Krátký pohled do historie
Funkční prádlo a oblečení se vyvíjí už od dob, kdy lidstvo žilo v tlupách. Mění se pouze jejich materiály. Už stovky let se používají přírodní materiály bavlna a vlna. Bavlna pot nasaje a drží uvnitř. Prádlo je mokré, přilepí se na tělo a to je nepříjemné v jakémkoli počasí. Vlna tento problém nemá, ale donedávna byla zažitá jako „kousavý“ materiál, který vyvolával i ekzémy a alergie.
Funkční prádlo není jen termoprádlo. Vyberete si v zimě i v létě
Pojmem funkční prádlo se v současné době označuje takové prádlo, které při fyzické zátěži odvádí od pokožky pot a s ním spojenou vlhkost. Většinou do dalších vrstev oblečení nebo prostě na povrch látky. Takže v podstatě transportuje pot z těla a následně odpařuje vlhkost a rychle schne. Tělo tak zůstává v suchu.
Tento typ oblečení je vhodný po venkovní sport i pro jakékoli jiné cvičení. Jiné si obléknete v létě na kolo, a jiné – termoizolační, které nejen odvádí plot, ale zároveň izoluje zimu – si vezmete na lyže. Ale jeho použití je mnohem širší. Je ideální pro fyzickou práci, kdy jeho vlastnosti zajišťují tělu komfortní ochranu před nepřízní počasí. Funguje tedy každé prádlo, ovšem dnes si můžeme vybrat z materiálů, které zaručí našemu tělu příslušný komfort v různých prostředích a při mnoha odlišných činnostech.
Umělá vlákna z ropy nebo ovčí vlna? Obojí má pro i proti
Vlákna, z nichž se funkční prádlo vyrábí, mohou být vlněná nebo umělá. Zatím nejúčinnější je ovčí vlna. Funkční prádlo z ovčí vlny má skvělé termoizolační vlastnosti, je příjemná na omak a antibakteriální, aniž by bylo třeba do ní cokoli přimísit. Ze syntetických vláken se používá polypropylen (PP, POP), polyester (PES) a polyamid (PAD). Kombinují se s lycrou, aby oblečení bylo elastické, a také s ionty stříbra, které zajišťuje antibakteriální ochranu.
Možná si to ani neuvědomujete, protože za funkční prádlo se označuje v současné době pouze prádlo určené ke sportování a jiným fyzickým výkonům. Ovšem vlákna, z nichž se funkční prádlo vyrábí, se používají i při výrobě běžného oblečení. Možná nosíte bambusové spodní kalhotky, ponožky nebo halenky s příměsí polyesteru. A už to tady máme. Funkční je tak dnes vlastně všechno kvalitní oblečení.
Vyznejte se v pojmech
Až si půjdete koupit novou bundu na hory nebo kalhoty na zimní běhání, mohou vás některé pojmy zaskočit. Zaměřte se především na druh materiálu a účel, k němuž oblečení potřebujete. A pamatujte si základní pojmy:
- Bambus: vlákno z přírodních zdrojů, takže ekologické, ale zároveň ekonomické. Má skvělé termoizolační vlastnosti. Dýchá a udržuje tělo při pocení v suchu, vlhkost absorbuje až 4x lépe, než bavlna. Ničí bakterie, neutralizuje nepříjemný zápach a nevyvolává alergie. Zároveň izoluje, takže v zimě hřeje, v létě chladí.
- Merino: vlněné prádlo, vhodné především od + 10 do – 20 °C. Ideální materiál pro termoprádlo, tedy první vrstvu, kterou si v chladném počasí obléknete přímo na tělo.
- Peří: přírodní materiál, který patří k nejlepším tepelným izolantům. Tělesnou vlhkost absorbuje pomalu, část odvádí úplně ven a část vlhkosti pomáhá regeneraci peří. Vynikající vlastností je jeho opakovaná komprese. Dokáže se nafouknout a vytvořit tlustou vrstvu vzduchu, nebo z něj můžeme vzduch vymáčknout, a pak taková bunda nebo spacák zabere minimální prostor. Nesmí však přijít do kontaktu s vodou, pak se zbortí jeho struktura a ztratí schopnost akumulovat teplo.
- Coolmax: syntetické vlákno, unikátní modifikace polyesteru. Má speciální žlábky, které snadno odvádí vlhkost. Nejlepší použití je na letní sporty, protože zároveň pomáhá ochlazovat přehřáté tělo.
- Fleece (flís): má dobré izolační vlastnosti, nízkou hmotnost, minimální nasákavost. Vlhkost se dobře přenáší z těla ven. Ideální je jako druhá vrstva. Na rozdíl od jiných materiálů hodně žmolkuje.
- Membrány: existují porézní a neporézní. Porézní nejsou strečové a mají v sobě miniaturní dírky (asi 1000x menší, než kapka vody). Voda zvenku se do nich „nevejde“, ale pára zevnitř může projít ven. Neporézní membrána funguje na jiném principu, ale výsledek je stejný. Zvenku do sebe nenasaje tekutinu, ale zevnitř pošle ven vlhkost (odborníci tento způsob přirovnávají k houbě na nádobí). Mezi membránové tkaniny patří například Gore-tex, Drilite a další.
- Softshell: kombinace několika syntetických materiálů. Je mechanicky odolný, nepromokavý, větruvzdorný, ale přitom prodyšný a poskytuje dobrou tepelnou izolaci. Hodí se tedy jako poslední vrchní vrstva, event. zároveň jako druhá vrstva místo fleecu. Nehodí se však do tepla. Ideální je do chladného proměnlivého počasí.