Sprej proti hmyzu s esenciálními oleji
Esenciální oleje jsou skvělé proti hmyzu. Repelent z nich je velmi účinný. Hmyz odpuzuje jakákoli kombinace těchto esenciálních olejů: citronella, geranium (muškát), estragon, citron, tymián, cedr, levandule, badyán, eukalyptus citronový, rozmarýn, máta.
Vyrobte si vysoce účinný repelent
Můžete použít například tento poměr: 30 kapek muškátu, 30 kapek citronelly, 20 kapek eukalyptu, 20 kapek levandule, 10 kapek rozmarýnu. Oleje nakapejte do lahvičky s rozprašovačem. Přidejte 1 polévkovou lžíci vodky nebo lihu a dobře protřepejte. Přilijte půl hrnku vilínové vody a znovu protřepejte. Přidejte 1 lžičku glycerínu a protřepejte. Nakonec přidejte půl hrnku vody a znovu protřepejte. Místo vody můžete použít také ocet, který účinkuje silněji. Protože voda a oleje mají tendenci se od sebe oddělovat, protřepejte dobře před každým použitím.
Nemáte esenciální oleje? Zkuste bylinky
Varianta s bylinkami je sice trochu méně účinná, ale většinu věcí budete mít doma po ruce. A tak si můžete výrobu repelentu vyzkoušet třeba ještě dnes. Stačí 240 ml (hrnek) destilované vody, půl hrnku vilínové vody (případně lihu) a sušené nebo čerstvé bylinky, například v kombinaci levandule, máta, rozmarýn, tymián, šanta kočičí, několik hřebíčků. Vodu svařte se 4 polévkovými lžícemi bylinek, rozmixujte, přikryjte a nechte vychladnout. Poté sceďte a smíchejte s vilínovou vodou.
Experimentujte a najděte si svůj oblíbený repelent
Proti hmyzu pomůže i kombinace podobných ingrediencí. Stačí ocet, voda nebo 40% líh, vílínová voda, rostlinný glycerin, nebo místo něj kokosový olej a bylinky. Mimochodem, Vilín virginský je okrasný opadavý keř podobný lísce, který hojně používali již indiáni jako kouzelnou bylinu. Je součástí mnoha lékopisů i dnes, protože má prokazatelně silné léčivé účinky. Působí jako antioxidant, je silně protizánětlivý a používá se také v léčbě ekzémů a lupénky.
Voňavá a účinná je vanilka. Smíchejte vilínovou vodu s vanilkovým extraktem a je hotovo. Jako rychlý pomocník poslouží, když si na pulsující části těla (za uši, na krk, do podpaží) natřete rozemnutou čerstvou levanduli, mátu nebo bazalku. Účinný je také vavřínový nebo levandulový olej.
Nezapomeňte na kožní test
Repelent, stejně jako jiné domácí přípravky, nejprve otestuje na menší části kůže, třeba na noze. Pak je teprve používejte na ostatní místa na těle. Některé oleje nemusí být pro citlivou pokožku příjemné. Stříkejte je tedy na oblečení a ne na holou kůži. Dopřejte ochranu proti klíšťatům dětem, když jdete do lesa. Jestliže si vyjdete do přírody nebo k vodě, odlijte repelent do malé lahvičky a přestříkejte se jednou za dvě až tři hodiny.