Pondělí , 25. 11. 2024

Emílie

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.
Imunita
Zdravé produkty přírody pro posílení imunity. Perfektní pomocníci při nachlazení.

16. 03. 2020

16. 03. 2020

Zdravý a pestrý jídelníček, dodržování pitného režimu, dodržování hygienických zásad, dostatek aktivního pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek kvalitního spánku a málo stresu, to jsou základní doporučení pro podporu našeho zdraví. Imunitu lze ale také podpořit konzumací některých potravin.

Probiotika

Co jsou vlastně ona probiotika, která jsou našemu zdraví tak prospěšná? Probiotika jsou tělu prospěšné bakterie, žijící v našich střevech, které pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Probiotika pomáhají posilovat naši imunitu a pomáhají nám bránit se proti infekcím. Začít užívat probiotika není nikdy pozdě.

Pokud už vás nějaká choroba zchvátila, zařaďte probiotika do jídelníčku, protože vám pomohou urychlit rekonvalescenci a zmírnit projevy onemocnění. Probiotika lze nalézt v mnoha potravinách, které máte běžně v lednici, např. zelí, jogurty, sýry, kefíry aj.

Česnek

Že je na našem seznamu top potravin, které dokážou podpořit imunitu, asi nikoho nepřekvapí. Česnek je léty prověřené a oblíbené přírodní antibiotikum. Česnek je nezbytným pomocníkem při rýmě, kašli a nachlazení.

Česnek působí také proti mnoha bakteriálním a virovým infekcím. Zdraví prospěšnou látkou v česneku je alicin, zlepšující schopnost buněk imunitního systému. Pokud nevíte, co k večeři, dejte si třeba topinky s česnekem a vaše imunita vám bude vděčná.

Imunita
Česnek je velmi důležitou potravinou pro iminutu. (zdroj foto: pixabay.com)

Zázvor a imunita

Gingerol, účinná látka obsažená v zázvoru, má antimikrobiální vlastnosti, pomáhá snižovat růst bakterií, plísní a salmonel. Zázvor je vhodné užívat v rámci preventivních opatření ještě před tím, než samotná infekce organismu propukne. Vhodný je jak do čaje, tak jako součást mnoha pokrmů. Zázvor je užíván také jako pomocný prostředek při nevolnosti, zejména zvracení.

Imunita
Zázvor je velmi známým pomocníkem imunity. (zdroj foto: freepik.com)

Citrony, pomeranče a jiné citrusové plody

Když cítíme, že na nás „něco leze“ jako první sáhneme po citronech. Citrusové plody jako citrony, pomeranče, mandarinky, grepy obsahují velké množství vitamínu C. Vitamín C, silný antioxidant, je snad nejznámější prostředkem na podporou imunity. Vitamín C pomáhá svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky udržet organismus ve formě.

K TÉMATU  Co je ADHD a jak zmírnit jeho příznaky u svých dětí

Papriky

Nejen citrusové plody jsou plné „céčka“. Jako bohatý zdroj vitamínu C jsou zejména papriky. Nepatříte-li mezi milovníky paprik, sáhnout můžete také po jiné zelenině, např. rajčatech, brokolici a listové zelenině. Papriky jsou výborné do zeleninových salátů, ale chutnají i samostatně jako svačina a je jedno, kterou barvu papriky zvolíte, protože zdravé jsou všechny.

Ořechy

Mnohé možná překvapí, že skvělým pomocníkem na podporu imunity jsou oříšky a jiná semena. Selen, měď, vitamín E a zinek v nich obsažené jsou nezbytné pro naši imunitu. Díky nim by totiž náš imunitní systém nemohl správně a dostatečně fungovat. A jaké ořechy a semena odborníci doporučují?

Je jedno, sáhnete-li po sezamových semínkách, mandlích, kešu, para nebo po dýňových či slunečnicových, vhodné jsou všechny. Ořechy a semena jsou kromě toho také užitečným zdrojem vlákniny, antioxidantů a zdravých tuků. Pokud rádi mlsáte, mlsejte zdravě a dopřejte si ořechy. A chcete-li se odměnit, můžete i v kvalitní hořké čokoládě.

Brokolice

I když brokolice zejména u dětí příliš oblíbená není, pokuste se ji zařadit do jídelníčku. Brokolice obsahuje nejen vitamín C, ale také vitamíny A, E, B1, B2, B9, antioxidanty a vlákninu. Z minerálních látek je bohatým zdrojem draslíku, fosforu, vápníku. Brokolici mnozí konzumují vařenou, ale konzumace je možná i v syrovém stavu. Díky tělu prospěšným látkám pomůže podpořit váš imunitní systém.

Imunita
Na imunitu pomáhá především zelenina. (zdroj foto: pixabay.com)

Imunita a kokosový olej

Kokosový olej pomáhá působit proti celé řadě virových, bakteriálních a houbových infekcí. Nevíte-li, jak kokosový olej uplatnit v kuchyni, odpověď je jednoduchá. Kokosovým olejem lze snadno nahradit máslo a jiné tuky. Uplatní se jak při vaření, tak při pečení.

Zdroj: medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Blahodárně působí na naše zdraví, ale jsou opravdu lepší, než ovoce a zelenina v přirozeném stavu?
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Každá hospodyňka potřebuje troubu, na kterou se může spolehnout. A každá hospodyňka ví, že každá trouba peče jinak, takže je třeba se s ní seznámit. Podle toho je nutné upravit dobu pečení a kolikrát i stupně.
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Chcete-li jít s dobou, pořiďte si do vašeho šatníku alespoň jednu stylovou dámskou mikinu. Pokud netušíte, jaké kousky budou v letošní sezóně in, nemusíte zoufat. My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto se pojďte inspirovat společně s námi. Máme pro vás nejrůznější tipy na trendy kousky a dokonce vám prozradíme, jak je vkusně zakomponovat do letošního outfitu
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.

Výběr článků

S příchodem sychravých a deštivých dnů nemusíte mít obavy, že se budete doma nudit. O zábavu se vám postará Netflix, který má ve své nabídce dokumenty, co vás chytnou za srdce.
„Ten Zdeněk je tak skvělý, vybrala sis opravdu dobře,“ slýchávala Veronika od kamarádů i rodiny. Ve skutečnosti se bála s ním rozejít. Byl to psychopat. Nikdo kromě ní nevěděl, čeho všeho je schopný.
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?

Nepřehlédněte

Uznávaný a oblíbený šéfkuchař, porotce soutěže MasterChef, odborník přes gastronomii, tím vším se po profesní stránce může Přemek Forejt pyšnit. O to větší šok je jeho spolupráce s nejoblíbenějším fast foodovým řetězcem McDonald's.
Svou kamarádku Pavlínu znám už deset let. Seznámily jsme se na letním táboře, kam jsme obě jako děti jezdily. Od té doby jsme se staly nerozlučnou dvojicí. Chvíli jsme společně i bydlely, jenže loni v létě si Pája našla přítele a zanedlouho se přestěhovala k němu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek