Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Jak na odpočinek s malým nespavcem

Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.
odpočinek
Jak na uspání miminka, aby maminka nesla dřív než miminko?

21. 08. 2023

21. 08. 2023

Nicméně je rozdíl, zdali si svůj spánek rozloží na několik několikahodinových úseků nebo na několik desítek pár-minutových. Pokud i Vás stále drží Vaše miminko v šachu tím, že odmítá odpočinek déle než pár minut, podívejte se, jak si i s takto rychlodobíjecím děťátkem uchovat zdravý rozum a udržet energii.

Když dítěti stačí k fungování energie z vesmíru a nutně potřebujeme odpočinek…

V animované pohádce Kung-fu panda říká tygřici, že legendárnímu dračímu bojovníkovi prý stačí k vyžití rosa z rostliny ginka a energie vesmíru. Zdá se to až neskutečné, ale některým dětem snad stačí ještě méně. Místo osvěžujícího dlouhého spánku preferují „desetiminutovky“, které jim dostačují na doplnění sil. Jenomže, co si budeme povídat, tělo dospělých takto nefunguje. Vyčerpání si dříve nebo později vybere svou daň a Vy budete méně ostražitá, Vaše nálada bude jako na horské dráze a čas s miminkem, který by Vám měl přinášet radost, Vás bude pomalu ale jistě trávit…

Jenomže jak si odpočinout s velmi živým děťátkem? Předně – o spánku se tak úplně mluvit nedá. Když totiž Vaše dítě bude na krátkodobých vlnách spánku fungovat dlouhodobě, může se stát, že pro Vás nebude tak snadné vypnout. Ať chcete nebo ne, Vaše tělo je nastavené na Vaše dítě, a pokud podvědomě Vaše tělo ví, že spánek, ke kterému se uložil Váš malý čipera, nebude dlouhý, zůstane raději rovnou ve stavu pohotovosti.

To ale samozřejmě není z dlouhodobého hlediska udržitelné. Jak si zajistit dlouhý spánek či Vašemu dítěti upravit spací režim, se v tomto článku nedočtete, nicméně zde najdete alespoň pár rad, jak si do určité míry odpočinout.

„Spěte, když spí miminko…“? Stačí odpočívat

Toto obecné doporučení – „spěte, když spí Vaše dítě“ – zní sice krásně v teorii, ale jeho uplatnění v praxi není tak snadné. A obzvlášť, když se jedná o nespavé miminko. Nicméně – i nespavec si musí někdy odpočinout, i kdyby to bylo jen na pár desítek minut. Je jasné, že za tak krátkou dobu se nedá vyspat do růžova, nicméně v boji s únavou se počítá nejen každá minuta – i každá sekunda je dobrá.

K TÉMATU  Jarní prázdniny! Kam na jarní prázdniny s celou rodinou?

Jakmile tedy zavře oči miminko, zavřete si je také. Nemusíte spát, nemusíte se ani snažit usnout, stačí, když budete relaxovat. V klidu dýchejte, snažte si vyčistit mysl a nepočítejte minuty, které Vaše dítě spí. Pokud Vaše dítě usnulo u kojení, nezvedejte se od něj, odpočívejte společně s ním. Některá miminka se vzbudí rychleji, jakmile je „odložíte“ či ponecháte samotné. I jen Vaše vůně na něj může působit uklidňujícím dojmem a ono tak bude spát alespoň o chvilinku déle.

Odpočívat lze i v případě, že Vám miminko usne v kočárku po cestě z krámu. Nespěchejte, nemusíte s ním naběhat kilometry. Posaďte se na nejbližší lavičku a užijte si chvíli pomyslného volna, kdy dítě nevyžaduje Vaši pozornost. Uvidíte, že i těchto pár chvil může působit osvěžujícím dojmem.

Uspořte energii jinde

Hodnotový žebříček dostane s příchodem miminka velkou ránu. V tuto chvíli není důležitějšího než miminko. Jenomže starost o miminko vyžaduje fungující maminku, což se o autopilotovi, který řídí Vaše vyčerpané tělo, rozhodně říci nedá. Ať už se tedy na Vašich dalších příčkách nachází cokoliv, pomyslně si to škrtněte. S nespavým dítětem se hodnoty smrskávají jen na dvě nutnosti, a to jste Vy a dítě. Spořte svou energii, jak jen to jde – drahocenné jouly, které můžete uspořit, najdete třeba v těchto činnostech:

  • Vaření – pokud máte tu možnost, jídlo si můžete několikrát do týdně objednat. O podobný servis lze také požádat tchýni nebo maminku. Pokud to pro Vás nepřipadá v úvahu, zkuste si navařit víc a nadbytek zamrazit, případně vydržet několik dní na stejném.
  • Uklízení – uklízejte po troškách, nepřehánějte to, protože s miminkem se stejně prázdné místo po odneseném talíři vmžiku zaplní vyměněnou plenou, dudlíkem nebo lahví s čajem.
  • Hraní s dítětem – nejde o to, že byste děťátko celý den šidily na své pozornosti, ale malé miminko vydrží třeba dvacet minut pod puštěným kolotočem nad postýlkou, starší bude bavit pobíhat nebo plazit se ve vymezeném prostoru. Ne ke každé činnosti Vás Vaše dítě potřebuje na 100 %. Spát sice nemůžete, ale alespoň můžete vypnout, omezit pohyb, šetřit energii. Lehněte si k dítěti, buďte s ním, ale na pár chvil si dovolte „koukat do blba“.
K TÉMATU  Pracovní stůl pro maximální komfort. Vyberte ten správný, aby vyhovoval vám i interiéru

Nesčítejte, neodečítejte – zkrátka nic nepočítejte

Závěrem bych si ještě dovolila základní radu pro maminky s nespavými miminky. Čas je relativní, tudíž nemá smysl se ho snažit nějak počítat. Zaměřte se na přítomný okamžik, z hodin vyndejte baterie, nic si nezapisujte. Pro nespavé děti nejsou žádná pravidla, tudíž i když Vám dítě spalo teď, nemůžete si jako maminka se spavým miminkem říct, že další spánek ho čeká za dvě hodiny. Do té doby Vy totiž můžete se svým děťátkem mít třeba další dvě pěti- nebo desetiminutovky za sebou. Stejně tak v noci – nedívejte se na hodiny, nepočítejte, kolikrát jste vstávala. Nehraje to žádnou roli. A věřte, že čísla Vás mohou unavit mnohem více, než dvě noci bez spánku.

A nezapomínejte, že všechno s dítětem je jenom dočasné. Třeba je to poslední den, kdy Vám přes den odmítá spinkat. Třeba je to naposledy, co se v noci probudilo osmkrát. Nikdy nevíte, kdy ho jeho nespavost dožene, případně dozraje jeho spací režim a všechno dostane jiný rozměr.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Dopřejte si víkend jen sama pro sebe a naplánujte si domácí wellness

Zdroje článku:
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Pokud chcete dbát na zdravý jídelníček, zaměřte se na naklíčená semena. Obsahují totiž všechny důležité a hodnotné látky, potřebné k životu.
Řídíte svůj životní styl a denní režim podle hvězd? Máme pro vás speciální horoskop krásy a duševního zdraví určený pro pátek 7.9.2018. Sestavila jej pro vás známá astroložka Naďa Šmídová. Na co si dát pozor a do čeho se směle pustit?
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Lidé ve znamení Lva jsou přirozenými vůdci, kteří se nesou stejně velkolepě jako jejich zvěrokruhový zástupce. V tomto znamení jsou lidé, kteří se narodili mezi 23. červencem až 22. srpnem.
Meduňka – citronem vonící bylina z Evropy se používá jako kulinářská, léčivá i kosmetická bylina. Všeobecně se má za to, že má uklidňující účinky, je ceněná pro svou schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat lepší spánek a zmírňovat zažívací potíže a nadýmání. Zdravotní studie prokázaly, že meduňka dokáže zvýšit pocit pohody, štěstí a bdělosti jednotlivců.
Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví na další pracovní týden. Čemu se v sychravém počasí vyhnout a co naopak očekávat?
Příprava na pohovor v digitální době vyžaduje trochu jiný přístup než klasický pohovor. S rozvojem technologií a nárůstem online pracovních pohovorů je důležité vědět, jak se na takový pohovor připravit, abyste byli úspěšní. Zde je několik praktických tipů, jak se připravit na pohovor v dnešním digitálním světě.
Máte špatný den v práci? Nedaří se vám nebo si vás někdo pěkně podal? Nejste jediní, protože tuhle zkušenost má každý. Když se daří, tak se daří. Podívejte se, jak to může vypadat, když něco skutečně nevyjde.
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.

Výběr článků

Dnes se připravte pomáhat, když to bude třeba. Budete za to odměněni! Co dalšího radí na pátek asrotroložka Naďa Šmídová?
Venku klesly teploty. To je nejvyšší čas udělat si úklid v šatníku. I vánoční svátky mohou být dobrým časem pro zbavení se nepotřebného oblečení. To ostatní počká pěkně na jaro.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.

Nepřehlédněte

Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek