Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Ekologická menstruace: Jak být během svých dnů ohleduplná k přírodě?

Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.
Ekologická menstruace
Ženy každý měsíc trápí menstruace a s tím spojeny bolesti břicha

18. 10. 2023

18. 10. 2023

Menstruace od počátku lidstva patří k životu každé ženy a zatímco tehdejší doba ženám období měsíčků zrovna dvakrát neusnadňovala, s nástupem nových technologií přišly hygienické pomůcky ve smyslu vložek a tampónů, které poskytly určitý komfort a nijak neomezovaly v rámci běžných dnů. Jak ale vzrůstala spotřeba hygienických pomůcek, tím víc vzešlo na povrch, jak takoví pomocníci zanáší přírodu. A právě proto přišla na plac i menší osvěta, která ženám klade na srdce, že i během svých dnů mohou myslet na přírodu a být maximálně eco-friendly. Zdá se vám takový proud zajímavý? Pak se nechte inspirovat naším článkem, který vám přináší pohled na ekologická menstruace.

Spotřeba menstruačních pomůcek je šokující. Zachrání planetu tzv. „ekologická menstruace“?

Jak se tedy konkrétně propisuje používání menstruačních pomůcek na životním prostředí? Průměrná spotřeba vložek a tampónů se samozřejmě v závislosti na individuálních potřebách a preferencích každé ženy různí. Nicméně, odhadem průměrná žena použije během menstruačního cyklu asi 20 vložek anebo tampónů. To znamená, že průměrná roční spotřeba by mohla být něco kolem 240 vložek nebo tampónů. A vzhledem k tomu, kolik žen po celém světě menstruuje, si můžeme udělat obrázek o konečné cifře, a ta činí asi 45 miliard kusů použitých menstruačních vložek či tampónů. Tento odpad obsahuje plastové a chemické látky, které jsou samozřejmě škodlivé pro životní prostředí. Už na první pohled je tak jasné, že čísla jsou alarmující a o to víc je důležité hledat alternativní možnosti. Navíc pořizování menstruačních pomůcek není zrovna levná sranda. Odhaduje se totiž, že ročně běžně žena utratí přibližně 3 600 – 6 000 Kč za menstruační pomůcky v závislosti na intenzitě krvácení. A vzhledem k tomu, jak se zdražuje, to do budoucna ještě vyskočí. Jaké jsou tedy eco-friendly pomůcky?

K TÉMATU  Menstruační cyklus v čase: Jak se mění po dekádách?

Menstruační kalíšek

Jednou z ekologických pomůcek je bezpochyby menstruační kalíšek, což je to veskrze malý silikonový nebo gumový pohár, který se vkládá do pochvy a zachytává menstruační krev. Pro většinu žen je navíc kalíšek pohodlný, zároveň je možné s ním dělat prakticky cokoli – plavat, sportovat i spát. I jeho údržba je velmi snadná, zrovna tak samotné zavádění, v němž se poměrně rychle zaučíte. A co se ekologie týče, kalíšek lze použít opakovaně po celou dobu menstruace, přičemž vydržet může až 10 let. Za takový časový úsek ušetříte nejen spoustu peněz, ale zamezíte i tvorbě nadbytečného odpadu.

Menstruační kalhotky

Ačkoli svým vzhledem působí jako běžné kalhotky, ve skutečnosti dokážou až neuvěřitelně absorbovat menstruační krev, aniž by cokoli kdekoli bylo vidět. Některé kalhotky mají vyjímatelné jádro, jiné jsou zase navržené jako jednotný kus. Ať tak, či onak, jedno je zřejmé. Menstruační kalhotky jsou nejen pohodlné, dobře drží na svém místě, a přitom jsou účinné, jak mají být. Na podobném principu pak fungují i menstruační plavky, s nimiž si užijete vodní radovánky, aniž by se vám stala nepříjemná nehoda. Protože právě menstruační kalhotky jsou v posledních letech hitem, neustále se zlepšují jejich vlastnosti, a to zejména míra savosti. Právě proto už na trhu najdete i modely, které vydrží i úctyhodných 12 hodin. Údržba je navíc velmi jednoduchá a při správném používání vám vydrží roky jako nové.

Menstruační houba

Dalším ekologickým pomocníkem jsou i menstruační houby, které fungují podobně jako tampóny, ovšem dají se opakovaně používat. Ke sliznici jsou navíc šetrné, přičemž potěší i vysokou mírou savosti. Trošku horší jsou na tom s údržbou. Je totiž zapotřebí je precizně čistit a nechat poctivě uschnout, aby se v nich netvořily plísně. Pokud ovšem takové nesnáze překonáte, určitou měrou snížíte spotřebu menstruačních pomůcek a trochu pomůžete přírodě.

K TÉMATU  Jak se připravit na pohovor v dnešním digitálním světě

Látkové menstruační vložky

Stejně jako se v posledních letech začaly pro miminka využívat látkové pleny místo jednorázových, tak podobný trend už můžete vnímat i v prostředí menstruačních pomůcek. I zde se nabízí využití těch látkových, které najdete ve stylu klasických, nočních, ale i slipových vložek. Látkové vložky mají dobrou míru absorpce a uživatelky je hodnotí velmi pozitivně i z hlediska komfortu. Dobré jsou i po stránce údržby a díky dobře zvoleným materiálům vám takové vložky vydrží několik let.

Menstruační vložky a tampóny

Pokud se však nechcete vzdát klasických vložek a tampónů, pak přijdou vhod ekologicky vytuněné verze, které jsou oproti klasice vyrobené sice pro jednorázové užití, avšak jsou plně rozložitelné. Vyráběné jsou z přírodní bio bavlny a dalších látek ekologického původu. Díky tomu, že neobsahují chemické přísady, jsou přátelské i vůči vaginální sliznici a navíc jsou praktické i díky tomu, že jsou pohodlné. Ekologické vložky i tampóny jsou navíc zpravidla balené do rozložitelných obalů, tedy nejčastěji vyrobených z recyklovaných materiálů. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co si počít, když vám život znepříjemňuje hormonální akné?

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

Menstruační houba: Pomocník nebo hrozba?

Zdroje článku:
https://www.euronews.com/green/2021/11/17/how-to-have-a-sustainable-ecofriendly-green-period-menstrual-cycle
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
Od 20. června do 22. července prochází Slunce znamením Raka, což přináší období plné emocí a citlivosti. Rak, vodní znamení spojené se soucitem a péčí, symbolizuje hlubokou potřebu bezpečí a ochrany. Tento čas je ideální pro práci na překonání strachů a nezištnou pomoc druhým. Přečtěte si, jak využít energie tohoto období k osobnímu růstu a zlepšení vztahů ve svém okolí.
Nápoj původem z Jižní a Střední Ameriky je u nás považován za halucinogenní drogu. Ovšem američtí šamani na něj mají úplně jiný názor. Lidé proto neváhají utratit desetitisíce korun, aby podstoupili rituál, který jim má změnit celý život.
Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
Koření je nedílnou součástí každé kuchyně - dává výjimečnou chuť jednotlivým pokrmům a dotahuje jeho tóny k dokonalosti. A kromě toho, že dokáže patřičně potěšit naše chuťové buňky, je přínosem i z hlediska zdraví. Samozřejmě v závislosti na použitých bylinkách. Proč ale koření kupovat, když si mnohem kvalitnější můžete vyrobit snadno v pohodlí doma?
Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Co dnes velí hvězdy? Začněte hubnout nebo ozdravovat jídelníček. Dejte si také pozor na uši a krk a chraňte svá záda. Co ještě říkají pro dnešek hvězdy?
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.
První červnový koučink s Nelou. Jak si během prodlouženého intervalu mezi sezeními s Marcelou vedla a co jí přinesl tento skoro letní?
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na další pracovní týden. Myslete na své zdraví a zbytečně se nestresujte, nepomůže to ničemu. Na co si dát pozor a co můžete očekávat?
Na co Nela díky našemu letnímu koučinku přišla? Co jí "seplo" a kde máme ještě na čem pracovat?
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.

Výběr článků

Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
Tenhle pilný papoušek aktivně řeší svůj vzhled. Když se mu jeho vlastní ocasní peří zdá krátké, neváhá svůj zevnějšek pracně vylepšit. Nebo by se dalo prohlásit, že se tento Agapornis chlubí cizím peřím?

Nepřehlédněte

Taky se někdy cítíte ve svém vztahu jako ve vězení? A kdo vlastně řekl, že je nutné žít ve svazku jednoho muže a jedné ženy?
Milovala cestování, svého manžela Ronyho, a přála si založit rodinu. Byla usměvavou a laskavou ženou, která si užívala život až do doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Ano, to je Vlaďka, která bohužel svůj boj s nemocí nakonec prohrála.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek