Na brýlích nešetřete
Brýle se stávají jednou z nejdůležitějších doplňků stále více a více lidí. Jejich pořízení je v případě kvalitní značky a materiálu otázkou poměrně nákladnou. Proto, pokud chcete, aby tato investice byla jednorázová, uvažujte několik klíčových parametrů relativních s vašimi osobnostními předpoklady.
Jednou z nejdůležitějších kritérií je váš tvar obličeje, který může být pestřejší, než jste si vůbec mysleli. Rozlišujeme kulatý, hranatý, oválný, ba dokonce kosočtvercový. Chcete zjistit, jaký máte vy a upřesnit tak výběr brýlí padnoucí na míru? Vemte do ruky krejčovský metr a věnujte sobě pár chvil před zrcadlem.
Váš obličej vám s volbou brýlí výrazně pomůže
Kulatým obličejem disponují většinou lidé se stejnými délkami lícních kostí a délky obličeje. Jejich šířka čela a délka brady je taktéž velikostně shodná. Hranaté rozpoložení obličeje je pak vztaženo k lidem s rysem hranaté čelisti a méně výrazné brady. Oválný obličej se poté liší oproti kulatému tím, že je celkově obličej delší než širší, stejně tak je i samotné čelo širší oproti čelisti.
Nejméně vyskytovaným tvarem je pak kosočtvercový obličej. Ten zjistíte tak, že od prostředka vlasové linie provedete imaginární čáry k lícním kostem a odtud pak k bradě. Jsou-li rozměry těchto čar stejné, právem vám náleží tento typ obličeje.
Mám parametry od lékaře – co dál?
Prošli jste si prohlídkou od vašeho očního lékaře a dostali jste papírek s neznámými názvy a čísly? Tak to většinou bývá. Co však tyto parametry znamenají? Zpravidla nejdůležitějším kritériem je kombinace tří čísel x-y-z, kde:
- x představuje šířku čočky, tedy horizontální průměr skla v nejširším bodě.
- y je šířka nosníku, tedy místa nad nosem a jeho vzdáleností mezi brýlovými čočkami.
- z je poté délka stanice, tedy nožičky vedoucí za vaše uši, které drží brýle na obličeji.
Pro vlastní přeměření se taktéž používá kreditní karta, kde obecně platí, že šířka karty odpovídá průměrné šířce očnice.
Po zjištění vhodných parametrů oka, dioptrií, a rozpoložení obličeje pak už jen stačí zvolit samotného prodejce brýlí. Kamenné pobočky bývají obecně dražší, než internetové eshopy. Doporučujeme tedy věnovat čas na průzkum obchodů s brýlemi, ty si poté osobně vyzkoušet a nechat si poradit od prodejců, a poté navštívit jeden z internetových obchodů. V zásadě po porovnání cen vychází levněji eshop, například Lentiamo je předním internetovým prodejcem dioptrických a slunečních brýlí se širokou paletou jednotlivých značek.
Tak vzhůru do toho, vyberte si brýle, které vám budou nejen sloužit, ale také slušet!