Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Deset minut jógy denně vám změní život

Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.

28. 08. 2020

Od většiny bolestí, problémů se spánkem nebo s koncentrací vám pomůže jóga. Taková jóga, kterou může praktikovat úplně každý. Bez rozdílu věku. 

Dbejte na kvalitu, nikoliv kvantitu

Nemusíte se hned poohlížet po jógovém studiu a studovat, kde mají přijatelné ceny nebo nejlepší lektory. Pokud jste jógu nikdy předtím nepraktikovali a nevíte, do čeho jdete, zkuste se na internetu poohlédnout po kvalitním videu pro začátečníky. Začněte jemnou jógou, tu zvládne úplně každý a to i v případě, že trpíte chronickými bolestmi kyčlí, kloubů nebo například páteře či kolen.

Pokud vás jóga zaujme, bude potřeba si své jógové studio a lektora vyhlédnout. Proč? Protože se může lehce stát, že jednotlivé ásany (pozice) budete praktikovat špatně a spíše si ublížíte než pomůžete. Přitom abyste se zbavili všeho, co vás trápí, potřebujete dbát právě na kvalitu provedení jednotlivých ásan, nikoliv na kvantitu, tedy jejich množství.

Jógu praktikujte pravidelně

Mnozí si myslí, že musí cvičit hodinu každý den, nebo alespoň třikrát až čtyřikrát týdně, aby jim jóga k něčemu byla. Dál od pravdy být ale nemohou. Skutečně vám stačí jen deset minut jógy ráno po probuzení nebo večer před spaním, buď každý den nebo třeba jen obden. Důležitá je pravidelnost.

Dbejte však na to, abyste prováděli jen takové ásany, které jsou pro vás vhodné a které vás při jejich pravidelném procvičování zbaví bolesti. V každém jógovém studiu vám rádi poradí a popřípadě i pozice opraví, ať už na klasických skupinových hodinách nebo při soukromé lekci, která ale samozřejmě bývá dražší, neboť se lektor věnuje jen vám. 

Aby se vám lépe spalo

Jóga vám však pomůže nejen při bolestech, ale i když vás trápí lehké spaní. Pravidelných deset minut jógy před spaním dokáže hotové zázraky a i v tomto případě si, pokud nejste úplní začátečníci, vystačíte s videy na internetu. Vhodná videa hledejte pod heslem „jóga na dobrý spánek“. Jestliže se potřebujete po ránu rozhýbat, pomohou vám videa jemné ranní jógy. 

K TÉMATU  Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Jóga vás zbaví stresu

Jste roztěkaní? Nedokážete se soustředit? Nebo jste ve stresu a nejste schopní se uvolnit? Meditujte. Videí s meditacemi všeho druhu existuje nepřeberné množství, navíc jsou meditace i součástí jógy. Naučit se vnímat jen sami sebe a nemyslet na nic, co vás trápí, je ovšem to nejtěžší ze všeho. Nebude vám na to stačit týden, nejspíš ani měsíc. Chce to čas, ale při pravidelném praktikování jógy a meditace se to naučí úplně každý.

Ze začátku však počítejte s tím, že vám myšlenky budou létat všude možně, bude těžké se soustředit jen na to, co je tady a teď, ale budete-li trpěliví, nakonec zjistíte, že jste třeba pět minut vůbec na nic nemysleli a jen si užívali vaši jógovou praxi. O pár týdnů později už to může být třeba deset minut, kdy budete vnímat jen sami sebe. Až nakonec dojdete do fáze, kdy si i hodinovou praxi užijete bez jakýchkoliv rušivých myšlenek a dalších elementů.   

Správné dýchání je základ

Správný dech neboli pránájáma je důležitější než samotná jógová praxe, tedy provádění jednotlivých ásan. Nenaučíte-li se správně dýchat, samotná jóga vám nepomůže. I v tomto případě najdete mnoho kvalitních videí, které vás naučí správnému dechu. Ale abyste si byli jistí, že správně dokážete zkombinovat dech a jednotlivé ásany, budete potřebovat zkušeného lektora, tedy alespoň pro začátek. 

Zlepšete si náladu

Potřebujete si zlepšit náladu? Není nic jednoduššího, než si dát každý den deset minut trochu náročnější jógy, například power jógy nebo vinyasa jógy. Lehce se zapotíte, protáhnete a v závěrečné šavásaně neboli v pozici mrtvoly si krásně odpočinete a naberete sílu do nového dne. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak investovat do péče o sebe, aniž byste museli utratit jedinou korunu

K TÉMATU  Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

Bylinky a recepty z nich na deprese, úzkosti a nespavost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Lesklé zrcadlové polevy neboli mirror glaze udělají z každého dortu malířský obraz. Poléváním a mícháním různých barev můžete vytvořit vzory podle své fantazie. Vaše dílo bude vypadat jako od profesionálů!
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
Úsměv se podílí na dobrém prvním dojmu. Pakliže máte zuby zažloutlé a nehezké, nemůžeme se divit tomu, když lidé odvrací zrak při rozhovoru s námi. Pokud chcete mít zuby krásně bílé jako perličky, je načase zjistit, díky čemu bílého chrupu dosáhnete.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!
Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.
Není pravdou, že dítě zaostává, pakliže tráví svůj čas na mobilním telefonu nebo tabletu. Vždy totiž záleží na tom, co na daném zařízení hraje. Pokud to jsou agresivní hry, pak ano - dítěti to neprospívá. Ale pokud to jsou aplikace vzdělávací, není na tom nic špatného.
Česání vlasů nevypadá jako velká věda a na první pohled se zdá, že se na něm nedá nic zkazit. Opak je ale pravdou. To, zda správně používáte svůj hřeben, má vliv například na to, jak moc se vám vlasy mastí, ale i na jejich celkové zdraví a vzhled. Otázka je tedy nasnadě. Češete se správně?
Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?

Výběr článků

Celým jménem Jenna Marie Ortega se narodila 27. září 2002 v Kalifornii. Mladé herečce je teprve dvacet let, ale ve světě šoubyznysu se pohybuje už od dětství. Přesto, že již deset let se věnuje herectví, až s natočením televizního seriálu Wednesday, který se stal obrovským hitem, se z ní stala hvězda první kategorie. Za roli získala dokonce nominaci na Zlatý glóbus. Tajemnou Wednesday se ale málem vůbec nestala. Dokázali byste si v této roli ale představit někoho jiného?
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Byla jsem vychovávaná v tom, že člověk může mít jen to, na co si sám vydělá. Držím se toho a nikdy jsem si nechtěla život zjednodušovat. Mám jen to, co si sama koupím za vlastní vydělané peníze, a když chci něco víc, než na co mi nestačí plat, jdu na brigádu.

Nepřehlédněte

Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek