prvním sólovým albem až nyní?
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!
Karel Šíp, známý český moderátor a hudebník, oslavuje 79. narozeniny. Jeho životní příběh je plný osobních i profesních výzev, které formovaly jeho kariéru i osobní život.
Těhotenství je krásné a vzrušující životní období, které neustále přináší nové výzvy a zážitky. Jednou z takových výzev může být cestování během těhotenství. Bez ohledu na to, zda plánujete relaxační dovolenou nebo podnikáte služební cestu, je důležité zvážit zvláštní potřeby a rizika spojená s tímto obdobím. Tento článek vám poskytne užitečné rady, jak bezpečně cestovat v těhotenství, a také se zaměří na důležitost kvalitního cestovního pojištění pro těhotné ženy.
Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.

Výběr článků

Zdá se, že se zloději poslední dobou spokojí s čím dál tím menší kořistí a způsobí větší škodu na dveřích a vybavení. Jak jim zabránit ve vloupání?
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.

Nepřehlédněte

Víte, jak byste se správně měla starat o svou pleť, aby byla stále zářivá, vyživená a vypnutá? Jen obyčejné odlíčení pleti před spaním bohužel nestačí.
Nikdy jsem nevěřila, že se to stane zrovna mně. Okouzlil mě muž hned na první schůzce. Jeho charisma působilo jako magnet. Nakonec jsem se dozvěděla, že má za sebou bohatou kriminální minulost. Dnes jsem ráda, že jsem se dokázala odstěhovat. Finančně začínám od nuly.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek