Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Kofein a těhotenství. Co všechno byste měly vědět

tehotna pije kavu
Zdroj: 123RF.com

03. 01. 2018

Pití nápojů, osahujících kofein, je velmi rozšířené a při úvahách, zda se jich v průběhu těhotenství zříci, je rozhodující především reakce maminky na tento druh nápojů. Jestli po jejich konzumaci nemůžete usnout, trpíte pálením žáhy a máte vysoký krevní tlak, pak není nic jednoduššího, než je z jídelníčku vyřadit. Kofein je nejpoužívanějším povzbuzujícím přípravkem, a kromě kávy ho obsahují i čaj, kakao, čokoláda a rozličné sycené nápoje.

Průzkumy z historie

Rozumný příjem kofeinu během těhotenství nemá podle všeho žádný vliv na plod. V roce 1990 se prováděl výzkum vlivu konzumace kofeinu na plodnost žen. V průzkumu bylo zapojeno 2800 žen, které měly děti a 1800 žen s diagnózou primární neplodnosti. Během výzkumu se zjišťovalo množství kofeinu, které tyto ženy přijímaly. Nepotvrdila se žádná souvislost s dobou, po kterou se ženám nedařilo otěhotnět. Stejně tak se nepotvrdila souvislost s neplodností. Kromě toho, že kofein během těhotenství prochází placentou, je po porodu obsažen i v mateřském mléce a z toho důvodu se v době kojení doporučuje maximálně 300mg kofeinu denně (2-3 šálky kávy).

Poškození plodu vs průzkumy

V dalším průzkumu, který se v roce 1991 prováděl v Dánsku, bylo zkoumáno jedenáct tisíc žen v souvislosti s kouřením a pitím kávy a čaje. Kuřačky, které pily osm a více šálků kávy denně, měly problémy s otěhotněním. Nekuřačky byly bez ohledu na množství kávy naprosto v pořádku. Zkoumaly se i vlivy na potratovost, hmotnost narozených dětí, možnost poškození plodu a podobně – žádné souvislosti s kofeinem nebyly objeveny. Stejně tak se nepotvrdily hypotézy, podle kterých konzumace kofeinu zvyšuje pravděpodobnost nezhoubného nédoru prsu. Naopak se dokonce objevují náznaky, že konzumace kofeinu snižuje pravděpodobnost zhoubného nádoru prsu (rakoviny).

Účinky kofeinu

  1. stimuluje centrální nervový systém
  2. zvyšuje vylučování moči
  3. rozšiřuje cévy srdce, mozku
  4. zvyšuje sekreci žaludeční šťávy
  5. odstraňuje únavu, má povzbuzující účinky
  6. potlačuje vstřebávání železa (podporuje chudokrevnost)
K TÉMATU  Menstruační cyklus v čase: Jak se mění po dekádách?

Co je kofeinismus

Průměrná spotřeba kofeinu na osobu a den činí 150 – 225 mg, z toho tři čtvrtiny této dávky pochází z kávy. Při předávkování (více než 300 mg kofeinu jednorázově) nebo při vysokém příjmu kofeinu po delší dobu se může objevit tzv. ´kofeinismus´, který se projevuje pocity strachu, nervozitou, nespavostí, depresí, bolestmi hlavy, bušením srdce, zvýšenou teplotou a krevním tlakem.

Co vám ještě neuškodí

Konzumaci kávy, je-li v normální míře (1 – 2 šálky denně) není nutné u zdravé ženy nijak zvlášť omezovat, neměla by být však překročena hranice tří šálků denně. Mnoho těhotných žen právě v tomto období ztrácí na kávu chuť. Při konzumaci většího množství se nepříznivé účinky na plod mohou projevit – především snížením růstu plodu, zrychlením tepové a dechové frekvence a v laktaci se může vysoká konzumace kofeinu projevovat podrážděností a špatným spaním dítěte. Kofein má také negativní efekt na obsah železa v mateřském mléce a množství železa u dítěte. Nebylo prokázáno, že by kofein způsoboval vrozené vývojové vady.

Obsah kofeinu v nápojích

V šálku

  • Překapávaná káva 155 mg
  • Instantní káva 66 mg
  • Bezkofeinová káva 3 mg
  • Čaj 50mg
  • Ledový čaj 30mg
  • Kakao 4mg
  • Čokoládové mléko 3mg

Ve sklenici (3 dcl)

  • Coca-cola   46,5 mg
  • Cherry cola 46,5 mg
  • Dr. Pepper  39,6 mg
  • Pepsi cola  38,4 mg
  • RC Cola     36,0 mg

 

Na co si dávat pozor

Kofein zvyšuje odbourávání vápníku z těla – proto by každý kdo pije alespoň dvě kávy denně měl také vypít sklenici mléka nebo sníst jogurt pro doplnění vápníku. Jedním z vedlejších účinků je špatný vliv na zubní sklovinu, kterou ztmavuje. Doporučuje se pravidelné čištění zubů bělicí pastou.

K TÉMATU  Školní ráno: 7 tipů, jak se od pondělí do pátku nezbláznit

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte před sebou první rande a hned jdete společně na večeři? Gratulujeme k takové odvážnosti. Přemýšlela jste někdy nad tím, co všechno se ale při takové obyčejné večeři může stát?
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Vpravo, vlevo nebo raději zůstat, kde jsem? Umíte se jasně rozhodovat, kudy se v životě vydat? Nebo občas tápete a zvažujete? Jak se naučit rozlišovat vlastní cestu a naslouchat svému srdci?
V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop krásy a duševního zdraví na nový pracovní týden. Nenechte se hned v pondělí zbytečně vytočit, a taky myslete na oslabenou imunitu, teploty pěkně padají dolů! Na co si dát pozor?
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
Doba zahradničení, mnoha lidmi tolik oblíbený ruch týkající se zahrádky a všeho okolo. Láká vás představa vlastní zeleniny, ale nemáte dostatek zkušeností? Nevadí! Poradíme vám, jaká kořenová zelenina je vhodná i pro začátečníky.
V generacích to tak chodí, že jedna pomáhá druhé. Hlídání vnoučat babičkami a dědečky k tomu bezpochyby patří. Je také dobré pro budování rodinných vztahů. Nikoli jako sebeobětování, ale jako skvělý čas strávený s generací, která vám může hodně dát, a funguje to i naopak.
Josef Šebánek, jehož 108. výročí narození si dnes, 23. července, připomínáme, se stal jednou z nezapomenutelných postav československého filmu. Přestože se herectví nevěnoval profesionálně, jeho charismatické výkony v trilogii o rodině Homolkových a ve filmu "Hoří, má panenko" z něj udělaly oblíbeného herce mnoha generací.
Upřímně, matky jsou opravdové hrdinky, které zvládají nekonečný kolotoč povinností. V našem nejnovějším článku se zaměřujeme na příběh jedné takové matky, která je na všechno sama – od každodenních povinností po přípravy na vánoce. Její děti zlobí, nechtějí do školy, a ona si uvědomuje, že potřebuje odpočinek. Co se stane, když se rozhodne strávit víkend v luxusním rezortu? Přečtěte si náš článek, který nahlíží do světa této matky, plný nečekaných zvratů, humorných momentů a možná i inspirace pro všechny, kdo znají výzvy mateřství.

Výběr článků

Hromnice jsou svátkem plným tradic, pranostik a symboliky. Tento den označuje přechod mezi zimou a jarem a dodnes si zachovává své místo v kulturních zvyklostech. Ať už jde o zapalování hromničních svící, konzumaci palačinek nebo lidové pranostiky, Hromnice jsou fascinujícím odrazem historie a přírody. Jaké zvyky s nimi souvisejí a co nám tento den napoví o příchodu jara?
Žádné léto se neobejde bez pokrývky hlavy, otázkou ale je, co tento rok nosit? Podle módní stylistky Holly Katz: „Není v létě nic módnějšího, než si chránit obličej před sluncem."

Nepřehlédněte

Máte pocit, že solíte málo? Bez dochucení se jídlo nedá jíst, ale na druhou stranu, sůl nám ve větší míře škodí. Jak najít kompromis?
Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek