Zapomeňte na parafín i gel
Potrpíte si na romantické večery při svíčkách? Zapalujete si je každý den? Vonná svíčka pro vás zkrátka není jen synonymem dlouhých zimních večerů, ale celoročním doplňkem útulné domácnosti? Pak zbystřete a začněte tvořit.
Masově vyráběné čajové svíčky za pár korun mohou být velmi nebezpečné. Možná to víte, a proto si raději kupujete ty barevné a krásně voňavé, které už ale tak levné nejsou. V tom případě stále nevíte všechno. Nezáleží na ceně ani barvě vosku, záleží na jejím složení.
Většina svíček se totiž vyrábí z parafínu a ten vzniká jako vedlejší produkt při výrobě nafty a motorového oleje. Jakmile je zapálíte, začnou se tvořit černé saze, ale také se do vzduchu uvolní karcinogenní látky a ty pak v uzavřené místnosti vdechujeme. A aby toho nebylo málo, často se knot napouští toxickým olovem, neboť zpomaluje hoření.
Ani gelové svíčky na tom nejsou o nic lépe. I ty se vyrábí z určitého druhu ropného oleje. Jsou však oblíbené, protože doma si je můžeme zhotovit raz dva, na naše zdraví ale mají stejně negativní dopad jako svíčky parafínové.
Veganské nebo voskové?
Alternativami se v několika posledních letech staly svíčky z pravého včelího vosku, které jsou vhodné zejména pro astmatiky a alergiky, ale zase nejsou veganské, svíčky z rostlinných olejů, sójového anebo řepkového vosku. A takové si můžete snadno vyrobit sami doma.
Vonná svíčka: Co budete k výrobě potřebovat?
- Sójový vosk (nejlépe v bio kvalitě) nebo jiný přírodní vosk (včelí nebo mandlový)
- Knot (například dřevěný nebo klasický namočený ve vosku)
- Plíšek na knot a kleštičky
- Tavnou pistoli
- Kolíček
- Dva až tři vonné esenciální oleje dle vašeho výběru
- Nádobu na rozpuštění vosku ve vodní lázni
- Špejli na míchání vosku
- Skleněnou nebo keramickou nádobu na svíčku
Hlavní ingrediencí je esenciální olej
Ze všeho nejdříve si připravte nádobu na svíčku a knot ustřihněte tak, aby byl zhruba o dva centimetry delší, než je nádoba. Na jeden konec upevněte kleštěmi plíšek a ten následně tavnou pistolí přilepte ke dnu nádoby na svíčku. Na skleničku položte kolíček a přichyťte do něj horní konec knotu. Knot by měl být natažený.
Jako druhý krok si připravte vodní lázeň. Dejte tedy vařit do hrnce vodu a do ní pak ponořte žáruvzdornou nádobu. Rozpusťte přibližně 320 g voskových bobulek, ty vystačí tak akorát na 200 ml svíčku. Vosk nezahřívejte až do bodu varu, stačí, aby voda měla okolo čtyřiceti či padesáti stupňů. Teď ovšem přichází na řadu čistá alchymie. Tu ovšem zvládne úplně každý.
Aby vonná svíčka krásně voněla, je zapotřebí do ní dát éterické oleje. Ty by měly tvořit zhruba deset procent obsahu svíčky. Také je zapotřebí dát pozor na to, zda používáte silnější vůně, anebo slabší. V prvním případě dáváme méně kapek než v tom druhém.
V praxi tedy platí, že na 190 ml až 200 ml svíčku budete potřebovat zhruba tři čajové lžičky vonné esence. Tu ale nenalévejte do příliš horkého vosku, aby se hned nevypařila. Byla by to škoda. Počkejte, až vosk mírně zchladne a až poté esenci do vosku přimíchejte. Vosk s esencí promíchejte špejlí a pak ho přelijte do připravené sklenice.
Vosk by měl ztuhnout rovnoměrně a bez prasklin jen při pokojové teplotě. Pokud chcete, aby svíčka vypadala ještě krásněji, můžete ji ze shora posypat namletou skořicí, okvětními plátky růže, zkrátka kořením a bylinkami, které máte doma po ruce.
Nikdy nesfoukávat!
Svíčka by neměla v místnosti hořet déle než čtyři hodiny a knot byste měli zhasínat buď pomocí nasliněných prstů nebo ponořením knotu do vosku. Nikdy svíčku nesfoukávejte, neboť kouř z ní je vždycky škodlivý. A když už přeci jen svíčku sfouknete, místnost aspoň pořádně vyvětrejte. Knot také před každým zapálením zkraťte o půl milimetru. Tak vám bude svíčka hořet rovnoměrně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT