Čím se mentální anorexie vyznačuje
Anorexii je někdy těžké identifikovat, protože svou roli hrají emoce. Někdy má člověk jen krátké období, kdy ho zaujme nějaká dieta nebo způsob stravování a nemusí se hned jednat o chorobné hubnutí. Nicméně je třeba brát v potaz, že anorexie může být smrtelná nemoc a je důležité jí včas zabránit. Mentální anorexie se vyznačuje následujícími faktory:
- neutuchající touhou po hubeném těle,
- chorobným strachem z obezity,
- zkresleným vnímáním vlastního těla
- výrazným omezením příjmu potravy.
Jaké dopady má na tělo?
Všechny výšeuvedené faktory vedou ke snižování hmotnosti, které je již pro okolí viditelné. Kromě snížené hmotnosti jsou příznaky, které anorexii provázejí, následující:
- absence menstruace,
- snížené libido,
- pokles nálady až deprese,
- poruchy spánku,
- anemie,
- vypadávání vlasů,
- bolesti břicha a zácpa,
- řídnutí kostí,
- snížený krevní tlak a zimnice.
Výčet problémů, kterým je tělo vystaveno při takovém přílišném hubnutí nemusí být úplný. Avšak jedná se o nejčastější příznaky, které anorexii doprovázejí. Především si všímejte svého okolí a neberte na lehkou váhu svá podezření. Pravidelnější diskuze na téma stravování a vzhled těla, ale také vyslechnutí a porozumění mohou zachránit život.
Jsou vůbec nějaké předpoklady?
V zásadě se mentální anorexie vyvíjí u dívek a mladých žen, přičemž porucha obvykle začíná v dospívání. Svou klíčovou roli hrají u dívek nadměrné obavy o váhu, nicméně se spekuluje, že svou roli může hrát i určitá genetická predispozice. Nelze přehlížet ani rodinné a sociální zázemí. Mnoho pacientů patří do střední nebo vyšší socioekonomické třídy, jsou pedantští, náchylní k obsedantnímu chování a nastavují velmi vysoké standardy pro úspěch.
Jak pacient vlastně uvažuje?
Mentální anorexie může být mírná a krátkodobá, ale existují případy těžkého a neléčitelného onemocnění. Průběh je typicky takový, že většina pacientů obává, že trpí nadváhou nebo že některé části těla (třeba stehna) jsou příliš tlustá. Trvají na tom, že zhubnou, a to navzdory ujištění a varování přátel a rodiny, že jsou hubení nebo dokonce že jsou již podvyživení.
Obavy o svou váhu se u pacienta však trvale objevují až se vyvine chorobně zkreslená představa o vlastním těle.
Pacient může:
- studovat různé typy stravování, hledat nejméně kalorickou variantu,
- hromadit, skrývat nebo vyhazovat jídlo,
- omezování jídla spojit s přílišnou fyzickou aktivitou, která má sloužit ke snižování hmotnosti,
- nebo naopak příjem potravy zmnohonásobit a skrývat následné zvracení. Daná problematika se nazývá bulimie a vyskytuje se u 30–50 % pacientů. Ostatní pacienti jednoduše omezují příjem potravy.
Jak s anorexií bojovat?
Většina procesů souvisejících s anorexií začíná především v hlavě. Proto je důležité pracovat s pacientem především v psychologické rovině a to dlouhodobě. Pacienti se mohou cítit dobře, avšak klíčem k diagnostice je identifikovat trvalé proaktivní úsilí, aby se zabránilo přibývání na váze a intenzivnímu strachu z obezity, který se s úbytkem hmotnosti nezmenšuje.
Co dělat s pokročilým stupněm anorexie?
V těžkých případech je naopak klíčové rychle nabrat zpátky úbytek hmotnosti. Při rychlém nebo silném úbytku hmotnosti, kdy je tělesná hmotnost snížena o více než 75% doporučené hodnoty, je nutné váhu okamžitě obnovit, a proto je třeba vzít v úvahu možnost hospitalizace pacienta. Jinak se pacient často léčí doma pod dohledem specialistů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT