Ač je únik zhola nemožný, někteří lidé je lákají více než jiní. Kdo a proč přitahuje klíšťata, komáry a lidově řečeno hovada.
Klíšťata – nenápadní lovci
Dospělí jedinci klíšťat jsou velmi trpěliví lovci. Nejčastěji číhají v trávě a o hladu vydrží klidně rok. Jakmile se jim ale naskytne příležitost, přichytí se na procházejícího člověka nebo zvíře a přisají se. Pít krev mohou klidně týden nebo dva, pokud nejsou odhaleni. Ačkoliv jejich kousnutí není nijak bolestivé, důsledky, které má, mohou být velmi nepříjemné. Klíšťata nejsou ohledně svých cílů příliš vybíravá, nicméně studiemi bylo zjištěno, že roli při přisátí může hrát:
- krevní skupina – vyšší procento klíšťat, konkrétně 36 %, si vybralo jedince s krevní skupinou A než ty s krevní skupinou B (jen 15 %)
- vydechovaný CO2 – klíšťata lákají větší cíle, které vydechují více oxidu uhličitého
- vyšší teplota – teplo, které vyzařuje tělo je pro klíšťata jako terč
- pot – a nejen ten, ale také další tělesné pachy mohou klíšťatům vonět
Klíšťata se drží především na vlhkých místech, ráda mají také vysokou trávu. Při procházení takovým terénem se proto snažte mít kůži co nejvíce zakrytou, snížíte riziko, že se na vás přichytí.
Komáři – bzučící predátoři
Samice komára, když dospěje a chce klást vajíčka, potřebuje pro tento krok dostatek určitých látek a minerálů, které nachází právě v krvi. Lidí, savců, ale i žab nebo třeba hadů. Během této své „zkoušky dospělosti“ proto potřebuje najít potravu odpovídající jejím potřebám a přijmout jí dostatečné množství. Aby se zorientovala, kdo jí něco takového může nabídnout, řídí se hned několika faktory, které do určité míry ovlivňují to, zda si vybere zrovna vás, nebo ne. Jde například o:
- tělesný pach – pot i „běžný lidský odér“ může samičku spolehlivě nasměrovat
- krevní skupinu – komár si pravděpodobněji vybere osobu s krevní skupinou 0 než tu, které koluje v žilách A nebo ještě spíše skupina AB
- vyšší tělesná teplota – více se zahřívají těhotné ženy nebo jedinci s nadváhou či třeba sportovci
- množství vydechovaného CO2 – když si mohou komáři vybrat, napijí se raději z člověka než z mopslíka
- alkohol – osoby, které požily alkohol, jsou pro komáry voňavější, mohou za to cukry
- tmavé barvy oblečení – komáři při malém proudění vzduchu příliš nelétají a drží se u země, díky tmavému oblečení pro ně z této pozice budete nápadnější
Nicméně tyto faktory znamenají pouze zvýšení pravděpodobnosti, že vás komár štípne spíše než někoho jiného. Pokud je k dispozici pouze jeden člověk, komáři se nebudou rozhodovat a svou šanci využijí tak jako tak.
Ovádi – nebojácná hovada
Stejně jako v případě komárů, i samičky ovádů potřebují pro své rozmnožování zásobu specifické potravy. A tu nacházejí v krvi. Sají ji především od savců, v případě nouze ale mohou bodnout i ptáka nebo obojživelníka. Ovádí bodnutí je mnohonásobně bolestivější než komáří, neboť tento hmyz nemá zapotřebí snažit se bodnout oběť nenápadně. Uvádí se, že když už si vybere cíl, nepřestane, dokud neuspěje, ať se ho snaží odehnat nebo ne. Ovádi či lidově „hovada“ nejsou příliš vybíravá, takže je zkrátka láká:
- vše, co vyzařuje teplo – ovádi se řídí infračerveným zářením
- kulovitý tvar – jistým způsobem mu připomínají tvar těla hospodářských zvířat (hlavně jejich břicha)
- jednotná barva – podle vědců ovády méně láká například zebra se svými pruhy, nicméně tato skutečnost člověku není nijak k užitku, neboť jakmile je kůže jednobarevná, ať už světlá nebo tmavá, ovádům se zkrátka zamlouvá
Ovádi se zdržují především v blízkosti vody a vlhkých míst. Je to dáno jejich vývojovým cyklem, kdy larvy se v tomto prostředí pohybují a loví.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Našli jste přisáté klíště? Jak ho správně odstranit a co vám může hrozit?
Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka