Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Vůně bylin na vaší zahradě: Jak pěstovat majoránku?

Milovníci středomořské kuchyně často pěstují koření, se kterým často vaří v kuchyni, přímo na své zahradě. Jedním z nich je i majoránka. Jedná se o rostlinu velmi podobnou oregánu, ačkoli e spousta lidí pokládá za jednu a tu samou bylinu. Jeho pěstování v českých zemích je docela oblíbené a nijak náročné. Pokud ho na zahradě ještě nemáte, nebo naopak máte a chcete se seznámit blíže s péčí o něj, neváhejte a pusťte se do čtení!
jak pěstovat majoránku
Jak pěstovat majoránku? (foto: 123RF)

26. 05. 2021

Jejím původem je Orient

Jak pěstovat majoránku? Nejdříve je nutné si ji představit. Majoránka původem pochází z Blízkého východu Spolu s oreganem, kardamomem, tymiánem a jinými kořením tvoří ideální koření pro italskou kuchyni.

Pro pěstování existují dva druhy majoránky. Jeden tvoří hustý vytrvalý keř, má výraznější aroma, díky čemuž je žádoucí v pokrmech v kombinaci s jinými horkými kořeněnými bylinami; druhým je málo rostoucí letnička, množená pouze semeny, která se často pěstuje kvůli získání éterických olejů a jako léčivá rostlina.

Vždy měla výsostné postavení

Majoránka je bohatá na vitamíny obsahují optimální kombinaci rutinu a kyseliny askorbové. V Evropě se pěstuje od dob starověkého Říma. Listy majoránky se nejen dávaly do různých pokrmů, ale také se používaly k přípravě elixírů lásky, přidávaly se k vínu pro novomanžele a voněly s nimi zatuchlý vzduch středověkých domů.

Jak pěstovat majoránku? Začínáme výsadbou semen

Platí, že včasné vysazení rostliny je klíčem ke kvalitní sklizni. Hlavním problémem při pěstování majoránky je její výjimečná láska k teplu. Tato jemná tráva vůbec netoleruje ani ten nejmenší mráz, proto jsme v našem pásmu nuceni v pozdním jaře hlídat venkovní teploty. Její sázení se tedy provádí koncem dubna, kdy jsou teploty již přijatelné. Nicméně pořád to ještě není v otevřeném prostoru ale často se tak děje v teplém skleníku.

Péče o sazeničky

Semena majoránky jsou extrémně malá a jejich klíčení trvá asi tři týdny, takže jsou zasazena do hloubky, ze které mohou úspěšně vyjít. To je asi 1–1,5 cm. Z větší hloubky vyraší pouze část semen, u menší části sazenic hrozí vyschnutí. Nejprve semena majoránky umístěte do nádob, kde vzrostou sazenice. Nádoby na sazenice jsou umístěny ve skleníku nebo na jasně osvětleném parapetu a musí mít náležitou péči: teplota by neměla klesnout pod 23 stupňů, zalévání se provádí z postřikovače.

K TÉMATU  Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Jakou péči majoránka potřebuje?

Majoránka se přesazuje na zahradu zhruba v půlce května. Je tedy vysazena na otevřeném terénu ve věku, kdy má již asi 6-7 listů, ale ne dříve, než pomine riziko mrazu. Chcete-li získat čerstvé kořeněné bylinky, musíte si pamatovat, jaké rostliny potřebují hnojivo, vodu, teplo a slunce. V otevřeném poli se vlhkost, teplota a osvětlení neustále mění, takže zahradník musí:

  • zasadit rostlinu na jižním nebo západním svahu;
  • pravidelně zalévat vlažnou vodou, zejména v prvních týdnech po výsadbě;
  • trhejte pravidelně plevel
  • půda musí být nakypřená a hnojená.

Na majoránku si škůdci nepřijdou

Tato jemná bylina se umí bránit před nezvanými hosty pomocí svých aromatických látek, kterým se vyhýbá obrovská část hmyzí populace. Tak jako vždy se však najdou i tací, kteří majoránku nenechají na pokoji a její aromatická vůně jim nevadí. Avšak se nedoporučuje majoránku postřikovat žádným z přípravků proti škůdcům, jelikož ji sami konzumujeme, často nijak tepelně neupravenou.

Plísňové choroby musíte detekovat ihned

Z plísňových chorob na majoránce můžete často najít čerň zelnou (alternaria), která se projevuje ve formě tmavých skvrn nepravidelného tvaru na listech. Pravidelná kontrola výsadby vám umožňuje najít nemocné vzorky a co nejdříve je odstranit, aby nedošlo k jejich šíření a celá úroda nemusela být zničena. Jako preventivní opatření by mělo pomoci snížení frekvence zalévání, což jen napomáhá k šíření chorobných plísní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Toaleta je jedním z nejdůležitějších zařízení ve vaší domácnosti. Přestože jsou toalety robustní a spolehlivé součásti vodovodního systému, málokdy se najde majitel domu nebo bytu, který nikdy nemá žádné problémy s toaletou. Ucpání je možná nejběžnějším problémem toalety, ale zdaleka ne jediným. Nádrž může například vydávat nejrůznější podivné zvuky nebo může nepřetržitě téct voda. Většinu problémů s toaletami naštěstí dokáže opravit instalatér, který si sám poradí.
Trend na TikToku #lazygirljob mění stojaté vody kariéry. A za vším hledejme influencerku Gabrielle Judge. Ne všichni, ale s tímhle trendem souhlasí a hlavně starší generace mluví o rozmazlenosti dnešní generace. Ale jak se ukazuje, ženy, které se daly na cestu a vystoupily z karierního kolotoče si umí své rozhodnutí hravě obhájit!
Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Hliníkové systémy, včetně oken, dveří, fasád a příček, se staly stále oblíbenější volbou v architektuře díky svým výjimečným vlastnostem a vysoké flexibilitě. Jedním z aspektů, který získává na důležitosti, je jejich schopnost poskytovat efektivní protipožární ochranu.
Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Ondřej Ruml, oblíbený zpěvák a účastník StarDance, prozrazuje v exkluzivním rozhovoru pro Dámskou ligu, co ho motivovalo k účasti v taneční soutěži, jak se vyvíjí jeho hudební kariéra a jaké jsou jeho plány na příští rok. Kromě toho se s námi podělil o své Vánoční tradice a nezapomněl zmínit i aktuální zdravotní peripetii, která ho donutila na chvíli zpomalit.
I malé dítko dokáže zařídit pořádné trapasy. Přesvědčte se sama!
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Chcete být trendy i na podzim, tak musíte mít odstín vlasů medový. Tato barva nejenže rozzáří vaše vlasy, ale také perfektně ladí s atmosférou sklonku roku. Zahalte se do medové!
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.

Výběr článků

Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
Aby byla naše pleť krásná a dokonalá po celý rok, je zapotřebí věnovat ji tu správnou péči. Součástí zimní péče o pokožku by měla být kromě ochrany proti mrazu i dostatečná hydratace. Jakými pravidly je dobré se v zimě řídit, abychom si udržely mladistvý vzhled a zdravou pleť?

Nepřehlédněte

Rouška se rychle stala přirozenou součástí našeho života. Pojďte si ukrátit chvíli a podívat se, kdo nám to o ní pěje oslavné, inspirativní, ale i dekadentní songy.
Každý z nás se narodil v nějakém znamení. Jeho charakteristika ovlivňuje náš života naši osobnost. Znamení je celkem 12 a společně vytvářejí zvěrokruh. Jeho souhvězdí jsou rozmístěná na hvězdné obloze. Znamení zvěrokruhu pak určuje jeho poloha ke Slunci v daný datum a čas. Znamení se neshodují s měsíci. Každému znamení přináleží nějaké kameny. V jejich pozitivní účinky věřili lidé již v dávné době. Používali je nejen na ozdobu, ale také jako talismany. Některé kultury používaly kameny jako léčivé prostředky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek