Svatba je dnem, kterému předchází celá řada příprav a zařizování. Musí se nejen rezervovat místo, ale také se musí vybrat svatební šaty, zařídit květinová výzdoba a v neposlední řadě také vytvořit svatební pozvánky. Jenže kdy posílat svatební pozvánky?
Kdy posílat svatební pozvánky hostům?
S tvorbou svatebních pozvánek začněte v dostatečném předstihu. Pamatujte na jednu věc, a sice pozvánky nesmí hostům přijít později než dva měsíce před svatbou. Neposílejte je však dříve než šest měsíců před svatbou.
S výrobou pozvánek tak začněte ideálně čtyři až pět měsíců před svatbou s tím, že nějakou dobu bude trvat, než se pozvánky vytisknou, případně je tam nějaký čas i na reklamaci, kdyby pozvánky přišly v nevyhovujícím stavu. A poté se aktivně pusťte do rozesílání.
Pozvánky je dobré přinést osobně, ale pokud to nemáte zrovna blízko k vašemu blízkému, pošlete pozvánku poštou. Jestliže ale máte možnost pozvat blízké osobně, udělejte to. Sluší se to a dotyčnému tím jistě uděláte velkou radost.
Psát nebo tisknout?
S výrobou svatebních oznámení se pojí ještě jedna otázka, a sice jestli pozvánky napsat ručně nebo natisknout. Druhá varianta je logičtější, pohodlnější, nakonec i hezčí a snazší. Zejména pokud chcete na svou svatbu pozvat několik desítek lidí, pak je tisknutí rozhodně lepší variantou. Myslete na své ruce a na poslední napsaná pozvání, která už budou prakticky nečitelná.
Pokud se rozhodnete pro tisknutí pozvánek, využijte internetové nástroje, které vám vykouzlí velice rychle krásné pozvání podle vašeho gusta, které bude svým provedením zapadat do stylu vaší svatby.
Při tisknutí pozvánek však pamatujte na jedno, a sice na to, aby bylo písmo opravdu čitelné. Existují fonty, které se vám sice na první pohled mohou líbit, na druhou stranu je stěží lidské oko bez špetky fantazie přečte. Ať je tedy písmo čitelné, abyste se tím vyvarovali nepříjemnostem a nedorozuměním.
Ať nechybí údaje, které chybět nesmí
Co je taktéž velice důležité je, aby svatební pozvánka obsahovala veškeré informace, které obsahovat má. Opět se tím vyvarujete nedorozuměním nebo velkému množství telefonických hovorů s dotazy na to, kde se svatba vlastně koná nebo v kolik.
Doporučujeme udělat pozvání jasné a stručné. Básničky se na hlavní oznámení opravdu nehodí. Co však chybět na pozvánce nesmí, tak je jméno nevěsty a ženicha, dále pak datum, místo a samozřejmě čas konané svatby.
Pokud patříte k moderním a mladým párům, můžete událost vytvořit i na sociálních sítích. Ty dnes používá prakticky každý a hravě si tam člověk zaškrtne, jestli se zúčastní nebo nezúčastní svatby. Vyhnete se tím obvolávání desítek lidí, z nichž řada ještě nebude vědět, jestli skutečně dorazí či nikoliv.
Hlavně bez chyb
V tomto případě platí jedno pravidlo, a sice dvakrát měř a jednou řež. V oznámení by se rozhodně neměla nacházet žádná chyba nebo žádný překlep. Než dáte oznámení do tisku, ještě jednou nebo pro jistotu dvakrát si oznámení přečtěte. Pokud je návrh bez chyb a vyhovuje, pusťte ho do tisku.
Kontrolujte především překlepy a gramatické chyby. Také se nehodí, aby místo, kde se bude svatba konat, bylo napsáno se špatně zvolenou velikostí písmen. Osvěžte si své znalosti ze školy a zjistěte si dopředu, kde se píše velké a kde malé písmeno na začátku.
MOHLO BY ZAJÍMAT
Nejhranější písničky na svatbách. Co je pravě in a co si samy nevěsty nejčastěji přejí
Svatba nebo život na psí knížku? Záleží na tom, jak moc se chcete (od)vázat