Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak

Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Děti a mobilní telefony. Tráví u nich příliš času, ale viníky jsou rodiče
zdroj: 123RF.com

23. 08. 2019

23. 08. 2019

Přílišná benevolence rodičů

Nešvar poslední doby jsou děti a mobilní telefony, které nedají z ruky. Oči přilepené nonstop k displeji tabletu nebo smartphonu, to je obraz současnosti. Všichni na to nadávají, ale příčinou jsou přitom samotní rodiče.

Možnost zavolat kvůli bezpečnosti

Každý to zná. Děti by mobilní telefon nejraději nedaly z ruky. Dnes je úplně běžné, že mají naše ratolesti vlastní chytré zařízení. Rodiče chtějí, aby jim bylo možné kdykoli zavolat a mít o nich přehled. V podstatě je telefon takový bezpečnostní prvek. Jeho využití je přitom ale zcela jiné a možnost zavolat se tak trochu odsouvá na vedlejší kolej.

Neustále online

Děti mají s telefonem často k dispozici online připojení, a pokud data ve svém přístroji nemají nebo jsou alespoň omezená, pohodlně se doma napojí na wi-fi připojení. Jsou tak často nonstop online, a jejich pozornost se proto upíná převážně k telefonu a virtuálnímu světu za obdélníkem displeje. Není se čemu divit, protože i když spousta z nás prohlašuje, že to „za nás“ bylo úplně jiné, kdybychom měli k dispozici podobné zařízení a prostor na to u něho trávit čas, chovali bychom se jako malí často úplně stejně. A tady přichází na řadu hlavní kámen úrazu. Za děti mají zodpovědnost rodiče.

Děti a mobilní telefony. Tráví u nich příliš času, ale viníky jsou rodiče
zdroj: 123RF.com

Rodiče si neví rady

Není to tak dlouho, co internetem proletěla zpráva z twitteru, kde jedna matka ze Spojených států zoufale volá o pomoc. Její devítiletý syn je prý nepříčetný, když mu chce vzít jeho smartphone. Její dotaz skutečně překvapí. Žena se ptá, co prý má dělat.

Děti nám vládnou?

Tento příspěvek se skutečně proslavil a obletěl svět. Nejste sami, kdo nad otázkou neschopné rodičky kroutí hlavou, ale celá situace ukazuje několik věcí. Jednou z nich je, že „západní“ mírumilovná výchova trochu pokulhává. Styl „vychvalujete dítě za cokoli a hlavně na něj nezvyšujte hlas“ zkrátka zatlačil některé rodiče do kouta, neboť přestali přirozeně sami respektovat určité hranice, bez kterých to zkrátka nejde. Další věcí je vlastní příklad. A ten také pokulhává. Na jedné straně něco dítěti říkáme, jinak se ovšem chováme. Dítě je zmatené a vlastně neví, co je správně. Dítě se učí příkladem, nikoli nařízením nebo rozkazem.

K TÉMATU  Dětská obezita. Necháte děti přibírat na váze nebo jim pojistíte zdraví na celý život? Nikdy není pozdě na to začít! Jak?

Rozhodujete vy jako rodič

Další věcí je ale fakt, na který mnoho rodičů zapomíná. Telefon možná dítě dostalo jako dárek, ale ono samotné není schopné rozhodnout, kolik času u něj je rozumné strávit. Copak jste se jako malí mohli dívat na televizi celý den? To asi těžko. Většina z nás měla vyhraněné časy, a válet se celý den na gauči prostě rozumný rodič svým potomkům nedovolil. Tak proč se dnes děti povalují s telefony a tablety? Ano, vzdělávání na internetu sice může mít svá pozitiva, ale stejně jako všechno, i tady platí zákon rovnováhy a děti, které u internetu tráví hodiny denně, jsou spíše pouze pasivními konzumenty často hloupého obsahu.

Je třeba si přiznat pravdu

Když dojde řeč na téma děti a mobilní telefony, rodiče mají většinou jasno. Je to špatně a potomci u nich tráví příliš mnoho času. Skutečnost je ale taková, že jsou rodiče sami tím, kdo dětem umožňuje vysedávat u internetu, sjíždět instagram a donekonečna sledovat dětinské youtubery. Rodiče se snaží dětem koupit nový telefon, protože si to jejich děti přejí. Rodiče jim automaticky dávají svůj telefon, když si sami pořídí nový. Rodiče nechávají děti vědomě ležet s tablety v ruce, protože o nich nevědí a nemusí jim vymýšlet program. Neruší sledováním pořadů pro děti, jsou pěkně zalezlí a nikdo o nich neví.

Zámek telefonu je skvělým řešením

Nedávno jsem se doslechl o dvanáctileté dívce, která se aktivně věnuje sportu. Dělá judo, které ji baví, protože je v něm dobrá. Samozřejmě i ona má mobilní telefon, může na něm být ale hodinu denně. Od sedmi ráno do deseti večer, může si ji „vybrat“ kdy jí napadne. Víc ale ne. Na telefon je samozřejmě možné zavolat. Znovu podotýkám, že je jí dvanáct, není to tedy zdaleka úplně malá dívka. Zdá se vám to kruté? Děti sledováním mobilů nerozvíjejí motorické schopnosti a učí se místo vlastní hlavy spoléhat na internet. Doba se sice změnila, a vývoj člověka zůstal stejný. Na to naučit se s internetem i chytrým zařízením bude dostatek času později. Dokud děti rostou, nechte je poznávat svět kolem, a ne ten za displejem.

K TÉMATU  Konec mamahotelu. Kdy je ten pravý čas na stěhování do svého a jak to budete snášet?

Předejděte dohadům

Zámek telefonu má navíc ještě jednu obrovskou výhodu. Vzhledem k tomu, že je dohodnuté nastavení předem dané, odpadají diskuze s dětmi o tom, kdy mají odevzdat telefon, že je teď čas spát nebo se učit apod. Toho všeho jste ušetřeni a je to dobře i pro dítě. Vyzkoušejte třeba Google Family Link nebo DinnerTime. Každý telefon ale obsahuje rodičovské nastavení i samotný návod a postup najdete na internetu.

Co si o tom myslíte vy? Jak to funguje u vás doma? Máte nějaké vlastní tipy? Pojďte se s nimi podělit v diskusi pod článkem nebo nám napište na redakce@damskaliga.cz.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Příprava na pohovor v digitální době vyžaduje trochu jiný přístup než klasický pohovor. S rozvojem technologií a nárůstem online pracovních pohovorů je důležité vědět, jak se na takový pohovor připravit, abyste byli úspěšní. Zde je několik praktických tipů, jak se připravit na pohovor v dnešním digitálním světě.
Sobota bude velmi mystická. Co nám slibuje Luna v Panně? Co dělat a čemu se o víkendu vyvarovat? Více se dozvíte v našem pravidelném horoskopu krásy a duševního zdraví astroložky Naďi Šmídové.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Nemoc si nevybírá, a proto se i v řadách slavných tváří setkáme s lidmi, kteří musí změnit svůj styl života a bojovat o to, aby byli zase zdraví.
Leoš Mareš v rámci akce DobroDen opět prokázal svou štědrost a dobrou vůli k pomoci. Tato dobročinná akce, kterou moderátor zahájil v roce 2015, spočívá v tom, že Leoš Mareš přispěje jednou korunou na charitu za každého svého sledujícího na sociální síti Instagram.
TikTok je v dnešní době nejrychleji rostoucí platforma sociálních médií na světě. Má více než 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně ve 155 zemích.
Začalo jaro, a s ním přichází i chuť na grilování. Posedět na zahradě u stolu je jedna věc, ale venkovní kuchyně nabídne jedinečnou atmosféru a stane se centrem posezení pro teplé víkendy nebo večery. Prohlédněte si galerii a inspirujte se!
Simona Postlerová, oblíbená česká herečka, zemřela ve věku 59 let, jak potvrdil deník Blesk. Známá byla především z filmů jako "Tancuj, Matyldo" a "Probudím se včera" a z televizních seriálů "Docent", "Krejzovi" a "Vyprávěj".
Každý, kdo se chystá koupit nové auto, má v podstatě čtyři možnosti. Kromě možnosti okamžitého vyplacení celé částky, se nabízí varianta jako klasický leasing, půjčka od banky nebo nebankovního subjektu, či stále oblíbenější operativní leasing. Každá z variant má svá pro a proti. 
Nástěnné hodiny by neměly chybět v každém obýváku. Sice sledujete čas na mobilu nebo ho ukazuje televize, originální hodiny jsou ale hlavně dekorací, která dokresluje atmosféru domova. A co takhle zvolit ukazatel času opravdu velkých rozměrů? Prohlédněte si galerii.

Výběr článků

Protože žijeme v globalizovaném světě, i v Asii mnohdy slaví Vánoce podle západních a křesťanských zvyků. Ale stále ještě na tomto kontinentu existují země i kousky míst, kde Vánoce vypadají jinak.
Petra má dnes tříletého chlapečka, který již chodí do školky. Žije se synem sama v bytě, většinu dne tráví u své matky a babičky.
Úspěšné složení závěrečných zkoušet se musí oslavit. Promoce je jedinečnou možností, kam uzavřít jednu kapitolu života a otevřít další. Všichni chceme absolventa překvapit krásným dárkem, který se mu bude líbit. Poradíme vám, co pořídit pro ženy i muže. Uvidíte, že nakonec ten nejlepší dárek vyberete.

Nepřehlédněte

Bezchybný výkon předvedla malá Angelica Hale při zpěvu písně Girl on Fire. Takový hlasový projev jí mohou závidět profesionální zpěváci a porota americké talentové soutěže nevěřila svým uším. Právem si tak Angelica vysloužila okamžitý postup do finále. Takto čistý projev je u desetileté dívky skutečně ohromující. Užijte si to!
Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek