Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Jak pěstovat balkónovky aneb velký přehled pravidel

Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
jak pěstovat balkonovky
Váš balkon nemusí zét prázdnotou. (foto: 123RF)

27. 05. 2021

Design a umístění balkonu

Jak pěstovat balkónovky? Na balkóně můžete pěstovat běžné květiny vhodné do zahrady, letničky a trvalky. Pro které konkrétně se rozhodnete, závisí na umístění neboli na straně, na které se balkon nachází (jižní strana nebo například východní strana). To souvisí s teplotami, větrnými podmínkami, ale především s množstvím světla.

Rovněž hraje roli to, zda je balkon uzavřený či otevřený. Ať je balkon orientován jakkoliv, dokáže na něm růst řada letních rostlin, pouze jejich kvetení nebude příliš bohaté.

Co mohu dát na balkon?

Téměř všechny vnitřní květiny mohou být vystaveny čerstvému vzduchu na jaře a v létě, ale vždy pamatujte na jejich specifické požadavky. Denní výkyvy teploty, dokonce ani 15–20 °C, nejsou pro mnoho tropických květin zničující, pokud si na ně rostlina postupně zvykne.

Dolní hranice teplotního koridoru jsou ale pro většinu z nich + 10–12 °C, proto lze pokojové květiny vyjmout na otevřený balkon pouze za teplého počasí v létě. Na noc je však noste dovnitř, dokud nenastane červen a s ním pravé teplé letní noci.

Chladná jara na krytém balkoně

Pokud je balkon nebo lodžie prosklená, pak mohou být vnitřní květiny na balkon přemístěny mnohem dříve – na konci dubna – začátkem března. Nejjednodušší možnosti zasklení balkonů (dřevěné rámy, bez izolace) vám umožní udržovat teplotu o 4-5 °C vyšší než venku a chránit rostliny před větrem a deštěm.

Musíme si však uvědomit, že je obzvláště nebezpečné snížit teplotu u zalévaných rostlin, ve kterých je kořenový systém ve vlhkém stavu, pak je teplota v květináči o 2–3 °C nižší než okolní vzduch.

Teplé dny na vysluněné lodžii

Někdy na jaře, v teplých dnech, venkovní teplota stoupne na 20–26 °C, ale na slunném balkonu se zavřenými okny a dveřmi do místnosti může vystoupit na 40 °C a vyšší. Pokud v tomto horku jsou květiny velmi dlouhou dobu, velmi tím trpí a brzy hynou. Proto jsou na takových balkonech květináče z tmavého (hnědého a černého) plastu kategoricky nepřijatelné. Nejlépe se hodí bílá až lesklá těžká keramika se středním až velkým objemem.

K TÉMATU  Dřevěné bedýnky jako doplněk interiéru. Doma s nimi můžete dělat divy

Balkónovky trpí na plísně

Společným rysem s květinami pěstovanými na zahradě je to, že balkonové květiny (zejména na nezaskleném balkonu) mají vyšší riziko napadení škůdci a patogeny než vnitřní květiny. Opatření k prevenci škůdců a chorob jsou poměrně často řešená různými postřiky.

Faktem je, že plísňové a bakteriální infekce se množí nejčastěji právě ve vlhkém prostředí, kterému přispívá zasklení a deštivé počasí. Aby vaše květiny nebyly zasaženy plísní a jinými chorobami:

  • kontrolujte často vlhkost v květináči – zda se na povrchu půdy netvoří plíseň,
  • napadenou zeminu odstraňte a nahraďte ji novou,
  • dbejte na provzdušnění hlíny a používejte fungicidy,
  • kontrolujte pravidelně listy rostlin,
  • napadená místa ihned odstřihněte.

Zalévání květin na balkóně

Zalévání balkonových květin má také svá vlastní pravidla. Jsou spojeny se skutečností, že kromě teploty se vlhkost vzduchu na balkoně velmi liší od vlhkosti v bytě. Za deštivého počasí je tedy vlhkost vzduchu venku 90–100 %, na zaskleném balkonu asi 60–70 % a v bytě 40–50 %. V souladu s tím půda v květináčích v bytě vyschne mnohem rychleji.

Pokud v bytě zaléváte květiny v tomto počasí každé 3-4 dny, pak na balkoně nejčastěji jednou týdně. Pokud odjíždíte na dovolenou využijte kapkovou závlahu, aby vám rostliny neuschly.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Pokojové rostliny, které přinesou do domu peníze a hojnost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Několikrát denně slýcháme že tent o či onen šampón pomůže našim vlasům od kořínků až po konečky. Dámy, která z vás trpí na roztřepané konečky vlasů dáte nám zapravdu, že jediné, co jim zaručeně pomůže je kadeřník. Ale ještě, než půjdete opět ke kadeřníkovi, vsaďte na účinnou prevenci.
Mám báječnou kariéru, vydělávám pěkné peníze, ale s osobním životem to vázne. Neseznamuji se, nikam nechodím a vlastně se soustředím jen na práci.
Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Miminka a domácí mazlíčci mají něco společného. Rádi o ně pečujeme a jsou roztomilí. Podívejte se na kočky, které se mazlí a hrají si s malinkými dětmi.
Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
Pracujeme, honíme se, všude samé povinnosti... Jediné, co umíme, je odpočinout si u dobrého jídla a pití. Jenže to tělu nestačí. Jednoho dne totiž řekne dost a my úplně odpadneme. Co s tím? A proč je nutné to změnit?
Oblečte se do barev a vyjděte z šedivého průměru. A že máte o pár let nebo pár kilo víc? Vždyť nemusíte zkoušet módní výstřelky. Městská dáma nad šedesát v rozervaných džínách nám přijde trochu přes čáru, ale je spousta dalších možností, jak se cítit skvěle v každém věku i těle.
Tchynin jazyk je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně z důvodu nenáročnosti a jednoduchého pěstování. Podívejte se blíže na tuto rostlinu, která vašemu interiéru dodá styl i mnoho dalších pozitivních superlativ.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se negativita posledních událostí ve světě promítne i do barev kolem nás, opak je pro letošek pravdou. Do módy se totiž dostávají spíš pozitivní naděje na uvolnění a módní scéna tak doplňuje štěstí a hravost, které nám v uplynulých měsících chyběly. Jaké barvy letí na jaře 2021 a jak je využít ve svém oblékání? Přinášíme vám tipy na trendy oblečení a šaty pro plnoštíhlé včetně doplňků.
Skáčou, plavou, dovádějí. Tučňáci jsou nelétaví ptáci, které v zoo nezapomene navštívit nikdo. Ve volné přírodě ale předvádějí větší kousky!

Výběr článků

Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.
Police nebo knihovny se dají koupit, ale dost možná toužíte po nějakém originálu, který se tvarem přizpůsobí vaší myšlence. Nebojte se experimentovat a inspirujte se nevšedními poličkami, které jsou vedle své účelnosti samy o sobě stylovým doplňkem interiéru. Za vším tady ale stojí nejdůležitější prvek, kterým je milované dřevo.
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.

Nepřehlédněte

Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek