Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Jak se ženy vnímají v různých etapách svého života?

Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
jak se ženy vnímají
Ženy se během života vnímají různě. (foto: 123RF)

03. 08. 2021

03. 08. 2021

Jak se ženy vnímají? Dnešní doba naštěstí nabízí ženám mnoho šikovných pomocníků a udělátek, s jejichž pomocí si mohou alespoň částečně dopomoci k vytouženému „dokonalému“ vzhledu. A tak každodenně saháme pro kulmy, žehličky na vlasy, stahovací nebo naopak zvětšovací spodní prádlo.

Pravidelně navštěvujeme kadeřnici, kosmetické salony i solária (pokud jsme zrovna neuvízly uprostřed nouzového stavu) a podstupujeme bolestivé procedury, nemluvě o desítkách minut, které věnujeme každý den make-upu. Proč? Jednoduše proto, že se to od nás očekává.

Pokud patříte mezi tu hrstku sebevědomých dam, které své nedostatky milují a respektují, jste šťastná žena. Buďme ale upřímné – moc takových mezi námi není. Ženy se nejspíše s přísným okem kritika vůči své osobě už rodí. Je naše přirozenost, že na sobě celý život hledáme nějaké nedostatky, jejichž význam a důležitost se mění v závislosti na věku.

Abychom se nepohybovaly jen v teoretické rovině, podíváme se na konkrétní etapy ženského života i to, jak se během nich můžeme vnímat. 

Kluk nebo holka?

V minulých letech se u dětí v raném věku příliš nekladl důraz na genderové rozdělení tak, jako tomu je dnes. Vlivem tohoto způsobu výchovy se mohly některé slečny potýkat v pozdějších letech s pochybnostmi o své ženskosti.

“Zhruba od 6 do 13 let mě i mé sestře nechávala naše matka stříhat vlasy u kadeřnice (v tom lepším případě) na účes zvaný „podle kastrolu“. V dětství jsem z toho měla lehké trauma. Jiné holčičky nosily čelenky, mašle a copánky a já měla na hlavě hřib.

Možná i díky tomu chlapeckému sestřihu jsem vyhledávala společnost spíše chlapců, než děvčat a podle toho se rozvíjely i mé záliby. Střílela jsem z praku, hrála fotbal, lezla po stromech. A zdaleka jsem nebyla ve svém okolí jediná,”  říká čtenářka Míša.

Jak to vidí žena: Kromě občasných pochybností o své jemné holčičí stránce je dětství asi jedinou etapou života ženy, kdy nemá potřebu sama sebe neustále hodnotit.

Puberta – čas mnoha změn?

Po bezstarostném dětství nastává mezi 13 a 16 rokem v holčičím životě důležitý zlom. Je to doba, kdy se dívčí tělo mění a dozrává. Ne u všech dívek je však proměna v ženu stejná. U některých z nás je patrná na první pohled, oproti tomu u jiných téměř vůbec. Právě to je častou příčinou prvního porovnávání se s ostatními ženami v okolí. Puberta velmi ovlivňuje to, jak ženy samy sebe vnímají v dalších letech. 

“V pubertě u mě byla jediná změna patrná v tom, že mi konečně dorostly vlasy a také to, že jsem poznala „kouzlo holčičích dní“. Zbytek mého těla bohužel nezaregistroval téměř žádnou proměnu v ženu. S humorem jsem tenkrát říkávala, že mám prsa po dědovi,”  popisuje čtenářka Míša.

Jak se vidí žena: Otravné pupínky, zvětšující se boky, měnící se poprsí a mnoho dalších faktorů, které nás nutí srovnávat se s ostatními a kritizovat se za své drobné nedostatky.

K TÉMATU  Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?

Jak se ženy vnímají během dospělosti?

Kritické období pro ženské sebevědomí nastává mezi 17 a 25 rokem. Vlivem módních trendů a všudepřítomných takzvaných ženských ideálů je toto období zatěžkávací zkouškou ženského sebevědomí. Ostatně to také dokazuje komentář čtenářky Míši.

“Při své výšce 168 cm jsem vážila 44 kg. Stres a životní styl mi znemožnily se alespoň trochu zaoblit. Neustále jsem se trápila vědomím, že jsem vychrtlina bez tvarů, co má do ženské daleko. Trpěla jsem syndromem “oblečeného ramínka.“

Jak se vidí žena: Mnoho z nás se v tomto období snaží dosáhnout dokonalosti. Některé z nás se mučí hladovkou ve falešném přesvědčení, že musí zhubnout, jiné koketují s myšlenkou svěřit své tvary do rukou plastických chirurgů. 

Těhotenství

Těhotenství je období mnoha změn a také mnoha emocí. Každá žena se během něj vnímá naprosto rozdílně. Některé z nás si připadají nemotorné, velké a neatraktivní a jiné s úžasem a obdivem žasnou nad tím, čeho je jejich tělo schopné. 

“Těhotenství bylo jediné období, kdy jsem se sama na sebe mohla podívat, aniž bych hledala nedostatky. Milovala jsem to, jak se mé tělo měnilo a tvarovalo,” říká Míša.

Jak se vidí žena: Ačkoliv je toto období především hormonální bouří a plné nevyrovnaných emočních stavů, málokterá žena se ubrání zasněného a obdivného pohledu na své rostoucí těhotenské bříško. V tomto období většinou “oko kritika” na čas oslepne a přesně tak by to mělo být. 

Po porodu

Mnoho žen vnímá své tělo po porodu spíše negativně. Povolené bříško, prsa podléhající gravitaci, jizvičky, celulitida. Do toho vzbouřené mateřské hormony, neustálá únava z nedostatku spánku a šatník plný oblečení, které vám pravděpodobně tlupa škodolibých skřítků přešila na menší velikost.

Žena, která je čerstvou maminkou, je si svých „nedostatků“ sice vědoma, ale díky spoustě nových povinností spojených s péčí o novorozence si jich příliš nevšímá. Nejsou zkrátka prioritou.

Jak se vidí žena: Změna nastává asi půl roku po porodu. Novopečená maminka si osvojila dovednosti v péči o miminko, naučila se rozpoznávat jeho potřeby, ustálil se denní harmonogram a tím vznikl i prostor a čas mít chvilku pro sebe. V jistém směru to má na většinu žen nepříznivý vliv. Namísto toho, aby odpočívaly, relaxovaly a hýčkaly se, tráví nově nabytý volný čas tím, že se mučí zkoušením záhadně smrsknutého oblečení a zkoumáním sama sebe v zrcadle.

Povzbudivá slova čtenářky Míši aneb jak to vidím já...

“Nedávno jsem překonala třicítku. Stále mám o 10 kg více, než před otěhotněním. Synek je školák a já už dávno nemohu stopy po těhotenství, které jsou stále viditelné, odůvodnit tou kouzelnou větou „vždyť jsem nedávno porodila“. Zůstal mi větší zadek i prsa a bradu také nemám jednoznačně jen jednu. Přišel střední věk a já odhaluji stále více svých nedokonalostí.”

Ačkoliv se Míša považuje za „aktivní“ ženu, dle jejích slov jí strach nedovolí chodit na noční ochutnávky do lednice, protože ví, že následky by byly kruté a okamžitě viditelné. Při odchodu z domu už se nespoléhá jen na řasenku a lesk na rty, ale tvorba obličeje, se kterým může bez obav vyjít ven, ji vtipně připomíná spíše mumifikaci. 

K TÉMATU  Seznamky aneb všechny odpovědi na jednom místě!

Přísnost jejího sebekritického oka se projevuje ve střídavých intervalech. Má období, kdy se cítí v psychické pohodě, pozitivně naladěná a spokojená. “Znáte to. Takový ten pocit „ještě to není tak tragické“. Pak ale přijde období, kdy se zásadně vyhýbám zrcadlu. Připadám si sama ze sebe tak zoufalá, že se mi ani nechce mezi lidi. Před odchodem ven se desetkrát převléknu, a nakonec stejně skončím zhroucená na posteli v depresi, že prostě nemám v šatníku nic, v čem bych si nepřipadala jako velryba.” 

Recept na pozvednutí nálady

“Nedávno jsem učinila šokující odhalení, které říká, že žena řeší krizi nakupováním. Ženy údajně hojí své bolístky a neúspěchy utrácením životních úspor v obchodech s hadříkama, a tak jsem se rozhodla to taky vyzkoušet a víte, co? Efekt byl opačný. Z deprese jsem šla nakupovat v naději, že mi to zvedne náladu a vracela jsem se domů ještě více znechucená, než jsem do obchodu jela.

Jednoduše na mě prostě nic neměli. Podle Míši existuje na dny, kdy sama sebe vážně nesnášíte, jen jediný lék. “Vyrazte se svým splínem z velkého zadku, povislého bříška nebo jiných nedostatků na procházku a POZORNĚ se rozhlížejte kolem sebe. To je můj spolehlivý způsob, jak si zvednout náladu.

Vždy, když vidím 20, 15 ale i 10leté slečny, bezdětné a o 10 i více let mladší, než jsem já, které jsou více široké nežli vysoké, a přitom své tvary hrdě nosí a vystavují bez studu (někdy i soudnosti) v minisukních, šatečkách a topíkách těsně pod prsa, hned mi trošku poskočí sebevědomí.

V hlavě mi totiž zní sladký hlásek, co říká: „Koukej, vidíš to? Je to mladá baba, bez dětí, bez starostí, se spoustou volného času na cvičení a sport. Ještě na tom nejsi tak špatně.“ Takže nezoufejte milé dámy, nejste v tom samy.”

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle

Ex neunesel rozchod. Co dělat, když na vás začne házet špínu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V nejnovějším dílu Výměny manželek došlo k nečekanému zvratu, když Martina nevydržela ani týden a opustila náhradní rodinu plnou špíny, chaosu a neposlušných dětí. Přečtěte si, jaké šoky a překážky ji přiměly k předčasnému odchodu z domácnosti, která ji přivítala do svého středu. Drama, emoce a nevídané situace – to vše v nejnovějším dílu, který rozvířil divácké diskuse.
Určitě vám neuniklo, že od jisté doby se všude kolem nás rozmohla termální kosmetika, která se krátce po uvedení na trh stala doslova must-have trendem. Ostatně, co se týče krásy, nám slibuje řadu úžasných účinků, a navíc je zcela přírodní. A právě na to, jestli, jak a proč funguje se společně podíváme.
Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.
Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Ještě vyčkat? Nebo raději odejít, když to doma není ideální? Tohle rozhodnutí bývá jedno z těch nejtěžších. Jakou roli v něm hraje touha po dětech, vlastní pohodlí, stáří i případné negativní reakce okolí?
Prach a nepořádek má rád asi málokdo. A jelikož se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.
Gabriela Partyšová, dlouholetá tvář TV Nova, se rozhodla po 27 letech změnit své profesní působiště. Známá moderátorka, která uváděla pořady jako "Život ve hvězdách" a "Snídaně s Novou", nyní přechází na pozici kreativní ředitelky Praha TV. Na nové stanici bude mít také příležitost moderovat vlastní pořad.
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.
Pakliže jste na sociálních sítích jako doma a zároveň se pravidelně udržujete v kondici, jméno Pamela Reif vám pravděpodobně není cizí. Tato vždy pozitivně naladěná německá fitnessačka a influencerka v podobě svých příspěvků a cvičebních videí dopomohla ke shození kil a vypracované postavě nejedné ženě.
Bodové osvětlení je oblíbené zejména v kuchyní nebo v obývacím pokoji. Může být zapuštěné, namontované na strop nebo směrové na koleji. Poslední jmenované má tu výhodu, že ho můžete namířit tam, kam potřebujete.
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?

Výběr článků

Bouchnete si šáňo nebo šampáňo? Ve skutečnosti se rozlišují na sekt, šumivá vína a šampaňské. Co mají tato vína společného? Hlavně bublinky!
Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.
Jste vtipní? Přemýšlejte o tom. Myslíte si, že máte dobrý smysl pro humor? Humor je něco, co nás všechny spojuje, od zábavných textových zpráv až po hloupé memy. Svět miluje dobrý smích. Jak jsou na tom jednotlivá znamení s humorem?

Nepřehlédněte

Návrat dětí do školy po Vánočních prázdninách může být pro rodiče výzvou. Náš článek se zaměřuje na praktické tipy, jak podpořit své děti ve studijním procesu. Přinášíme konkrétní rady, které pomáhají vytvořit pozitivní a podporující prostředí pro úspěšný návrat do školní rutiny. Jak jsou na tom vaše děti?
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek