Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Jak předcházet rakovině? Není to jen o sportu a stravě

I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
jak předcházet rakovině
Rakovina je onemocnění, kterému lze předcházet. (Foto: 123RF)

12. 07. 2021

Říká se, že rakovina dřímá v každém z nás. Zatímco někomu se projeví, jiný má to štěstí, že se mu neprobudí. I když mluvíme o opravdu závažném a život beroucím onemocnění, lze s ní něco dělat a lze nad ní boj vyhrát. Stačí, když dojde k včasnému zahájení léčby. Ještě lepší by však bylo, kdybychom věděli, jak rakovině předcházet. Ale i to si prozradíme! 

Co je to rakovina? 

Nejdříve si však rakovinu jako takovou pojďme definovat. Mluvíme o nádorovém onemocnění, které vzniká náhlým růstem a rychlým dělením buněk vlastního těla. Nádory mohou vzniknout jak v tkáních těla, tak na místech, kde přirozeně dochází k rychlému množení buněk. Těmito místy se myslí například dýchací cesty, trávicí trakt nebo prsa či vaječníky, kde se stimulují hormony.  

Rakovina nevzniká ze dne na den. Důvodem jejího vzniku je obrovské nahromadění různých faktorů, které oslabují imunitu, který najednou přestane zcela fungovat. Jak již bylo zmíněno, šanci na vyléčení rakoviny zvyšuje včasná léčba. Bohužel k odhalení nemoci dochází velmi pozdě, což vede k tak vysokému počtu úmrtí.  

Na nemoc mohou zlozvyky i genetika 

Stejně jako řada jiných nemocí, i na vzniku rakoviny má velký podíl genetika. Bylo by mylné se domnívat, že genetika nemá na vzniku onemocnění svůj podíl. Ale není tomu vždycky tak. Do vínku nebezpečnému nádorovému onemocnění přispíváme sami, a to nezdravým životním stylem.  

Problémem je například obezita nebo kouření, také požívání alkoholu či nezdravá strava, kterou se prakticky denně “ládujeme”. I když v mládí na naše zlozvyky tolik netrpíme, je velká pravděpodobnost, že v šedesáti nám onemocnění odhaleno bude.  

Jak předcházet rakovině? 

Pokud se onemocnění obáváte, respektive pokud se mu chcete vyhnout, vydejte se s ní už nyní do boje. Stačí si osvojit jen několik zvyků, které z nás kus neukrojí, ale naopak sníží riziko vzniku nádorového onemocnění.  

K TÉMATU  Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku

Přejděte na zdravý životní styl 

Jednou z možností je přechod na zdravý životní styl. Zbavte se kouření (tabák v jakékoli formě ubližuje). Stejně tak proměňte svůj domov za zcela nekuřácký – odepřete kouření přístup zejména do pracovního prostředí.  

Kromě jiného se začněte hýbat. Již bylo zmíněno, že obezita se na vzniku rakoviny podílí. Když snížíte svou tělesnou hmotnost, rázem snížíte i riziko vzniku nebezpečného onemocnění.  

V souvislosti se zdravým životním stylem se pojí také přechod na zdravou stravu. Neustálá konzumace fastfoodů patří ke zdraví škodlivým návykům, s nimiž je dobré zatočit zavčasu. Jíst by se mělo hlavně hodně celozrnných výrobků, luštěnin a ovoce a zeleniny. Omezte konzumaci vysoce kalorických potravin plných cukru i škodlivého tuku.  

Vyhněte se také průmyslově upravenému masu, červenému masu nebo sladkým nápojům.  

Pozor na alkohol 

I když se neustále mluví o tom, jak je pitný režim důležitý, nejsou tekutiny jako tekutiny. Omezte pití alkoholu, v ideálním případě se mu zcela vyhýbejte.  

Chraňte se před rakovinotvornými látkami 

V mnoha zaměstnáních člověk může přijít do styku s rakovinotvornými látkami. Abyste onemocnění předcházeli, vyvarujte se jim. Vždy proto pracujte v souladu se zdravotními a bezpečnostními pokyny. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Prevít jménem rakovina. Kdo z celebrit s ní bojuje?

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
Hledáte ten nejlepší šampon právě pro váš typ vlasů? A ráda byste našla kondicionér, který nebude pokožku hlavy zbytečně mastit? Pak bude nejlepší, když si veškeré ingredience do šamponu a kondicionéru vyberete sama podle vlastní potřeby.
Vlasy jsou korunou krásy - a tak na ně i řada žen pohlíží. Ve chvíli, kdy začnou padat a jejich lesk se ztrácí, začínají panikařit a ptát se, jak proti těmto dopadům mohou bojovat, jak jim mohou čelit. Pokud by se zeptaly svých kadeřníků, ti by jim odpověděli jedno - vše začíná u správné péče.  
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.
Ve věku 77 let zemřela česká herečka a sexsymbol šedesátých let Hana Brejchová, sestra známé herečky Jany Brejchové. Její nezapomenutelný výkon ve filmu "Lásky jedné plavovlásky" ji trvale zapsal do paměti diváků.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?

Výběr článků

Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.
První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.

Nepřehlédněte

Menstruační kalíšek rozdělil ženy na dva tábory – ty, co si bez něho menstruaci nedokáží představit a ty, které jsou jeho zarytými odpůrkyněmi. Ať tak, či onak, menstruační kalíšky jsou pomůckou, která ženám v mnohém uleví. V článku se dozvíte vše o menstruačním kalíšku i o jeho výhodách a nevýhodách.
Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek