Povíme si něco o dvojici umělců, co byli dost ulítlí, a taky jedineční s talentem přímo od boha. Tito dva slavní malíři navždy změnili dějiny výtvarného umění.
Libor Vojkůvka – český velikán současného umění
V září to budou dva roky od úmrtí talentovaného českého malíře, který bývá zařazen mezi naivisty. Libor Vojkůvka, rodák ze Šternberku, se systematicky věnoval malbě od sedmdesátých let. Zanedlouho začal i pravidelně vystavovat svá díla. Žil a tvořil v moravském Šternberku, odkud se nechtěl přestěhovat nikam jinam.
Inspiraci pro svou tvorbu hledal kdekoliv – byl vyučeným zahradníkem, a proto se v jeho dílech setkáte i s výjevy z rostlinné říše. Jeho celoživotní vášní však byla entomologie. Pozorováním hmyzu se bavil již od svého útlého dětství, kdy pozoroval chování mravenců. Po pádu komunismu díky prodejům svých uměleckých děl mohl procestovat více než 140 zemí světa, do některých se vracel opakovaně.
A právě na těchto cestách dále zkoumal brouky. V oblíbeném televizním pořadu Karla Šípa, Všechnopárty, se dokonce vyjádřil otevřeně o tom, že v Africe zkoumal trus skotu zebu, aby v něm našel mnohé brouky. Malíř a cestovatel tak během svých cest mimo jiné objevil několik do té doby nepoznaných brouků. Nutno podotknout, že to během rozhovoru s populárním českým bavičem nebyla jediná kontroverzní zmínka.
Ať tak, či onak, nejlepší malíři bývají často velmi zvláštní osobnosti. Libor Vojkůvka se prezentoval tak, jak to cítil. Rozhodně si na nic nehrál. Byl excentrický a otevřený. Jeho slova působila jako lavina –nepřemýšlel nad tím, co jeho promluvy způsobí.
Kromě malby a entomologii se věnoval i hře na kytaru, zpěvu, studiu Bible nebo sběru starých věcí. Před jeho smrtí v 71 letech mu byl diagnostikován nádor na mozku, který se nedal operovat. Starala se o něj jeho dcera z prvního manželství. Ve svých 65 letech se podruhé oženil se svou 27letou múzou, která ho ale po dvou letech i s jejich malým synem opustila.
Salvador Dalí – kontroverzní katalánský umělec
Kdo by neznal jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století, Salvadora Dalího? I když o něm již byly napsány předlouhé statě, stále vyplouvají na povrch nové a nové skutečnosti z jeho života a tvorby. Nedávno se například objevily nepotvrzené informace o tom, že v druhé polovině svého uměleckého života již Dalí příliš nemaloval. Prý si najal mladé umělce, kterým platil velmi málo peněz, aby na plátno vyjádřili umělcovu myšlenku. On se nakonec na obraz jen podepsal, a dílo bylo prodáno za horentní sumy.
Katalánský malíř Salvador Dalí se narodil v malém městečku Figueres, a postupně dobyl svět díky svým surrealistickým dílům. Spolu s Luisem Buñuelem natočil film Andaluský pes, který mu pomohl v roce 1929 proniknout mezi pařížské surrealisty. Do jeho děl se promítá snová imaginace. Jedním z nejslavnějších děl je například Persistence paměti, obraz s proslulými rozteklými hodinkami.
Kromě malby vytvářel Dalí i grafiky, sochy, kresby, dokonce ilustroval i knihy, navrhoval šperky, vytvořil vlastní parfém, stal se autorem kostýmů i scény pro divadelní představení, publikoval několik studií a manifestů, napsal libreto k baletu i několik knih.
Jeho podivný charakter je krásně zachycen nejen v jeho výtvarných dílech, ale i v jednom konkrétním domě. Už za svého života totiž věděl, že jednou jeho díla budou vystavována v muzeu. „Když se řekne muzeum, každý si představí chodby plné exponátů. To je hřbitov umění. To ví všichni malíři.“ Aby se této situaci vyhnul, nechal si ve svém rodném Figueres postavit vlastní muzeum podle svých představ.
Budova je nejen muzeum, ale také místo jeho posledního odpočinku. Toto místo rozhodně není nudnou vzpomínkou – spíše jde o životem a kontroverzí pryštící oslavou slavné persony 20. století. Sbírka obsahuje průřez jeho tvorbou ze všech období jeho umělecké činnosti.
To byli malíři!
Velikáni výtvarného umění bývali v minulosti pokaždé také dost excentrické nebo kontroverzní osoby. Žít s umělcem asi není žádný med. Ale dílo, které po nich zůstane, je nesmrtelné. Potom lze jen obdivovat a tiše žasnout nad tím, jak nesmírným talentem může být obdařen jeden jediný člověk.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Pouliční malby: oživuje tohle umění ulice města nebo je to vandalismus?