Pondělí , 19. 05. 2025

Ivo

Na home officu koukáte hodiny do počítače. Jak minimalizovat negativní vliv obrazovek na oči? Odpovídala nám primářka

Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
bolest
Při delší práci s počítačem se snadno dostaví únava očí nebo bolesti hlavy. (zdroj foto: 123rf.com)

Jaké problémy může přinášet práce na počítači během home office?

Práce při home office trvá v průměru o dvě hodiny déle za den, než když lidé pracují na svém pracovišti. Pokud tedy máme osmihodinovou pracovní dobu, přidáme dvě hodiny a jde o práci na počítači, tak lidé stráví přibližně deset hodin soustředěním se a zaostřováním do blízka na monitor. To rozhodně pro oči není přirozené ani správné. Při takovémto přetěžování očí dochází zákonitě i u zdravého člověka k jejich únavě. Dále vystoupí všechny problémy, jež do té doby mohly zůstat skryté. Zaprvé začne více obtěžovat dioptrická vada, kterou člověk do té doby nemusel ani vnímat, oči neustále přiostřují a unavují se. Z toho mohou vznikat bolesti hlavy, bolesti očí, za očima a pálení očí. V takovém případě je rozhodně nutné navštívit očního lékaře, nechat si přeměřit dioptrickou vadu a napsat správné brýle, protože bez nich jsou oči přetížené.

doktorka
Ptali jsme se paní doktorky Lucie Valešové.

Je mi 25 let a nikdy jsem brýle nenosila, ale v posledních týdnech, kdy jsem na home office a trávím víc času u monitoru, mám pocit, že vidím hůře. Jak je to možné?

I u mladého zdravého člověka při dlouhodobé práci do blízka vzniká takzvaný akomodační spasmus neboli křeč zaostřovacího svalu. Ta u člověka, který nikdy neměl dioptrie, může způsobit následnou krátkozrakost. Je sice dočasná, ale obtěžuje, a v lidech vyvolává úzkost, že jim vznikla dioptrická vada.

Jak mohu očím pomoci, aby nebyly z práce na počítači tolik unavené?

Pro cvičení na uvolnění zaostřovacího svalu platí pravidlo 20/20/20: každých 20 minut se na 20 vteřin podívat do dálky 20 stop, tedy alespoň pět metrů. Tím vznikají krátké přestávky, při kterých se zaostřovací sval uvolní, a je to prevence právě zmíněné křeče zaostřovacího svalu.

K TÉMATU  Vyzkoušejte krakovský tvarohový koláč na plech

Když dlouho pracuji na počítači, začnou mě oči pálit a mám pocit, jako bych v nich měla zrnka písku. Co s tím mohu dělat? 

Při přeostřování a soustředění se při práci na počítači zapomínáme mrkat, takže povrch oka osychá, čímž rohovka není tak průhledná a vidění je horší… Vzniká začarovaný kruh: o to více zaostřujeme a nemrkáme. Při těchto problémech pomáhá myslet na to, že musíme mrkat, občas zavřít oči a je dobré si pořídit oční kapky zvané umělé slzy, jsou volně prodejné v lékárně. Ty při takovémto přetížení a dlouhé práci na počítači uleví od pálení očí a pocitu písku v očích, mohou zlepšit i komfort vidění.

Jak bych si měl nastavit pracovní prostředí, abych minimalizoval problémy s očima?

Za problémy s očima mohou stát i špatné podmínky pro zrakovou práci, zejména z hlediska světelnosti, která může způsobovat velký oční diskomfort. Obrazovka by neměla být přesvětlená ani příliš ztlumena. V okolní místnosti by mělo být mírné difúzní osvětlení. Na práci na klávesnici nebo text bychom si měli přisvítit lampičkou, tím se samozřejmě myslí ve zhoršených světelných podmínkách, které nyní na podzim zažíváme velkou část dne. Počítač by neměl být umístěn tak, aby nás oslňovalo světlo z okna. 

Svou roli hrají také ergonomické vzdálenosti a úhly. Správná vzdálenost obrazovky počítače je cca 60 až 80 cm. To ale souvisí s velikostí obrazovky, velikostí písma a rozlišením, takže toto je třeba vždy řešit individuálně vzhledem ke konkrétním podmínkám. Důležitý je také sklon našeho pohledu při sledování obrazovky. Hlava by měla být lehce skloněna, aby dobře viděla na obrazovku, která je uložena mírně níže. Dobré tedy je dát si židli trochu výše, stůl trochu níže, abychom mohli dodržet tuto nejlepší ergonomickou polohu pro naše tělo, oči i krční páteř.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Z ničeho nic srdce bije na poplach, žaludek se sevře a vy se cítíte svým partnerem či partnerkou zrazeni. Ano, to je žárlivost, která je v nízké míře naprosto přirozená.
Mel B, Melanie C, Emma Bunton, Geri Halliwell a Victoria Beckham. Psal se rok 1996 a hitparádové příčky ovládl hit Wannabe dívčí britské kapely Spice Girls. Kde je holkám dneska konec?
Už oběhlo dlouhých 10 let od smrti známého a skvělého zpěváka Petra Muka, který nám tu zanechal mnoho úžasných písní jako například Ráchel, Naděje, Tančíš sama, nebo Láska tě spoutá.
Současný nouzový stav a karanténa mohou v rodině způsobit ponorkovou nemoc. Nenadálé přerušení kontaktů s přáteli, kolegy z práce, spolužáky, kamarády z klubu či fitka může způsobit, že vztahy v rodině začnou být značně napjaté.
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Trend na TikToku #lazygirljob mění stojaté vody kariéry. A za vším hledejme influencerku Gabrielle Judge. Ne všichni, ale s tímhle trendem souhlasí a hlavně starší generace mluví o rozmazlenosti dnešní generace. Ale jak se ukazuje, ženy, které se daly na cestu a vystoupily z karierního kolotoče si umí své rozhodnutí hravě obhájit!
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Začít den správně může mít obrovský vliv na vaši produktivitu a celkovou pohodu. Snídaně, která vás dobře nastartuje, by měla být vyvážená, chutná a nabídnout vám potřebnou energii.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Ucpal se vám odpad a hledáte nejlepší způsob jeho čištění? Dáme vám rychlé tipy na čištění "po domácku" a poradíme, na koho se obrátit.

Výběr článků

Jedna z nejznámějších rolí, kterou proslula anglická herečka Kate Beckinsale, je upírka Selene. Skoro to ale vypadá, že recept na věčné mládí objevila i ve skutečném životě.
Jaro je ideální doba pro detoxikaci těla i mysli, obnovu energie a restart. V tomto článku přinášíme tipy, jak efektivně očistit organismus od nahromaděných toxínů a zároveň posílit psychickou pohodu. Nabídneme návody na zdravou stravu, doplněnou o cvičení a meditační techniky, které pomohou obnovit rovnováhu a vitalitu. Poradíme, jak se zbavit stresu a negativních myšlenek, abyste se mohli těšit z nové energie a optimismu, které jaro přináší.
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.

Nepřehlédněte

Je pití dvou litrů vody denně málo nebo moc?  Proč káva nebo kola do pitného režimu nepatří? Zatěžujete pitným režimem své tělo nebo mu naopak děláte dobře? Snažili jsme se to zjistit. Tak čtěte, ať víte víc!
Správné řízení energie může být klíčem k dosažení osobního i profesního úspěchu. Tento článek vás provede zásadami energy managementu, které vám pomohou efektivně využívat vaši energii, zvyšovat produktivitu a udržet si duševní i tělesné zdraví. Naučíte se, jak rozpoznat momenty, kdy je vaše energie na vrcholu, a jak je využít pro vaše nejdůležitější činnosti, zatímco se zároveň naučíte, jak doplňovat své zásoby energie pro udržitelný výkon bez vyhoření.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek