Veřejnost se tváří jako by feministky byly ženy s hysterickou poruchou osobnosti, avšak není tomu tak. Některé ženy, které se podílí na změně každodenních situací, kdy mají muži jasně navrch, se dokonce distancují od této ideologie. Jsou feministkami, ale ony samy by se tak rozhodně nenazvaly.
Z pohledu definice je feminismus hnutí, které věří, že ženy mají mít stejná ekonomická, sociální a politická práva jako muži.
Feminismus, jakožto slovo, vzbuzuje ve veřejném prostoru opovržení, i přestože většině není genderová nerovnost lhostejná. Věřte či ne, nerovnost mezi mužem a ženou, je stále nasnadě.
Feminismus v počátcích
Počátek feminismu datujeme od konce 18. století ve Francii. Až Velká francouzská revoluce otevřela otázku nerovnosti, ne že by nebylo na čase, avšak přece jen. Na samém počátku lidstva nebyl žádný ismus potřebný, ženy byly ceněné jako nositelky života. Zrod patriarchátu s sebou přinesl genderové rozdíly.
Už v antice se o ženách mluvilo jako o mužům podřízeným bytostem, V období rozpuku křesťanství bylo o postavení ženského pohlaví jasno, ve zkratce: Každá žena je Eva, Eva spáchala hřích, každá žena je tedy odpovědna za hřích. Úkolem každé ženy bylo dobře se vdát, starat se o domácnost a rodit zdravé děti. Takovou dobu snad už máme my, jakožto společnost, za sebou.
Názor veřejnosti na feminismus
Kdybyste vyšli na ulici a zeptali se několika kolemjdoucích, zdali se v dnešní době potýkají s genderovou nerovností, s největší pravděpodobnosti vám přitakají. Pokud se zeptáte, jestli by se měla tato překážka odstranit, nejspíš budou znovu souhlasit. Ale když se budete dotazovat dál, například jak si představují feministky, protočí panenkami a zamyslí se. Nejspíš uslyšíte, že to musí být ženy, ženy svérázné, samostatné, hlasité a někdy i demonstrující.
V hlavách máme zakořeněné, že feministky jsou ženy s kontroverzním způsobem života, nepotřebují ke svému životu muže, často k mužskému pohlaví cítí odpor, opovrhují ženami v domácnosti a podobně. Někdo, často někdo narozený za minulého režimu, si představí pod pojmem feministka ženu s vyholenou půlkou hlavy, obřím transparentem a odhalenou hrudí. Zeptejte se sami sebe, viděli jste takovou ženu jinde než v televizi? Jestliže ne, možná je taková představa klamavá nebo alespoň zkreslená.
Feministky nejsou:
- hysterky
- nebezpečné a vulgární
- nenávistné vůči mužům
- nechápavé vůči ženám v domácnosti
Bezpečí pro ženy
Sexuálního násilí se dopouští muži i ženy, avšak z výzkumů vyplývá, že víc obětí je ženského pohlaví. Jestliže člověk, který spáchá takový čin, není nijak mentálně nemocný, neexistuje pro něho žádné ospravedlnění.
V některých případech je motivem znásilnění chuť poukázat na svou dominanci! Dnešní systém pracuje na kvalitnějším průběhu vyšetřování znásilnění, avšak stále není dokonalý. Každý, ať je mužem nebo ženou, se chce cítit bezpečně.
Ohrožení ženských v práv v podobě zákazu potratů
Slyšeli jste veřejnou diskusi o potratech, která nedávno rozvířila zpravodajské prostory? V USA zakázali provádění potratů, i přesto že s tímto rozhodnutím američtí občané jednoznačně nesouhlasili. V Polsku má tento zákaz delšího trvání a zdá se zde být tolerovanou samozřejmostí. Zdali USA chtělo zatřást svými demokratickými zásadami, rozhodně se to povedlo.
Zamezení potratů vzalo nespočetnému množství žen právo svobodně se rozhodnout a manipulovat se svým životem. Zastáváte-li názor, že potrat je brutální vraždou, zkuste si představit, jak žije matka a nechtěné dítě, představte si, jaké utrpení matka prožívá, když porodí dítě s vadou tak omezující, že se do měsíce musí rozloučit.
Ženy v zaměstnání
Má-li mít žena stejná práva, zbavme se společně i ekonomických nerovností. Mnoho zaměstnavatelů má problém přijmout ženské zaměstnankyně kvůli mateřské dovolené, ztratí tak pracovní sílu, kterou musí dočasně nahradit. Každá žena je tak zaškatulkovaná jako matka, která chce zůstat s dítětem doma.
Nebývá zvykem, že se muž pracovně omezí a podstoupí otcovskou dovolenou, tento krok je většinou na ženském pohlaví. Pro zaměstnavatele je výhodnější přijmout muže, protože u něho je vyšší pravděpodobnost, že bude na stejné pozici neomezeně pracovat až do důchodového věku.
Nižší plat v (stále ještě) typicky ženských profesích než v těch mužských není nijak neobvyklý, ale rozhodně nerovnoprávný. Fakt je, že muž je tělesně silnější, a tak ekonomicky výkonnější, avšak častokrát práce zaměstnává více mozek než svaly. Také se nějak zapomíná na to, že muž už není jediný živitel a tudíž musí mít vyšší plat. Co matky samoživitelky nebo ženy bez partnera, které táhnou domácnost samy?
Rozpor ženství a rovnosti
Muž a žena jsou anatomicky odlišní. Každý měsíc se některé ženy potýkají s nepříjemnými menstruačnímu bolestmi, některé státy legislativu rozšířily o menstruační volno. Jedná se o třídenní volno každý měsíc, pro takové ženy, které opravdu trpí menstruačními bolestmi.
Jako první země v Evropě návrh podpořilo Španělsko, na druhou stranu není žádnou novinkou, v Japonsku je menstruační volno uzákoněno už od roku 1947. V České republice se stále ozývají hlasy: „Jaké výhody budou mít muži?“ Každý z nás se může zamyslet, zdali pro něho tato „výhoda“ znamená návrat k nerovnému zacházení.
Politici se feminismu bojí
Je výjimečné, že by se známá tvář z poslanecké sněmovny či z kandidatury na hrad označila za feministu/feministku. Bojí se překladu svých voličů, co kdyby se přece jen vyděsili. Stranit se společensky nepříznivým tématům je jedním z jmenovatelů politických představitelů.
Poznámka: Ivan Bartoš (Piráti) se podle A2larm.cz za feministu považuje. Ale například jediná ženská kandidátka na prezidentku, Danuše Nerudová, se feminismu vyhýbá: „Ne, nejsem feministka.“ Zdali se takto vyjádřila pouze z důvodu, že by se jako feministka nemusela zalíbit některým z řad voličů, je otázkou.
Feminismus jakožto světový úkol
Boj za destigmatizaci, to je úkol dnešního feminismu. Každá maličkost, která pomůže skoncovat s diskriminací žen kdekoliv na světě, posouvá vpřed celou populaci. Změny jsou stále nasnadě, a právě proto feministické hnutí rozhodně není žádnou ztrátou času.
Zdali vám feminismus není proti srsti, doporučujeme sledovat instagramový účet @zenyvmeste.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Emancipace se obrátila proti ženám. Feminismus jim přímo škodí!