Pondělí , 21. 07. 2025

Vítězslav

DIY: vyrobte si prací prášek a perte levně a účinně. To je ekologie v domácnosti

Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
DIY: vyrobte si svůj vlastní prací prášek. To je ekologie v domácnosti
zdroj: 123RF.com

20. 01. 2020

Pozor na alergie. Dejte na rady babiček

Prací prášek i jiné čisticí prostředky pro domácnost obsahují látky, které po splnění svého účelu vypustíte do odpadu. Tam se dostávají do odpadních vod, do přírody a zatěžují životní prostředí. Mimo to jsou některé z nich naprosto nevhodné pro alergiky. Mgr. Romana Široká z fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT říká, že v domácnostech, kde je alergik, by se neměly používat běžné čisticí a dezinfekční prostředky. Mělo by se sáhnout raději po klasických radách našich babiček, které jsou stejně účinné a když nehovoříme o extrémních případech, nejsou pro většinu lidí alergizující.

Soda, mýdlo, citrón a ocet: základ čisté domácnosti

Nic se nemá přehánět. Odborníci varují před ultračistými domácnostmi, dezinfekčními ubrousky a přehnanou čistotou u dětí. Prakticky všechny běžné čisticí prostředky nahradíte mýdlem, jedlou sodou, kyselinou citronovou nebo octem. Myjete nádobí ručně? Stačí přidat lžičku sody do vody a máte odmašťovač. Místo speciálního prášku na mytí hrnců a pánví si vytvořte kašičku z vody a sody. Lehce odstraní připáleniny. Vyčistíte s ní i sporák, troubu nebo mikrovlnnou troubu. Sodou vyčistíte i myčku. Nasypte do ní hrneček sody a zapněte program na oplach. Místo tablet na mytí sypte do zásobníku myčky kyselinu citronovou. Můžete přidat kapku Jaru. Nádobí bude skvěle umyté a skleničky vyleštěné jako nikdy.

Perte v prášku nebo gelu, který si vyrobíte

Nemusíte zatěžovat tělo a přírodu chemií. Stačí prát bez konzervantů, optických zjasňovačů, ropných produktů, a přitom efektivně. Například výroba pracího gelu vás přijde na 5 Kč/litr. K výrobě pracího prášku nebo gelu potřebujete pouze prací sodu, která se prodává v balení od 0,5 kg výš a je samozřejmě levnější než jedlá. Dále mýdlo nebo mýdlové hoblinky, případně esenciální olejíček pro vůni. Pro praní bílého prádla poslouží navíc perkarbonát sodný (soda a peroxid – bělí a je ekologický) a TAED podporuje uvolnění peroxidu při teplotách nižších než 60 °C. 

K TÉMATU  Jak zútulnit domácnost a nevydat se ze všech úspor?

Vodní kámen spolehlivě odstraní ocet

Prádlo navoníte přidáním pár kapek esenciálního oleje, vodu změkčíte octem. Ocet je dobrý také na vyčištění pračky místo drahého speciálního prášku, bez kterého „vám vodní kámen porouchá pračku“. Stačí jednou měsíčně nalít do prázdné pračky sklenici octa a zapnout program na vyvářku.

Sypký prací prášek na barevné prádlo

Potřebujete: 1 kg prací sody, 100 g tuhého mýdla (např. Jelen, marseillské, olivové apod.), nebo můžete koupit hoblinky marseillského mýdla, pár kapek esenciálního oleje (není třeba)
Postup: Jestliže nemáte mýdlo v hoblinkách, nastrouhejte je na jemno. Smíchejte se sodou a esenciálním olejem. Uzavřete do krabice a spotřebujte do 8 týdnů. Dávka na jednu pračku jsou 2–3 lžíce. Prášek se dává nejlépe přímo do prázdné pračky, pak teprve prádlo.

Prací prášek na bílé prádlo

Smíchejte dohromady 1 kg perkarbonátu sodného a 50 g taedu. Přidávejte dvě lžíce k dávce prášku na barevné prádlo.

Prací gel

Potřebujete: 250 g nastrouhaného mýdla, 250 g prací sody a vodu
Postup: Do kbelíku o objemu cca 12 l nalijte 5 l horké vody. Přidejte mýdlo a míchejte, až se rozpustí. Nalijte dalších 5 l horké vody, vsypte sodu a opět míchejte. Nechte stát 24 h, občas promíchejte. Poté kbelík uzavřete víkem a můžete používat. Na pračku stačí cca 250 ml gelu, do kterého můžete také přidat pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Zkuste jednoduchou aviváž

Do nádobky pro aviváž dejte lžičku octa, několik kapek esenciálního oleje a doplňte vodou. Je to úplně jednoduché!

Máte i vy nějaké osobní tipy? Podělte se o ně s námi pod článkem.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je skvělé, že máme v dnešní době možnost koupit dětem vše, co jim na očích vidíme. Až si ale zkusíte společně s nimi vyrobit nějakou tu vychytávku do pokojíčku z obyčejného kartonu, uvidíte, jak si takovou tvořivou chvilku opravdově vychutnáte. Vyrobte si společně hračky!
Herečka Jana Boušková, kterou si většina z nás pamatuje jako energickou a vždy usměvavou dámu, má za sebou nelehké měsíce. Začátkem roku upadla a zlomila si bederní obratel – zranění, které ji na dlouhé týdny připoutalo k nemocničnímu lůžku a zcela jí změnilo každodenní rytmus. Nyní ale přichází světlejší období – z rehabilitačního zařízení by se měla už koncem července vrátit domů.
Pokrok medicíny je neskutečný a těžko bychom si kdysi mohli představit, že i z malých prsou se dají vykouzlit vysněné trojky, a to vše pomocí silikonových implantátů. Ovšem věděli jste, že zvětšit prsa se dají i pomocí vlastního tuku, který většině z nás přebývá na jistých partiích? To zní jako výhra po všech stránkách!
Nošení dioptrických brýlí neznamená, že byste měli automaticky zanevřít na make-up. Naopak. Dokonce existují i speciální návody, jak se nalíčit tak, aby make-up dokonale ladil s vašimi brýlemi. Ať už nosíte brýle na blízko nebo na dálku, s obroučkami nebo bez, ideální make-up můžete vykouzlit každé ráno.
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Teď nad tím možná ještě tolik nepřemýšlíme, protože v zimě nosíme dlouhé rukávy, které mnohé schovají. Ale s blížícím se jarem, které bude následovat léto, je potřeba tento problém začít řešit. Také vás trápí tmavé lokty?
Domácí pracovna je prostor, který byste měli dostatečně oddělit od zbytku domova. Pokud se pracovna rozlézá po bytě, ztrácí se hranice mezi prací a odpočinkem a kvalitně nesplňuje ani jedno. Inspirujte se pěknými pracovnami, a třeba dostanete nápad, jak zařídit tu svou.
S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?
Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
Trombóza je název onemocnění, při kterém se v krvi utvoří sraženina a ucpe žílu. Jedná se třetí nejčastější kardiovaskulární onemocnění, jehož příznaky nebývají nápadné, ale následky mohou být fatální.
Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.

Výběr článků

Vždy mi záleželo na rodině a chtěla jsem žít poctivě a být šťastná. Jednou jsem ale ulítla a nikdy jsem na svůj omyl nemohla zapomenout. I když jsem se snažila, nakonec jsem to neunesla a dnes nemám rodinu žádnou.
Trochu zpomalit čas? To dnes díky mnoha kosmetickým vychytávkám opravdu lze. Jednou z nich je i vychvalovaná kyselina hyaluronová, kterou však nemusíte používat jenom jako součást krémů. Jaké jsou další možnosti?
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.

Nepřehlédněte

Divadlo Spejbla a Hurvínka vstupuje do nové sezóny s mnoha novinkami a pestrým programem, ale tentokrát v netradičním prostoru. Kvůli rekonstrukci dejvické budovy se oblíbené loutky přestěhují do blízkého Grandhotelu International, kde se malí i velcí diváci budou moci i nadále setkávat se Spejblem, Hurvínkem, Máničkou a Žerykem. Čekají je nejen premiéry, vánoční příběhy, ale i Hurvínkův výlet do vesmíru ve spolupráci s pražským planetáriem.
Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek