Pondělí , 25. 11. 2024

Emílie

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Klíště jak se bránit a jak ho vyndat
Zdroj:123RF.com

07. 06. 2019

Klíště je malinké, ale nám může pořádně zavařit

Na jaro se těší snad každý. Nejedná se však pouze o lidi, ale také o mnohé další zástupce živočišné říše. Někteří z nich jsou navíc pro Homo sapiens pořádně nebezpeční. Ne, nemáme na mysli žádného dravého savce, ale titěrného roztoče, který je nazýván klíště obecné (Ixodes ricinus). Tento tvoreček, který je mimochodem řazen mezi pavoukovce, totiž může našinci pořádně zatopit. Česká republika ostatně patří ve výskytu nemocí přenášených klíšťaty k nejrizikovějším oblastem světa.

Aktivita klíšťat bývá hojná už na jaře, ale v průběhu letních měsíců nebezpečí stoupá. Člověk se totiž stále častěji věnuje činnostem pod širým nebem. A jaká rizika že mu vlastně hrozí? Jedná se především o lymfskou boreliózu, což je nemoc, která při neléčení postihuje nervový systém, srdce i klouby. Nakazit nás přitom může více než 15 % klíšťat! Méně častá je tzv. klíšťová encefalitida, neboť nám ji mohou přivodit „pouhá“ 3 % klíšťat. Jenže tato nemoc je zase nebezpečnější, protože napadá mozek a mozkové blány a může skončit i ochrnutím nebo smrtí.

Prevence je základ

Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vlhkých listnatých či smíšených lesích, a to především na místech, kde je hodně travin a keřů. Navíc se objevují i na vlhkých loukách. Klíště je zajímavý tvor, neboť nemusí přijímat potravu déle než rok, a přesto přežije. Na svou příležitost si tedy umí počkat. Budete-li se pohybovat v trávě vysoké zhruba 20 až 100 cm, případně v okolí nízkých keřových porostů, máte šanci, že si vás nějaké trpělivě čekající klíště „vyhlédne“. Dotknete-li se jej, za odměnu se na vás přisaje a začne hodovat na vaší krvi. Co dělat, aby se to nestalo?

  • Chystáte-li se do rizikového prostředí, oblečte si hladké a světlé oblečení. To vám umožní efektivní kontrolu, zda se po vás nějaké to klíště nepohybuje a také se ho lehčeji zbavíte.
  • V současné sobě si lze pořídit mnoho repelentů proti klíšťatům, které je vhodné aplikovat na nohy od kolen dolů, kde existuje největší riziko přichycení.
  • Pokud se vám nechce používat chemické repelenty, vězte, že klíšťata odpuzují i některé bylinky. Jedná se např. o rozmarýn, pelargonii, pelyněk pravý, levanduli nebo citrónovou trávu.
  • Chcete-li případná rizika ještě více eliminovat, při procházkách přírodou se pohybujte především po cestách. Toto pravidlo však asi jen těžko dodrží náruživí houbaři.
  • Na místech, kde lze předpokládat zvýšenou aktivitu klíšťat (viz výše), zůstaňte na nohou. Pokud si sednete nebo lehnete do trávy, odpočinete si, ale také zvýšíte riziko napadení.
K TÉMATU  Pleťové masky zajistí nejlepší letní péči o pokožku. Máme pro vás pár tipů

Klíště už se zakouslo? Postupujte správně

Přestože mnoho lidí stále odstraňuje klíšťata rukou, tento postup není obecně příliš doporučován. Může totiž dojít k přenosu nemoci přes drobná poranění na rukou. Navíc je často vyvíjen až příliš velký tlak, následkem čehož může dojít k vyvrhnutí obsahu střev do rány, čímž se zvyšuje riziko onemocnění. V současné době existuje mnoho pomůcek na odstranění klíštěte, ať už se jedná o speciální pinzety, háčky anebo kartu s integrovanou lupou. Jak ale postupovat konkrétně?

  • Mnoho odborníků nejprve doporučuje na postižené místo nanést dezinfekci. Tento krok je však také někdy zpochybňován, neboť prý zvyšuje riziko zmíněného vyvrhnutí obsahu střev do rány.
  • Každopádně si vezměte rukavice a s klíštětem začněte viklat ze strany na stranu. Naopak není doporučováno roztoče vytrhávat ani s ním točit. Jeho přední část pak může zůstat v kůži a způsobit svědící zatvrdlinu. Někdy je navíc dokonce příčinou zánětu.
  • Až se klíště uvolní a vy se jej zbavíte, ošetřete postižené místo dezinfekcí. K tomu by mělo podle některých názorů dojít skutečně až v době, kdy už je klíště definitivně odstraněno.
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Skočíte si občas se svým partnerem na jedno točené, nebo si spolu u televize vychutnáte archiv z vinných sklípků? Pak si můžete gratulovat, protože vaše soužití asi jen tak něco nenaruší. Tedy alespoň tohle se teď povídá ve vědeckých kruzích.
Domluvily jste se na letní dámské jízdě v zahraničí? Pak je nejvyšší čas vše naplánovat. Máme pro vás seznam 5 věcí, díky kterým se dovolená vydaří na jedničku.
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.

Výběr článků

Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
Hliníkové systémy, včetně oken, dveří, fasád a příček, se staly stále oblíbenější volbou v architektuře díky svým výjimečným vlastnostem a vysoké flexibilitě. Jedním z aspektů, který získává na důležitosti, je jejich schopnost poskytovat efektivní protipožární ochranu.
Ačkoliv si nikdy nemůžeme být jistí, co nový rok konkrétně přinese, jedno je nad slunce jasné - vždy se můžeme těšit na nové (nebo někdy znovuobjevené) trendy nejen v oblékání, líčení, bydlení, ale třeba také v gastronomii. A jaké food trendy nás čekají v letošním roce? Pojďme je prozkoumat.

Nepřehlédněte

Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek