Nárůst počtu dětí, které mají problémy s obezitou, je alarmující. Rodiče doufají, že z toho dítě „vyroste“. Bohužel to ale není pravdou. Kde je problém, co dělat a jak vařit dětem, abyste tomuto problému předešly?
„Jen 22 % dětí, které trápí nadváha a obezita, z toho tzv. vyroste! Naopak celých 78 % se potýká s problémy s váhou i v dospělosti, což způsobuje mnoho zdravotních obtíží. Příčin, proč mají děti v současné době problémy s nadváhou je několik. Mohou za to jednak geny a nedostatek pohybu, ale také špatné stravovací návyky celé rodiny, přejídání a trávení většiny volného času u počítačových her nebo koukáním na televizi,“ říká hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze Světa zdraví. Navíc co se samotného jídla týče – s dětmi je to trochu oříšek. Nejenže výběr jejich jídel je poněkud omezený a chtějí „jen to dobré“, jakmile nám vyrostou do školního věku, přestáváme mít o jejich stravování přes den přehled. Snadno se tak může stát, že se děti stravují nezdravě, nebo dokonce vůbec, a kvůli tomu pak přibírají. Jak ale pak nadváhu u dítěte řešit?
Dětská obezita v číslech
- Za posledních 20 let se počet dětí trpících nadváhou ztrojnásobil, zvláště u dětí ve věkové skupině od 6 do 11 let
- V roce 2009 se s obezitou potýkalo 27 000 dětí
- S nadváhou nebo obezitou se u nás potýká zhruba 13 % dětí od 6 do 10 let – 9 % dětí trápí nadváha, 5 % je už obézních
- Ve věku od 11 do 15 má problém s obezitou 14 % chlapců a 10 % dívek
- Ve věkové kategorii 2 – 5 let má problém s nadváhou 5,1 % chlapců a 5,4 % dívek
Proč je nadváha problémem?
„Nadváha není jen estetickým problémem. Děti mohou mít řadu zdravotních obtíží mezi něž patří různá kardiovaskulární onemocnění, či metabolické, zažívací, ortopedické a dermatologické problémy,“ vysvětluje odbornice. Děti jsou také často kvůli své nadváze vyčleněny z kolektivu, což vede ke ztrátě sebevědomí. Útěchou pak bývá takovým dětem zase jídlo. Dostávají se tak do začarovaného kruhu, ze kterého vede cesta jedině změnou životního stylu a rodinných návyků.
Zapojte celou rodinu
Do řešení problému s dětskou nadváhou se vždy musí zapojit celá rodina a být dítěti příkladem. „Tím ale nejsou přísné diety, omezení přijaté energie nebo léky. Nadváha se dá trvale řešit hlavně úpravou jídelníčku, stravovacích návyků a zvýšením pohybové aktivity. V tomto případě je vždy lepší využít znalostí odborníka a požádat o pomoc v rámci některých specializovaných programů,“ tvrdí nutriční specialistka ze Světa zdraví, kde se nově specializují na problematiku dětské výživy. Jenže přesvědčit dítě k dodržování určitých pravidel v životním stylu a stravování není jednoduché. Výhrůžky komplikacemi, co všechno, by se mohlo stát nebo přemlouvání s vidinou nějaké dárku nepomůže natrvalo.
Přísné diety ne!
Rychlý úbytek kilogramů v případě razantního omezení jídla je možná na první pohled lákavý, ale rozhodně nepatří mezi zdravé a trvalé formy hubnutí. Jednostranné diety totiž vždy omezují jednu či více složek potravy, čímž může dojít k nízkému příjmu buď některé makroživiny (nejčastěji to bývají tuky) nebo naopak vitamíny a minerální látky.
- I u dětí hrozí riziko jo-jo efektu tedy rychlého nárůstu hmotnosti při návratu k běžnému stravování
- Pro rostoucí dětský organismus a správný růst je důležité, aby byl jídelníček pestrý a vyvážený z hlediska všech živin
- Při omezení příjmu bílkovin může dojít k úbytku svalové hmoty
- Omezením příjmu tuků může dojít k tomu, že v organismu budou chybět vitaminy, které jsou rozpustné v tucích (A, D, E, K)
- Při omezení konzumace mléka a mléčných výrobků, hrozí nedostatek vápníku, který je nutný pro správný vývoj kostí a zubů
- Způsobují ztrátu energie, únavu, špatnou náladu i deprese
Zapamatujte si klíčové kroky k úspěchu
- Zaměřte se na celkovou změnu životního stylu, nejen na dosažení nižší váhy
- Nenuťte dítě držet dietu, mohlo by to uškodit jeho zdraví
- Do akce „změna“ se zapojte jako celá rodina, nevyčleňujte dítě s nadváhou
- Omezte dětem pití slazených nápojů
- Nenápadně zvyšujte nabídku vhodných potravin
- Snažte se dítěti smysl zdravého stravování jednoduše vysvětlit, ale nestrašte ho a nepřikazujte
- Děti by měly přes den konzumovat ke každému jídlu kousek ovoce nebo zeleniny
- Jezte společně jako rodina tak často, jak je to jen možné
- Dítě se učí zdravému stravování nápodobou, proto pravidla, která jste stanovili, dodržujte celá rodina
- Omezte stravování ve fast foodu, raději preferujte domácí stravování
- Dbejte na správnou velikost porce podle věku dítěte
- Nedovolte dítěti trávit veškerý volný čas u obrazovek televize nebo počítače
Ukázkový jídelníček
(pro děti ve věku zhruba 7 – 10 let)
Snídaně:
Bagel (může být vyměněn za jiný kousek celozrnného pečiva) s plátkem šunky, sýra, nebo míchanými vajíčky se špenátem, sklenice čerstvého pomerančové džusu ředěná vodou
Další varianty: Celozrnná mini pizza se sýrem a zeleninou, Pomerančová polenta nebo Jahodovo-banánové muffiny s tvarohem
Svačina:
1 bílý jogurt, půl hrušky a kousek celozrnného pečiva
Další varianty: Dva pufované chlebíčky s máslem a rajčátkem nebo Tvaroh se strouhanou kvalitní hořkou čokoládou
Oběd:
Krémová brokolicová polévka, Telecí maso s houbami a rýží, sklenice vody
Další varianty: Bramborová polévka bez jíšky, Lososové rizoto s cherry rajčátky a bazalkou nebo Tvarohové knedlíky s ovocem a bílým jogurtem sypané strouhaným tvarohem
Svačina:
Kousek celozrnného pečiva s rybí pomazánkou z tuňáka
Další varianty: Ovocný salát s jogurtem nebo Rohlík se šunkou a sýrem, kedlubna
Večeře:
Kuskus s kuřecím masem, Bylinkový čaj
Další varianty: Kuřecí maso s červenou čočkou a batáty nebo Pstruh pečený na zelenině s bramborovou kaší
Co dělat, když se výsledky nedostavují
Někdy se může stát, že přes veškerou snahu dítěte i rodiče, se hubnutí prostě nedaří. Ještě to ale nevzdávejte. Určitě celou situaci konzultujte s odborníkem, který může odhalit příčinu, změnit jídelníček. „Pečlivě sledujte svoje dítě. Zapisujte si, co jí, jakou má přitom náladu, co a kdy pije, jak se hýbe, semtam zkontrolujte také obsah ledničky, ptejte se, za co dítě utrácí kapesné, apod. Poté celou situaci konzultujte s odborníkem, který doporučí další postup,“ dodává nakonec specialistka. Takový boj s nadváhou je sice pomalý, ale trvalý a dokáže v mnohém zlepšit fungování celé rodiny.
Věděly jste, že…
…při nadměrném omezení celkového množství energie nebo omezení některé ze složek potravy, např. bílkovin, může dojít k narušení dětského růstu?
…cvičit s dětmi je dobré již od kojeneckého věku?
…není dobré říkat dítěti, že drží dietu? Účinnější je místo toho říkat: „Všichni se učíme dobře jíst.“
…při nedostatku vitaminu A může dojít k poruchám zraku, zhoršení pleti, apod?
…diety v dětském věku mohou způsobit ještě větší problém s nadváhou v dospělosti nebo naopak zvětšit riziko poruch příjmu potravy?
Autor: red