Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Fast versus slow fashion: Módní souboj 21. století

Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.
fashion
Fast versus slow fashion: Módní souboj 21. století

19. 09. 2023

Možná to vypadá, že pojem fast fashion čili rychlá móda je poměrně nový, ale ve skutečnosti je relativně starý, spadá do devatenáctého století, tedy do doby, kdy průmyslová revoluce spustila boom ohledně lidí a jejich stylu nakupování. Módní průmysl škodil planetě od samého svého vzniku. Prokazatelně zatěžuje životní prostředí a to hlavně proto, že za sebou zanechává výraznou uhlíkovou stopu. Při výrobě oblečení se spotřebovává obrovské množství vody. A pak tu také máme samotnou distribuci oblečení, při níž musí urazit tisíce kilometrů, abychom si mohli jít třeba hned dneska koupit tričko za tři stovky. Nehledě na to, že se na výrobě fast fashion podílejí i asijské děti, ale i dospělí pracující ve velmi krutých, až nelidských podmínkách. A za svou práci dostávají almužnu.

Co je fast fashion móda?

Jde o módu z klasických řetězců jako je H&M, Shein, Zara, Primark a další. Oblečení a módní doplňky se tu prodávají za směšně nízké částky a obvykle nemá valnou kvalitu, neboť se vyrábí i z nekvalitních, často umělých materiálů. Oblečení se vyrábí převážně v asijských zemích, protože tak jsou náklady na jeho výrobu minimální. Pro nás je ale tato móda stále žádaná. Hlavně kvůli nízké ceně. Co na tom, že nám tričko vydrží sotva půl roku nebo nepřežije ani jedno praní. Oblečení je přeci spotřební zboží. Ve skutečnosti tomu tak ale rozhodně být nemusí.  

Slow fashion je opravdu pomalá a není tak vzdálená

Ještě tu máme takzvanou slow fashion neboli pomalou módu. Ta spatřila světlo světa v roce 2007, kdy britská módní designérka Kate Fletcher jako první přišla s pojmem slow fashion. To je udržitelná móda, která respektuje přírodu, nezatěžuje ji a lidem ukazuje, že kvalitní oblečení může vydržet roky i desetiletí, pokud je vyrobená ze skutečně kvalitních materiálů. Také je ale důležité při nákupu slow fashion brát ohled na to, kde tuto módu kupujete. Pokud si kvalitní a ručně vyrobené kousky necháte poslat třeba z Japonska nebo Spojených států, můžete se sebevíc holedbat tím, jak myslíte na přírodu a ekologii, ale ve skutečnosti děláte pravý opak. Protože než se k vám módní kousek dostane, urazí tisíce kilometrů letadlem nebo na lodi a to je pořádná zátěž pro přírodu.

K TÉMATU  Domácí mýdlo: Jak jej jednoduše vyrobit?

Princip slow fashion proto spočívá mimo jiné i v tom, že si kupujete oblečení a módní doplňky blízko svého bydliště. Nejlépe tedy v rámci České republiky. A ještě lépe třeba tak, abyste si ho mohli vyzvednout osobně buď pěšky nebo v rámci městské hromadné dopravy. Pořád je ale ještě nutné brát ohled na několik dalších specifik, která se ke slow fashion vážou. Slow fashion totiž představuje kombinaci pojmu jako ‚ekologické‘, ‚etické‘ nebo ‚fair trade‘. Tudíž i materiály, z nichž se slow fashion šije, musejí fungovat na stejném principu. Designéři si nemohou nakoupit látky v Číně, nechat si je letecky doručit a následně svou módu označit za slow fashion. I látky musejí být velmi kvalitní a  zakoupené co nejblíže své domovině tak, aby nemusely cestovat přes půl světa. Také by měly mít tyto látky nějaký certifikát, který potvrzuje, že byly získány ekologickým, tudíž šetrným způsobem. A v žádném případě se ani na samotné výrobě látek nesmějí podílet děti nebo dospělé osoby, které pracují ve špatných podmínkách.

Proč slow, a ne fast?

Slow fashion má bezpochyby mnoho výhod, oproti fast fashion a jen jedinou nevýhodu. Ta spočívá v její ceně. Je samozřejmě dražší než běžné řetězcové oblečení, ale hned vám vysvětlíme proč:

  • Šije se z převážně přírodních a hlavně kvalitních materiálů
  • Šije se ručně a každý kousek je unikát
  • Vydrží vám při správné péči dlouhá léta
  • Už nepotřebujete mít v šatníku dvacet nekvalitních triček, stačí vám tři kvalitní (ve výsledku tedy i ušetříte)
  • Ze slow fashion budete mít mnohem větší radost než z bezmyšlenkovitého nakupování v řetězcích, kde většinou nakupujete i to, co vůbec nechcete, natož abyste to potřebovali

Oblíbené secondhandy

A pak tu máme ještě jednu alternativu. Samozřejmě secondhandy, které se v posledních letech opět vracejí do módy. Tato alternativa je oblíbená nejenom u těch, kteří myslí na životní prostředí a na budoucí generaci, ale do secondhandu chodí nakupovat i ti, kteří si třeba slow fashion nemohou dovolit, ale módní řetězce už je takzvaně netankují. V secondhandu seženete oblečení doslova za pár desítek nebo stovek korun a přitom může být nadmíru kvalitní a vyrobené z přírodních materiálů, jako je bambus, kašmír, vlna nebo třeba hedvábí. A dokonce už nemusíte do secondhandů chodit osobně. Na sociálních sítích najdete nepřeberné množství uživatelských účtů, které se prodejem oblečení z druhé ruky zabývají.

K TÉMATU  12 věcí, do kterých má smysl investovat peníze

Recyklace? Funguje

Existuje však ještě jedna kategorie oblečení, která je udržitelná a v souladu s přírodou. Řeč je o oblečení a módních doplňcích z recyklovaných materiálů. Ženy a muži po celém svět, i u nás, se zabývají tím, že přešívají staré oblečení. Vytvářejí tedy úplně nové, originální a tudíž žádný kus oblečení většinou neexistuje ve dvou vyhotoveních. Takto se dají přešívat sukně, šaty, bundy, kalhoty… případně se dají použít jen rozstříhané látky. A protože jde o stoprocentní ruční práci a především designérský nápad, není recyklované oblečení levné. Na druhou stranu se můžete obdivovat za to, že to, co máte na sobě vy, nikdo jiný nemá.

Ukliďte si v hlavě i šatníku

Stále častěji lidé, kteří módě rozumí nebo v ní dokonce pracují, vyzývají ostatní, aby přestali nakupovat fast fashion a udělali něco pro sebe i pro ostatní. A hlavně pro naši planetu, kterou musíme zachovat pro další a další generace. Není nutné se vyhýbat fast fashion úplně. Někdy se zkrátka hodí, ale možná bychom mohli více začít přemýšlet nad tím, jestli přece jen není na čase protřídit šatník a doplnit si ho méně, avšak kvalitními věcmi. I Marie Kondo z vás bude mít radost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

4 nadčasové kousky do vašeho šatníku, které nikdy nevyjdou z módy

Zdroje článku:
www.ecoista.cz, www.earthkarma.cz, www.rekrabicka.cz,
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte efektivní a zároveň chutnou dietu, která vám bude vyhovovat? V současné době je na vzestupu dieta, která tyto podmínky splňuje, jaká?
Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Petr Spálený, ikona české hudební scény, oslavil nedávno své osmdesátiny, přičemž tento životní milník zaznamenal sérií nezapomenutelných koncertů jak na domácí půdě, tak na Slovensku. Jeho hudební cesta, ozářená prvním hitem "Plakalo bejby" z roku 1967, svědčí o neochvějné lásce k hudbě a nepřetržité tvůrčí vášni. Spolupráce s předními textaři a skladateli, jako jsou Jiří Štaidl a Zdeněk Rytíř, Spáleného uměleckou dráhu nejen obohatily, ale i posunuly na novou úroveň. V rámci oslav jeho osmdesátých narozenin byla vydána kompilace "80/Největší hity & duety", která přináší přehled jeho největších hudebních úspěchů a duet. Spálený, který se nechal slyšet o možném novém albě, zůstává i v pokročilém věku stále aktivní na hudební scéně, což dokazuje, že jeho vášeň pro hudbu je nekonečná.
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Barevné dámské kabelky jsou skvělým způsobem, jak oživit a zpestřit váš outfit. Dodávají outfitu osobitost a mohou být výrazným módním doplňkem, který přitáhne pozornost. Aby však vypadaly opravdu skvěle a harmonicky ladily s celkovým vzhledem, je potřeba je správně stylizovat. Zde je několik tipů, jak na to.
Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich.
Skalka je ta část zahrady, se kterou si vyhrajete nejvíc. Tento prvek zahradní architektury napodobuje přirozenou skalní kompozici. Je na vás, kolik prostoru skalce dáte a jak velké kameny zvolíte. Stejně tak, jaké rostliny nebo přímo stromky zde zasadíte. Udělejte si ji podle svého!
Kdo a kdy má komu volat? První rande bylo fajn a ráda byste se sešla znovu. Měla jste pocit, že protějšek stojí o schůzku také. Ale nedomluvili jste si ji. Nechali jste si otevřená zadní vrátka. Týden utekl a on nevolá. Zavoláte mu?
Jízda na koni je krásný a dynamický sport, který přitahuje miliony lidí po celém světě. Ať už jezdíme zábavně, rekreačně nebo soutěžně, je důležité mít správné vybavení, které nám umožní dosáhnout nejvyššího výkonu a zároveň nám poskytne pohodlí a bezpečí. Mezi jedno z nejdůležitějších vybavení patří bezpochyby rajtky, což jsou kalhoty speciálně navržené pro jezdce.
Sportovní tenisky jsou extrémně pohodlné a univerzální. V dnešní době je velmi oblíbená kombinace tenisek a šatů, která rovněž může vypadat stylově a žensky. Jaké modely šatů odpovídají ikonickým teniskám?

Výběr článků

Vybrat si brýle je tuze složitá věc, kterou není radno podcenit. Aby na vás brýle (ať už dioptrické či sluneční) vypadaly dobře a cítili jste se v nich přímo bezvadně, je potřeba, aby tzv. "seděly“ na váš tvar obličeje.
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.

Nepřehlédněte

Poslední schůzku s Nelou pojala koučka Marcela Hlaváčková poněkud netradičně. A podle očekávání z ní měla její klientka velkou radost. Proč? To se dočtete na řádcích níže.
Japonští šéfkuchaři vědí, jak zacházet s nožem. Zákazníci restaurace obvykle nevidí, jak vypadá taková práce v rukou profesionála. Řezání, krájení nebo sekání, správný šéfkuchař dokáže s ostrou čepelí doslova kouzlit. Krájet maso, ovoce i zeleninu zvládají tihle šéfkuchaři s chirurgickou přesností a je radost se jim dívat pod ruce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek