Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Životodárná H2O: Jak si v létě udržet správnou hladinku hydratace?

Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
hydratace
Ženy by měly přijmout alespoň dva a půl litru tekutin. Voda má samozřejmě vyšší úroveň hydratace než sladké limonády.

31. 05. 2022

Voda je klíčem k životu na zemi. Je to nejdokonalejší a nejvzácnější látka, jaká se zde na planetě nachází. S takovou úctou bychom k ní měli přistupovat. Vychutnejte si každou sklenici vody, kterou máte příležitost držet v ruce. Patřičná hydratace snižuje únavu, stres, zlepšuje myšlení. Voda je náš pohon.

Kolik vody potřebujeme?

Samozřejmě neexistuje jeden určitý vzorec pro to, kolik vody byste měli denně vypít. Toto množství se odvíjí od vašeho těla, zdravotního stavu, užívaných léčiv a dalších faktorů. Například některé nemoci nedovolují pít hodně vody, naopak nějaká léčiva zase vodu zadržují.

Nicméně existují doporučení pro to, kolik vody byste měli denně vypít:

  • Ženy by měly přijmout 2,7 l vody denně.
  • Muži by měli vypít 3,7 l vody denně.

Bez ohledu na to by hydratace měla být součástí vaší každodenní rutiny, nikoli něčím, čemu byste se měli stranit, i když vypijete doporučené množství denně.

Vyhýbejte se alkoholu, sladkým nápojům a kofeinu

Je až paradox, že některé tekutiny naše tělo spíše dehydrují. A jsou to právě silná káva, sladké limonády, pivo, víno a veškerý tvrdý alkohol, mléčné koktejly, energetické nápoje a další. Tyto nápoje jsou plné cukru, sodíku a dalších látek, které odvádějí vodu z tkání. Samozřejmě že třeba kávu si neodpustíte, a nemusíte se jí ani vzdávat, ale nenahrazujte jí čistou vodu. Stejně byste vždy měli dát před slazenou limonádou přednost vodě. V létě dvojnásob.

Ochlaďte se

Správná hydratace není jenom o pití vody, je to také o udržování tělesné teploty. Pokud je parné léto, volte lehké a prodyšné oblečení světlých barev. Také si odpusťte fyzicky náročné sporty, nebo je alespoň naplánujte na tu část dne, kdy je chladněji. Před sluncem vás uchrání klobouky či kšiltovky. Dělejte si v létě více přestávek na pití nebo se také můžete občas osvěžit vodou z rozprašovače.

K TÉMATU  Orthorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost. Jak moc řešíte stravu?
hydratace
V létě vám od horka uleví i všelijaké mlhy ve spreji. Stačí dát do lahvičky obyčejnou vodu z kohoutku.

Jezte potraviny s vysokým obsahem vody

Pouze 80 % vody v našem těle pochází z tekutin. Zbylých 20 % tvoří potraviny. Nejvíce vody je samozřejmě obsaženo v ovoci a zelenině, nicméně největší přírodní zásobárnou vody jsou:

  • okurky
  • celer
  • rajčata
  • ředkvičky
  • papriky
  • květák
  • meloun
  • špenát
  • jahody
  • brokolice
  • grapefruity

Všechny obsahují nejméně 90 % vody.

Doplňujte vodu, když se potíte

Pokud sportujete nebo se třeba vydáte na výlet, je nutno myslet na to, abyste měli vždy dostatečný příjem vody. Musíte vzít v potaz to, jak rychle a jak moc se potíte, také jaká je vlhkost vzduchu a jak dlouho budete aktivní. Správná hydratace zahrnuje pití vody jak před výkonem, tak i během něj a po něm.

voda
Úroveň vaší hydratace závisí i na tělesné a sportovní aktivitě.

Ochuťte svou vodu

Pokud nejste zvyklí pít čistou vodu, udělejte si ji zajímavější. To samozřejmě neznamená přidat sirupy s velkým množstvím cukru, ale přírodní ingredience, jako je například okurek, bobulovité ovoce, pomeranč, citron, máta a další. Prostě pouze přírodní sladidla a žádné konzervační látky.

voda
Nemusíte pít jen vyloženě čistou vodu. Dejte si do ní mátu nebo ovoce a uvidíte, jak vám zachutná.

Vyzkoušejte také kokosovou vodu. Ta je bohatá na minerály, je plná draslíku, hořčíku, sodíku a vápníku, takže rychle doplní ztracené tekutiny a elektrolyty z cvičení a horkého vzduchu.

Užívejte probiotika

Naše tělo je semeništěm špatných bakterií. Jsou všude – v ústech, ve střevech, ale i v kůži. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se nacházejí v jogurtech a dalších kultivovaných potravinách a doplňcích stravy, a mohou pomoci zlepšit stav bakterií ve vašem těle. Užívání probiotik tak posílí váš imunitní systém, chrání ho před infekcemi, zlepší trávení a vstřebávání potravy a živin – včetně vody. Probiotika také pomáhají při stavech spojených s dehydratací, včetně průjmu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ilona Csáková dnes slaví své narozeniny a zároveň zahajuje své dlouho očekávané česko-slovenské turné Tornero Tour 2024. Turné slibuje nejen nová aranžmá jejích osvědčených hitů, ale také jedinečný vizuální zážitek pro fanoušky po celé České republice a u našich sousedů na Slovensku.
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Módní trendy na nás útočí ze všech stran. Ne vždy je ale tak jednoduché si s nimi poradit. Víte, jak je uchopit?
Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Začít si vztah se šéfem není vůbec jednoduché. Intimní vztahy na pracovištích jsou vždy složité, a pokud jde o nadřízeného, je to ještě komplikovanější. Přitahuje vás? Dává vám najevo svůj obdiv? Bude to jen flirt, nebo snad láska? Jak si poradit, a přitom si udržet práci.
V nejnovějším dílu Výměny manželek došlo k nečekanému zvratu, když Martina nevydržela ani týden a opustila náhradní rodinu plnou špíny, chaosu a neposlušných dětí. Přečtěte si, jaké šoky a překážky ji přiměly k předčasnému odchodu z domácnosti, která ji přivítala do svého středu. Drama, emoce a nevídané situace – to vše v nejnovějším dílu, který rozvířil divácké diskuse.
Každý, kdo se chystá koupit nové auto, má v podstatě čtyři možnosti. Kromě možnosti okamžitého vyplacení celé částky, se nabízí varianta jako klasický leasing, půjčka od banky nebo nebankovního subjektu, či stále oblíbenější operativní leasing. Každá z variant má svá pro a proti. 
Kdy si zajít na prodloužení řas? Kdy se naopak vyhnout operacím? Tento týden přinese opět spoustu zvratů. Zajímá vás, co vám hvězdy předpověděly? Přečtěte si horoskop krásy a duševního zdraví podle astroložky Nadi Šmídové.
Sváteční atmosféra, radostné děti, a přitom… co s těmi dlouhými vánočními prázdninami? Dnešní článek na Dámské Lize vám přináší hravé rady a tipy, jak s dětmi aktivně a s úsměvem přežít Vánoční prázdniny. Od kreativních vánočních dílen až po rodinná dobrodružství, přinášíme vám inspiraci, jak si užít tuto časově náročnou, ale zároveň kouzelnou dobu s plným srdcem a lehkostí.

Výběr článků

Pro někoho to má to správné kouzlo, pro jiného je to kýč. Luxusní obývací pokoje ohromí hlavně prostorem, ale také přepychovým nábytkem. Líbí se vám?
Období plodných dnů i samotná ovulace jsou jedinou cestou, díky které je možné stát se maminkou. Věděli jste ale, že ovulace v jednom cyklu nemusí být pouze jedna? A jak je možné, že za měsíc může tělo ovulovat klidně dvakrát?
Dokumentární film s názvem Podvodník z Tinderu vede ve sledovanosti všech filmů na českém Netflixu. Příběh izraelského podvodníka, který vylákal z žen miliony a sám si pak žil v luxusu, doslova ohromil svět. Dříve trestaný zločinec si dokázal vymyslet opravdu důvěryhodnou historku, se kterou pak balamutil stvoření, co jen hledala lásku. Podvedené ženy teď splácí své dluhy – a on si vesele na svobodě dál užívá, vždyť mu všechny (bohužel) daly peníze dobrovolně.

Nepřehlédněte

Tenhle neobvyklý dům v přírodě je snem snad každého malého kluka. Pokud zůstanete sami na pustém ostrově, už víte, jak se tam zařídit, než dorazí pomoc. Ze své smůly uděláte prázdninový pobyt v ráji.
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek