Čtvrtek , 24. 07. 2025

Kristýna

Jak se vyrovnat s osamělostí: Psychologický pohled a praktické rady

Osamělost je mnohem víc než jen chybějící společnost. Je to hluboký, často tichý stav mysli, který může ovlivnit naši psychiku, tělo i vztahy. V době, kdy jsme propojenější než kdy dříve, paradoxně stále více lidí zažívá pocity izolace. Tento článek nabízí hlubší psychologický pohled na osamělost, její příčiny a dopady, a přináší konkrétní tipy proti osamělosti, jak se s ní vyrovnat a pečovat o své duševní zdraví.
osamělost
Osamělost je mnohem víc než jen chybějící společnost

23. 04. 2025

23. 04. 2025

Co je osamělost a proč vzniká

Osamělost není totéž co být sám. Samota může být zvolená, osamělost je nezvaná. Je to nepříjemný emoční stav, kdy máme pocit, že nás nikdo skutečně nevidí, neslyší nebo nechápe. Může se objevit ve vztahu, v rodině i mezi přáteli. Psychologové rozlišují několik typů osamělosti:

  • Emoční: Chybí nám blízký člověk, se kterým bychom mohli sdílet své pocity.
  • Sociální: Máme málo sociálních kontaktů nebo se necítíme být součástí skupiny.
  • Existenciální: Prožíváme pocit odcizení od světa nebo smyslu života. Například žena na mateřské dovolené, která miluje své dítě, ale přesto se cítí sama a ztracená v nové roli.

Mezi hlavní příčiny patří:

  • Neuspokojené emocionální potřeby – touha po hlubokém spojení a porozumění.
  • Nízké sebevědomí – pocit, že nejsme dost dobří pro ostatní.
  • Změny v životě – rozchod, ztráta blízkého, stěhování, mateřství, nemoc nebo změna zaměstnání.
  • Sociální srovnávání – zejména na sociálních sítích, kde vidíme jen upravené části cizích životů.

Psychologie osamělosti: Co se děje v naší mysli

Z pohledu psychologie je osamělost signálem, podobně jako hlad nebo žízeň. Upozorňuje nás, že v našem životě chybí něco důležitého – spojení, blízkost, sdílení. Pokud tento signál ignorujeme, může se osamělost stát chronickou a ovlivnit naši psychiku i tělo.

Dlouhodobá osamělost je spojena s řadou negativních dopadů:

  • Zvýšená úzkost a deprese
  • Snížené sebevědomí
  • Poruchy spánku
  • Negativní vnímání sebe sama i okolí
  • Závislost na telefonu, jídle nebo alkoholu

Výzkumy ukazují, že dlouhodobá osamělost aktivuje v mozku oblasti spojené s fyzickou bolestí. Lidé trpící chronickou osamělostí mají slabší imunitu a vyšší riziko kardiovaskulárních chorob. Osamělost se tak stává nejen psychickým, ale i zdravotním problémem.

K TÉMATU  Bramborový salát, tradiční a nejlepší recept.

Přijetí osamělosti jako první krok ke změně

Prvním a zásadním krokem je přiznat si, že se cítíme osaměle. Přestat se za to stydět. Osamělost neznamená slabost – je to lidský stav, který občas prožívá každý. Přijetí nám umožní pohnout se dál a začít hledat řešení.

Zkuste si položit otázku: Co mi v životě chybí? Po čem opravdu toužím? Je to blízkost, smích, něha, uznání, přátelství, sdílení, dotek? Jakmile to pojmenujete, můžete začít hledat cestu k naplnění těchto potřeb.

Tipy proti osamělosti: Praktické kroky

Budujte kvalitní vztahy, ne kvantitu

Zaměřte se na lidi, se kterými můžete být sama sebou. Nemusíte mít desítky známých – často stačí jeden opravdový vztah. Investujte do těch, kteří vás vidí, slyší a berou vážně.

Učte se být sama se sebou

Věnujte čas činnostem, které vás naplňují. Čtení, psaní deníku, tvoření, procházky – vše, co vás spojuje sama se sebou, posiluje vaše vnitřní já.

Pracujte na svém sebevědomí

Nízké sebevědomí často vede k uzavírání se. Pište si deník vděčnosti, připomínejte si, co se vám daří. Zkuste si denně napsat 3 věci, které se vám povedly, nebo vás potěšily. Malé krůčky budují zdravý vztah k sobě samé.

Najděte bezpečný prostor ke sdílení

Sdílení s druhými přináší úlevu a nové pohledy. Terapeut, podpora v komunitách nebo i online skupiny mohou být prvním krokem k novému spojení.

Zaveďte rituály sebepéče

Péče o tělo i duši pomáhá vnímat vlastní hodnotu. Teplá koupel, jóga, meditace, zdravé jídlo nebo spánek – i to je forma lásky k sobě.

Buďte aktivní součástí světa

Zapojení do dobrovolnictví, kurzů, komunit nebo zájmových skupin pomáhá najít nové smysluplné vztahy. Někdy je třeba udělat první krok sama.

K TÉMATU  Katolická církev má nového papeže. Kardinál Robert Francis Prevost přijal jméno Lev XIV.

Využijte kreativitu

Malování, psaní, zpěv nebo tanec jsou cestou, jak se vyjádřit a ulevit mysli. Osamělost je často spojena s přetížením emocí.

Učte se říkat „ne“ vztahům, které vám škodí

Někdy se cítíme osaměle i ve společnosti lidí. Pokud vztah vyčerpává, neuzdravuje. Dovolte si odejít, i když to bolí.

Osobní růst skrze osamělost

Osamělost může být i příležitostí k růstu. Pomáhá nám ztišit svět kolem a naslouchat sobě. Právě v těchto chvílích často vznikají zásadní uvědomění: Kdo jsem? Co opravdu potřebuji? Kam směřuji?

Tato fáze může vést k větší zralosti, hlubším vztahům a silnějšímu vztahu sama k sobě. Naučit se být sama se sebou je jedním z nejdůležitějších kroků k vnitřní svobodě.

Kdy vyhledat odbornou pomoc

Pokud pocity osamělosti přerůstají ve smutek, úzkosti nebo ztrátu chuti do života, je na místě vyhledat pomoc psychologa. Terapeutické vedení může přinést úlevu, nové vhledy a bezpečný prostor ke změně.

Není to selhání. Je to projev odvahy a péče o sebe.

Shrnutí a motivační závěr

Osamělost je komplexní a hluboký stav, který ovlivňuje naši psychiku i zdraví. Přesto existují cesty, jak ji zvládnout a proměnit v sílu. Klíčem je přijetí, sebepoznání a aktivní kroky ke změně.

Pečujte o své vztahy, ale i o sebe. Buďte k sobě laskavá. Každý den je novou příležitostí navázat spojení – se sebou i s ostatními.

„I v nejtišší samotě můžete najít svůj nejhlubší hlas. Naslouchejte mu.“

MOHLO BY SE VÁM HODIT

10 tipů, jak si udržet zdravé sebevědomí ve vztahu

„Život je dar.“ Myšlenky Aničky Slováčkové, které by si měl každý z nás přečíst

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Teď nad tím možná ještě tolik nepřemýšlíme, protože v zimě nosíme dlouhé rukávy, které mnohé schovají. Ale s blížícím se jarem, které bude následovat léto, je potřeba tento problém začít řešit. Také vás trápí tmavé lokty?
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Letošní podzimní móda je opravdu pestrá a barevná. Vedou úplety, pláštěnky, kožené kabáty, umělé kožešiny, svetry, šaty a sukně, včetně asymetrických.
Člověk si nikdy ničím nemůže být úplně jistý, já jsem si ale byla jistá, že prožívám konečně pravou lásku. Měla jsem plány do budoucna, konečně jsem chtěla založit rodinu, po které jsem tolik toužila. S přítelem jsme spolu začínali už společný čtvrtý rok, už byl čas.
Sedět doma se zdá jako nuda, nebo dokonce otrava – když se ale na tento problém podíváte z jiného úhlu pohledu, dá se volný čas doma využít docela plodně.
Předvánoční koučink na téma nejen sebelásky a sebehodnoty očima Nely a spousta změn.
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.

Výběr článků

I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.

Nepřehlédněte

Letošní listopadová novinka z produkce TV Nova, tou je osmidílný seriál s názvem O mě se neboj z dílny režiséra Bisera Arichteva a z pera Jana Coufala a dalších. Seriál se nese v duchu komediálně-romantickém. Získal si vás?
Pejskové, kočičky, ale i malí ježci nebo klokan. Zvířecí miminka, která jsou tak roztomilá, že už sladší být ani nemohou. Chlupaté mazlíčky milujeme, a tahle mláďátka jsou prostě k zulíbání. Tohle vám udělá na tváři úsměv!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek