Máte pocit, že vaše práce je nedostatečně ohodnocena? Nestačí vám již vaše příjmy? Nebo zkrátka chcete pokusit štěstí u šéfa, jestli přeci jen nějakou tu kačku nepustí? Ať už je to jakkoli, rozhodně si musíte o zvýšení platu umět říci.
V praxi se často nestává, že by zaměstnavatel samovolně přistoupil ke zvýšení mzdy zaměstnance, i když takové případy samozřejmě existují. Některé firmy např. zvyšují plat každý rok podle inflace. Toto chování je vůči zaměstnancům férové. Jiné firmy stanovují mzdy podle vlastní úspěšnosti. To může být problém, jelikož stane-li se, že firma neplní svůj plán dostatečně, můžete dokonce o finance přijít.
Dva seznamy
V každém případě byste si měla udělat dva seznamy. Do prvního si napište své povinnosti. Ve druhém si zaznamenejte vše, co skutečně děláte. Jsou-li oba seznamy stejně dlouhé, můžete pokusit své štěstí, i když šance jsou tak 50:50. Došlo vám, že bez protestů plníte spoustu úkolů navíc? Dřete za tři lidi, ale plat máte jenom jeden? Pak se jistě svěřte svému nadřízenému. I špatný výsledek vašeho osobního testu může být k něčemu dobrý. Zjistíte-li, že řadu ze svých úkolů neplníte stoprocentně nebo jste na ně dokonce zapomněla. V takovém případě je na čase raději ještě nějaký čas počkat a pustit se svědomitě do práce.
O kolik?
I otázka zvýšení platu není jednoduchá. Buď to necháte na svém zaměstnavateli a vyhnete se tak případným problémům. Nebo si budete stát za svým a určíte částku, která pro vás bude akceptovatelná vzhledem k vzniklým dalším okolnostem. Ideální je, když se předem, ještě před uzavřením smlouvy, dohodnete na časovém horizontu, kdy bude v případě oboustranné spokojenosti docházet ke zvýšení mzdy, a také na částce, o kterou se plat navýší. Pak už je to jen na vás, jak si budete v práci počínat. Říci si o dohodnuté zvýšení nebude problém.
Vhodná doba pro zvýšení mzdy je po zkušební lhůtě. Tehdy můžete apelovat na zaměstnavatele, zda je s vámi spokojený a zjistit danou situaci. Pokud vám nepřidají, zkuste si předem domluvit další termín, kdy se budete o zvýšení bavit, jestliže požadavky kladené vedením na svou funkci splníte na 100 a více procent.
Po roce…
Dalším takovým mezníkem bývá odpracovaný rok. Pakliže se na zvýšení intenzivně připravujete, můžete využít situace, kdy se vám ve firmě daří a jste aktivní. Ten „správný“ okamžik je ale třeba přeci jen vnitřně vycítit. Když má šéf dobrou náladu, když jste byla pochválena, když pracujete nad rámec svého pracovního zařazení apod. Jestliže se váš nadřízený neustále na něco vymlouvá a zvýšení platu stále odsouvá na neurčito, přičemž vy plníte vše, co vám stanovil, je třeba se poohlédnout po jiné práci.
Podařilo se vám vyjednat si vyšší plat? Pojďte nám poradit…
Autor: red