Co je to tinktura?
Bylinkové tinktury jsou tekuté výtažky, které se vyrábějí z léčivých bylin. Jejich užívání můžeme připodobnit k prostému užívání vitaminu. Často se extrahují v alkoholu nebo octu a užívají se orálně, aby okamžitě zasáhly krevní oběh. Tinktury navozují relaxační pocity, a přitom člověka léčí přirozeným a nenásilným způsobem.
Byliny vhodné k vylouhování můžete najít i u vás na zahrádce, případně se můžete vydat do blízkých luhů a hájů.
Tinktura jako poklad našich předků
Dnes byliny už nekupujeme v nezpracované podobě, nýbrž je často kupujeme v rámci některého z léčivých přípravků v lékárně. Proto jen málokdo dnes ví, k čemu jaká bylina slouží. Pamatujeme si spíš názvy sirupů proti kašli. Tinktury jsou snadné na přípravu, a doma se navíc stanou neocenitelnými pomocníky při léčbě i prevenci. Až poznáte, co máte doma za poklad, budete si spílat, proč jste se k výrobě tinktur nedostali již dříve!
Tinktura z echinacey
Tato krásná léčivka s obrovskými květy nafialovělé barvy je vyzdvihována mnoha léčiteli. Jejími přednostmi je, že zvyšuje produkci bílých krvinek a prospívá imunitnímu systému. Echinacea má antivirové a protizánětlivé účinky. Proto pokud trpíte nachlazením nebo chřipkou, vytvořte si odvar z této byliny. Recept je prostý: květy echinacey vložte do sklenice s lihem a nechte louhovat po dobu jednoho týdne.
Ostropestřec uzdravuje játra
Ostropestřec je skvělou bylinou podporující zdraví jater, který se začal používat již před 2000 lety. Léčivá jsou právě jeho semínka. Je velmi účinný je při léčbě cirhózy jater, dále pomáhá játra zbavovat nežádoucích látek a také obnovuje jaterní tkáň. Kromě léčby jater je také známo, že snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje hladinu cukru v krvi. Ze semínek ostropestřce můžete udělat i čaj. Ideálně ale semínka rozmixujte, aby se vám do čaje vylouhovalo co nejvíce aktivních látek.
A jak na tinkturu z ostropestřce?
Semena ostropestřce zalijte vysokoprocentním alkoholem a důkladně směs rozmixujte tyčovým mixérem. Tekutinu přelijte do vhodné uzavíratelné nádoby a ponechte 3 týdny louhovat, přitom směs každý den protřepte. Abyste se po třech týdnech zbavili semínkové drti, přelijte tekutinu přes plátýnko. Tuto tinkturu užívejte po kapkách.
Tinktura ze šalvěje
Jelikož si šalvěj můžete bez problémů vypěstovat na zahrádce, jedná se o velmi oblíbenou tinkturu v mnoha domácnostech. Lístky šalvěje si můžete jednoduše nasbírat hned vedle domu a pak jen nechat vylouhovat ve vysokoprocentním alkoholu. Někdy k takovému louhování postačí i domácí slivovice. Šalvěj nadrobno nasekejte a ponechte louhovat v uzavřené sklenici. Obvyklá doba louhování je asi 3 týdny. Pak kapalinu přeceďte přes sítko a užívejte po malých dávkách.
Na co se šalvějová tinktura může užívat?
Tak třeba na afty, které trápí kdekoho z nás. Takový výplach dutiny ústní šalvějovou tinkturou vyléčí afty jako mávnutím kouzelného proutku. Nezapomeňte ji ale scedit vodou! Samotná tinktura by byla zbytečně silná a s takovým pokladem je lepší šetřit! Umí toho totiž mnohem víc.
Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, dále dokáže léčit záněty a bolest v krku a vůbec podporuje tělo v boji s rýmou, kašlem a chřipkou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky